Sezeryandan Sonra Normal Doğum

tarafından
216
Sezeryandan Sonra Normal Doğum

Daha önce sezeryanla doğum oluşturan bir hanım, sonraki gebeliğinde düzgüsel doğum yaparsa bu sezeryan sonrası vajinal doğum olarak ya da sezeryan sonrası düzgüsel doğum şeklinde tanımlanır. Bir tek bunun olması bazı koşullara bağlıdır. Her süre bu şekilde bir doğumun olması mümkün olmaz. Türkiye’de bu uygulanmasa da, bu uygulamanın yapıldığı ülkeler vardır.

Sezeryandan Sonra Normal Doğum

 

Bunun sebepleri içinde en önemlisi, sezeryan sonrası düzgüsel doğumun fazla güvenli olmamasından doğar. Bundan dolayı hanımlar sezeryanla doğum yapacakları vakit, bundan daha sonrasında hamile kaldıklarında gene sezeryanla doğum yapacakları kendilerine söylenir. Buna dayanarak halk içinde bir kez sezeryanla doğum gerçekleştiren kadının, bundan sonraki doğumlarında sezeryan olacağı kanısı baskın olur.

Sezeryandan sonra normal doğum olur mu? Sorusuna cevap verebilmek için, annenin önceki doğumunda hangi sebep ile sezeryan olduğunun bilinmesi gerekmektedir. sağlık problemlerinden dolayı sezeryan yapılmış ise diğer doğumun da sezeryan olması ihtimali bir hayli yüksek olmaktadır.

[reklam id=1]

Anne talibinin önceki gebeliğinde sezeryanla doğum yapmasına yol açan sebebin hala devam etmesi halinde, bundan hemen sonrasında da zorunluluk yüzünden sezeryan olması gerekir. Şu demek oluyor ki bir hanım hastalığı yüzünden doğum sezeryanla yapılmış olduysa, hastalığın iyileşmemesi halinde sonraki gebelikleri de sezeryanla sona erdirilir. Sezeryandan sonra normal doğum yapanlar, oldukça az bir sayıyı kapsamaktadır.

Sezeryandan Sonra Normal Doğum 1

Sezeryanla doğum esnasında kadının rahmine Vertikal şu demek oluyor ki dikine kesik atılmışsa, bundan sonraki gebeliklerini düzgüsel yollardan sona erdiremez. Bu hanımlarda düzgüsel doğum uygulanırsa, rahmin yırtılma riski daha yüksek olur. Bunun ciltteki kesiyle alakası yoktur. Doğumda cilt yan kesilirken, rahim dik kesilebilir. Bu uygulamanın ne şekilde bulunmuş olduğunu bir tek sezeryan doğumu oluşturan doktor bilebilir.

Anne adayı çatı darlığı sebebiyle önceki doğumunu sezeryanla olduysa, bundan sonraki doğumlarını düzgüsel yoldan yapması olanaksız. Çoğul gebelikler olduğunda, düzgüsel doğum yapılamaz. Yüksek tansiyonu olan, şeker hastası olan gebeler düzgüsel doğum yapması olanaksız.

İşin kötü tarafı ilk doğumda düzenlenen sezaryen olmasa dahi, bir kere sezaryen meydana gelen hanımları öbür doğumlarda düzenlenen olarak sezaryene alıyorlar ve bunu da 38. Haftada yapıyorlar.  Bunun doğal olarak ki bazı şartları ve bazı rizikoları var. İki doğum aralarında minimum iki yıl mazi olması gereklidir.

Sezeryandan Sonra Normal Doğum 3

Rizikoları de var düzgüsel olarak, gruptur denilen sezaryenden artan kesinin yırtılma ve kanama inşa etme ihtimali vardır, bu mümkünlük çok fazla çok azca bir mümkünlük olmakla beraber, annenin alışılagelen sancıdan çeşitli olarak anlayabileceği ve doktorunu anında uyaracağı bir vaziyettir. Şu demek oluyor ki yırtılma hatıranı yalnızca o an anne anlayabilir ve çabuk olarak müdahalede bulunulması gereklidir.

Sezeryandan sonra normal doğum olur mu? Sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişkenlik gösterebildiği gibi, doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Bir tek unutmamak gereklidir ki, alışılagelen dediğimiz doğum da başlı başına rizikolu bir vakadır. Sezeryan ile doğum günümüzde hanımların derhal tadı olarak tercih etmiş olduğu bir doğum yöntemi haline gelmiştir.

Doğru bilinçlendirilmeyen toplumda düzgüsel doğumdan korkma yüzünden bile sezeryan doğum yapılmaktadır. Hanımlar açısından sezeryan daha bayağı doğum yapma yöntemi olarak görülse de, sezeryan düzgüsel doğumdan daha çok komplikasyona niçin olabilir.

Sezeryandan Sonra Normal Doğum 4

Doğumun gününü, saatini belirleme, suyu azaldığında, başı büyük olduğunda, iri bir bebek olduğunda, her zamanki doktorunun doğum sürende tatilde olmasından çekinen anne adayları kimi vakit sezeryan doğumu bir an önce olmak isterler. Bir tek bu son aşama yanlıştır. Sezeryan doğum için en uygun süre doktorunuz belirlemelidir.