Sigara Bağımlılığı

tarafından
308
Sigara Bağımlılığı

Sigara bağımlılığı günümüzde en sık karşılaşılan ve kurtulmak için yoğun çaba sarf edilen bir bağımlılık türü. Hatta öyle ki bu başlı başına küçük çaplı da olsa bir sektör haline gelmiş durumda. Sigarayı bıraktırmak, tiryakilere bu konuda destek sağlamak amacıyla üretilen çözümler oldukça fazla.

Sigara Bağımlılığı 4

Sigara yalnızca fiziksel değil, psikolojik ve sosyal anlamda da bağımlılık oluşturan bir madde ve her şey aslında “Bir tanecik sigaradan hiçbir şey olmaz” demekle başlıyor. Sonra bir tane, bir tane daha. Bir nefes, bir nefes daha derken sigara hayatın bir parçası haline gelmiş oluyor.

Bunca peşinden koşulan, müptelası olunan, onsuz yapılamayacağı düşünülen sigara hiç masum bir alışkanlık değil. Binlerce tür zehiri içeren bu tütünlü kağıtlar, pek çok sigara bağımlısını hasta ediyor, sakat bırakıyor ve öldürüyor.

[reklam id=1]

Damarları tıkandığı için kolu yahut bacağı kesilen tiryakiler, görme yeteneğini kaybeden insanlar, ses tellerini yitiren ve ömrünün geri kalanını konuşamadan geçirmek zorundan kalanlar, kansere yakalanıp  yıllarca süren tedaviler sırasında eziyet çeken hastalar gayet hayatın içinde ve gözümüzün önünde. Hiçbiri masal değil, hayal mahsulü değil, kandırmaca değil.

Sigara, geçici bir mutluluk ve rahatlama hissi verse de sonraki zamanlarda bu verdiklerinin bedelini, kendisine bağımlı hale gelenlere misliyle ödetiyor.

Dopamin salgılanmasına sebep olan nikotin, vücutta sahte bir mutluluk dolaşmasını sağlıyor; ama sonrası tam bir facia. Bu mutluluk hissine alışan vücut daha fazla nikotin istiyor ve bir süre sonra da o yakayı kolay kolay bırakmayan bağımlılık hissi ortaya çıkıyor.

Sigara Bağımlılığı

Nikotin alınmadığında vücut adeta nikotine özlem duyuyor ve alamadığında yoksunluk hissi gelişiyor. Çelik gibi gerilen sinirler, acıyı yiyeceklerden çıkarma, uyku bozuklukları, kabızlık, bir işe yoğunlaşmada zorlanma gibi şikayetler hep nikotin yoksunluğundan kaynaklanıyor. Kalp atım hızını ve kan basıncını da yükselten nikotin, büyük bir irade örneği sergilenerek uzak durulduğunda yavaş yavaş etkisini yitiriyor ve vücuttaki hakimiyetini kaybediyor.

Atardamarları da daraltan nikotin, ilerleyen dönemlerde kalp ve dolaşım sisteminde ciddi hasarlar meydana getiriyor ki, bu da ciddi sağlık sorunlarıyla boğuşmak zorunda kalmak demek.

Sigara tek bir tane bile faydalı bir madde içermiyor. Böcek ilacı olarak kullanılan nikotinin, vücudun doğal akışını ve huzurunu nasıl bozduğunu bir düşünsenize…

Sigara Bağımlılığı 2

Sigaranın etkilediği organlar salt akciğerler, kalp ve damarlar değil. Sigaranın vücutta zararının dokunmadığı tek bir organ yok. Kan dolaşımı ile tüm vücudu dolaşan sigara dumanı ve içindeki binlerce zehir, pek çok hastalığı tetikliyor ve organları tahrip ediyor.

Sigara bırakılırken ilk günlerde zorlanma yaşanması son derece doğal. Ama sabırlı ve tutarlı  davranıldığında bu illetten kurtulmak asla imkansız değil. Sigarasız zamanlarda nefes rahatlayacak, fiziksel kapasite artacak ve sağlıkla ilgili pek çok olumlu gelişme yaşanacaktır. Sigara bırakılır bırakılmaz bu hissi fark etmek olası.

Sigarayı bırakmak isteyip de başaramayan kişiler asla yılmadan ve vazgeçmeden sigarayı bırakmak için çabalamayı sürdürmelidir. Zira 3, 4 hatta 5. seferde sigarayı bırakmış pek çok insan vardır.  Sigarayı bırakmada zorlanan kişiler bu konuda destek alabilirler. Bu destekler de son derece iyi sonuçlar vermektedir.

Sigara Bağımlılığı 3

Sigarayı bırakma aşamasında eğer sigarayı çağrıştırıyor ve sigara içme isteğini tetikliyorsa; alkol, çay ve kahve gibi içeceklerden en azından bir süreliğine uzak kalmak da bir çözüm olabilir. Sigarayı bıraktıktan sonra oluşan ve rahatsızlık veren balgam çıkarma aslında bir iyileşme belirtisidir.

Sırf kilo alacağı korkusuyla sigarayı bırakmaktan vazgeçen veya erteleyen kişiler de yok değildir. Ama bu da asılsızdır. Zira sigarayı bıraktıktan sonra abur cuburlara yönelmeme, daha sağlıklı ve kalorisi düşük besinlerden yardım alma gibi çözümler de kişinin kilo almasını engeller.