Sigara Nasıl Bırakılır?

tarafından
208
Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigara alışkanlığı, bir çeşit maade tiryakiliğidir. Günümüzde kullanımı küçük yaşlara kadar düşen bu maddenin dumanı vücuda alınır alınmaz, kötü etkilerini göstermeye başlar. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı, herkesi olumsuz yönde etkileyen sigaranın çok sayıda zararlı yönü vardır.

Sigara Nasıl Bırakılır?

Kullanıcıların farkında olmadan günden güne sağlıklarını kaybetmelerine neden olan bu kötü alışkanlığın sonlanması için son dönemlerde “sigarayı bırak” ya da “sigaraya son” sloganları ile çok sayıda toplantı yapılmış, bu toplantılarda sigara bırakma konusunda kullanıcılar bilgilendirilmiştir.

Sigaraı bırakmak için günümüzde çok sayıda yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerin geneli, aynı etkiyi gösterir. Kişinin yavaş yavaş sigaradan uzaklaşmasını sağlayan sigara bırakma uygulamaları, her kullanıcıda farklı şekilde etkisini gösterir. Tam anlamı ile etkisini göstermesi için bu yöntemlerin ilk olarak kişinin kendi kafasında gerçekten karar almış olması gerekir.

[reklam id=1]

Çoğu sigara kullanıcısının düştüğü bir hata olan kendinden emin olmadan sigarayı bırakmayı denemek, başarısız sonuçlara neden olur. Bu başarısız sonuçlar, bir sonraki denemeler için kötü birer tecrübe olur. bu kötü tecrübeler arttıkça kullanıcıda psikolojik olarak yerleşen “Sigarayı bıramam” düşüncesi ağırlık kazanır.

Buna sebep vermemek için kişi kendisinden tamamen emin olduktan sonra sigara bırakmayı denemeli. Bu aşamada gerekli olursa psikolojik destek de önerilebilir.

Sigara Nasıl Bırakılır? 1

İster kendi kendinize, ister uzman destek ile sigarayı bırakmayı denerken mutlaka sigarayı hatırlatacak şeylerden uzak durun. Örneğin beslenme düzeninizde süte yer verebilirsiniz. Bu sigara isteğinizi mutlaka azaltacaktır. Benzer şekilde canınız sıkıldığında ya da konstrasyon sorunu yaşadığınızda bir bardak taze meyve suyu tüketerek sigara içme isteğinizin önüne geçebilirsiniz.

Sigara bırakma aşamasında evdeki kül tablaları da çok önemlidir. Bu aşamada kül tablalarınız hep temiz dursun. Eğer evde başka sigara kullanan varsa ve o bırakmayı düşünmüyorsa, sizin yanınızda içmemesini, paketini dahi göstermemesini rica edin. Bu psikolojik olarak sizin rahatsız olmanızı ve yeniden sigaraya yönelmenizi sağlayabilir.

Sigara Nasıl Bırakılır? 2

Sigarayı tek seferde bırakamaya çalışmayın, mutlaka zamana yayın. İlk olarak sadece çift ya da tek saatlerde sigara içme süresini belirleyin. Ardından bu süreyi 2 saatte, 3 saatte bire çıkarıp bu şekilde gün içindeki sigara tüketiminin sınırını belirleyin.

Her tükettiğiniz sigaranın sadece yarısını için. Diğer yarısını çöpe atın. Her gün ilk sigaranızı içmeden 1 saat ertelemesini yapın. Böylece günden 1 saat kazancınız olur. Tadını sevmediğiniz, hoşunuza gitmeyen bir sigara markasına geçin. Bu da sigara içme isteğinizin önüne geçmek için etkili olacaktır.

Sigara Nasıl Bırakılır? 3

Sigarayı Nasıl Bırakırım

Sigara kullanan ve bu bağımlılıktan kurtulmak isteyenlerin büyük kısmında yer alan sigarayı nasıl bırakabilirim düşüncesi, aslında kişiden kişiye değişir. Uygulanan farklı yöntemlerden her biri her bireyde farklı şekillerde etkisini gösterir.

Bunun için sigarayı bırakma aşamasında kişiler ilk olarak hangi yöntemi uygulayabileceklerine karar vermeli. Sigara bırakma yöntemlerinden kendileri için en uygunu seçen kullanıcılar, bu yöntemi uygulamak için kesinlikle kararlı olmalıdır.

Sigarayı Nasıl Bırakırım 5

Kolay bir şekilde sigara bırakmak için kişinin kendisi kadar çevresinin de bilinçli olması gerekir. Bu konuda en yakın çevrenizi mutlaka uyarın ve sigarayı bırakmak istediğinizi onlara da söyleyin. Bu aşamada neler yaşayabileceğinizi göz önüne alın. Genelde sigara bırakmanın etkileri çok kısa, 2-3 hafta gibi bir süre devam eder.

Bu konuda içiniz rahat olsun ve sevdikleriniz bu sürede biraz daha size karşı anlayışlı olsun. Mümkünse, sizinle birlikte bir sevdiğinizin de sigarayı bırakmasını rica edebilirsiniz. Bu şekilde daha verimli ve daha kalıcı bir sigara bırakma süreci yaşanabilir.