Sigaranın Faydaları

tarafından
880
Sigaranın Faydaları

Sigara denilince akla genelde zararları gelir. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu madde, genel sağlık sorunlarının yanında bazı hastalıklara da neden olabiliyor. Hep çok zararlı olduğundan bahsedilen sigaranın bugün yararları hakkında bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sigaranın bilimsel faydaları hakkında detayları sizleri çok fazla bekletmeden açıklıyoruz.

Sigaranın Faydaları 1

Sigara, sonu ölüm ile sonuçlanan pek çok hastalığa neden olabilen bir alışkanlıktır. Kalp ve damar hastalıkları, akciğer hastalıkları, beyin hastalıkları, solunum yolu hastalıkları ve farklı kanser türlerini tetikleyici özelliği olan sigara, aynı zamanda bazı önemli hastalıkları engelleme özelliği de mevcuttur.

Zararlarına göre az olsa da aşağıda sigaranın faydaları maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

[reklam id=1]

Yapılan bilimsel araştırmalara göre sigara içmeyen insanlar, sigara içenlere oranla %40 oranında daha fazla parkinson hastalığına yakalanıyor. Genel olarak yaşlılarda görülen ve alzheimerden sonra ikinci sırada yer alan parkinson hastalığına karşı sigara faydalıdır.

Yine yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre bir kalın bağırsak hastalığı olan ülseratif kolit hastalığı, sigara içenlerde, içmeyenlere oranla daha az görülüyor. Kalın bağırsağın iç yüzeyini etkileyen bu hastalık bir tür enflamasyon hastalığıdır.

Sigaranın Faydaları 2

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre sigara içen kişilerin sigara içmeyenlere oranla bir işi yaparken konsantrasyonları daha yüksek. Bu da sigaranın bir başka faydası olarak kabul ediliyor.

Labaratuvar ortamında deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre nikotin verilen hayvanlar, verilmeyenlere göre daha kolay öğrenip daha çabuk uygulamaya geçiyor.

Zararlarına göre daha az olan sigaranın faydalarını bu şekilde sıralamak mümkün. Sigaranın yararları yanında zararlarını göz önünde bulundurduğumuzda içmemenin daha uygun olduğunu görüyoruz. Bu nedenle kısaca sigarayı bırakmanın faydaları hakkında da genel bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Sigaranın Faydaları 3

Sigarayı bırakmanın en önemli faydası, sigaranın neden olduğu olumsuz etkilerin yok olmasıdır. Sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan kalp, damar, cilt sorunları ve bazı hastalıkların etkileri, sigara kullanımının bırakılması ile sona erer. Kişi kendisini daha sağlıklı, daha dinç ve daha güçlü hisseder. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 20 dakikada kişinin kalp atış hızı düşüyor.

Bu daha sağlıklı bir kalp anlamına geliyor. Sigarayı bıraktıktan 12 saat sonra kandaki karbondioksit seviyesi normale döner, 2 hafta ile 3 ay arasında ise kişinin akciğer fonksiyonları düzeliyor. Bir yıl sonrasında koroner kalp hastalığı riskiniz sigara içen birinin yarısı kadar oluyor. Sigarayı bıraktıktan on beş yıl sonra koroner kalp hastalığı riski sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye geliyor.

Sigaranın Faydaları 4

Sigara içmemenin faydaları ise sigara içip bırakan ve sigara kullanan kişilere göre daha daha sağlıklı olmak olarak sayılabilir. Sigara içmeyen kişiler, içenlere ya da bırakanlara göre daha dinç ve daha genç görünümlü, daha sağlıklı bir yapıya sahiptir.

Hayatında hiç sigara içmemiş olan kişiler sigara içinlere oranla daha kolay nefes alıp veriyor, vücut dirençleri daha yüksek oluyor. Aynı zamanda koku alma duyuları daha fazla gelişmiş olduğu için yedikleri yemeklerden ya da içtikleri içeceklerden daha fazla tat alıyorlar. Sigara kullanan ve daha sonra kişilerin koku alma ve tat alma duyuları belli bir süre sonra eski hallerine dönüyor.

Sigara kullanımı kadar pasif içicilik de denilen sigara dumanına maruz kalma da tehlikeli bir durumdur. Hayatında hiç sigara kullanmasa bile sadece dumanına maruz kaldığı için sigara içmiş kadar zararlarını taşıyan insanlar da mevcuttur. Bu nedenle özellikle çocukların yanında sigara kullanılmaması önerilir. Kapalı ortamlarda içilen sigara dumanından etkilenmemek için ortamın sürekli havalandırılması gerekir.