Sigaranın İçindeki Maddeler

tarafından
529
Sigaranın İçindeki Maddeler

Sigaranın içindeki maddeler, keyif aracı olarak tanımlanan ve bağımlılık yapan sigara, iddia edildiği gibi keyif sağlıyorsa bile verdiği zararlar çok daha büyük ve hatta bazen de telafisiz. Sakinleştirdiği ve mutlu ettiği düşünülen sigara, muhteviyatında onlarca, yüzlerce değil, binlerce zehiri saklar ve bu zehirli maddeler vücudu yavaş yavaş sinsice yıpratır ve bozar.

Sigaranın İçindeki Maddeler

Vücut henüz gençken sigaranın verdiği etkiler hissedilmez belki ama; yaş ilerledikçe ciltte, saçlarda, kemik yapısında, sindirim, sinir, üreme, boşaltım gibi tüm vücut sistemlerinde, hormon salınımlarındaki yıpranmalar gün yüzüne çıkar ve hem sağlık hem de vücudun genel görünümü bozulur.

Sigaranın içindeki zehirler uzun vadede etkili olan ve son derece tehlikeli zehirlerdir. Asetondan tarım ilacına, fare zehirinden uçak yakıtına, benzinden bakteri öldürücüye kadar pek çok kimyasal maddeyi ve zehiri barındıran sigara dumanı son derece ciddi hastalıklara da zemin hazırlıyor.

[reklam id=1]

Vücuttaki direnç veren mineralleri ve koruyucu vitaminleri etkisiz hale getiren sigara, bağışıklık sistemi üzerinde meydana getirdiği zayıflama ile de kanser başta olmak üzere pek ok hastalığı tetikliyor ve vücut düzenini bozuyor.

Dilerseniz sigaranın içindeki 4000 zararlı madde nedir, vücutta ne tür hasarlar oluşturur, tütünün içindeki maddeler nelerdir bir kez daha anımsayalım.

Nikotin: Sigaradaki en bilinen zehir nikotindir. Tek bir dal sigarada %1 ila2 oranında bulunan nikotin, sigaranın bağımlılık yapan özelliğinin de baş sorumlusudur. Tütünün yapısında doğal olarak bulunan nikotin, sigaradan çekilen dumanla birlikte hızlı biçimde akciğerlere ulaşır ve ardından gene aynı hızla kana karışır. Bu şekilde de 7-8 saniye içinde beyine sirayet etmiş olur.

Nikotinin beyinde keyif veren kimyasalların salgılanmasına neden olur ki bu da sigara içen kişide geçici bir mutluluk ve gevşeme meydana getirir. Sigara bağımlılığı olan kişiler, sigarayı bıraktıklarında işte bu histen mahrum kaldıkları için zorlanırlar.

Sigaranın İçindeki Maddeler 1

Bağımlılık yapıcı bir madde olan nikotin, kan damarlarında daralma, tansiyonda yükselme, çarpıntı meydana getirdiği gibi, kanın pıhtılaşmasını da arttırarak dolaşımda sıkıntı meydana getirir. Ayrıca nikotinin mide asidi ve ülseri olan kişilerde de zararlı olduğunu söylemek gerekir.

Katran:  Zifir de denilen katran, sigara dumanın ile ciğerlere çekilen katı parçacıklardır. Bu madde çöktüğü zaman koyu kahve renginde ve yapışkan bir madde oluşur. Katran daha çok akciğerlerde ve dişlerde birikir.

Karbonmonoksit: Kokusu ve rengi olmayan bir gaz olan karbonmonoksit, kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde oksijene yapışarak kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürür. Bu da doku ve organlara daha az oksijen gitmesi demektir. Karbonmonoksit ayrıca, solunum yollarında temizleme işlevi olan tüycükleri etkisiz hala getirerek akciğerlerin toksin temizleme kabiliyetini bozar.

Sigaranın İçindeki Maddeler 2

Amonyak: Güçlü, baskın ve keskin bir kokusu olan amonyak, nikotinin bağımlılık yapıcı etkisini güçlendirir. Bu da nikotinin akciğerlere daha kolayca girmesine ve kana daha hızlı karışmasına sebep olur.

Arsenik: Sigaranın içindeki zehirlerden en güçlü ve tehlikeli olanı arseniktir denilebilir. Kalp ve damarlarda tahribat yapan arsenik kanseri de tetiklemektedir. Arsenik yıllar içinde vücutta birikerek tehlikeli seviyelere ulaşabilmektedir.

Benzin: Benzinin kanser, özellikle de kan kanserine yol açtığı bilinmektedir.

Kadmiyum: Böbrekler ve damar çeperlerinde tahribat oluşturduğu bilinmektedir. Pil yapımında da kullanılan bu kimyasal, vücuttaki hücrelerin hücre yapısında gerçekleştirdiği hasar tamirini de engeller.

Formaldehit: Tütünün içindeki maddelerden birisi de formaldehit. Kadavraların uzun süre bozulmadan muhafaza edilmesini sağlayan ve bakterileri yok etmek için kullanılan bu kimyasal, sigara dumanıyla ciğerlere çekildiğinde vücutta meydana getireceği tahribatı tahmin etmek hiç de zor değil.

Sigaranın İçindeki Maddeler 3

Polonyum-210: Radyoaktif bir element olan polonyum-210, solunun sisteminde birikir ve etrafındaki hücrelere radyasyon verir.

Krom: Tütünün içindeki maddelerden birisi de kromdur. Boya ve benzeri maddelerin üretiminde de sıklıkla kullanılan ve son derece toksik bir madde olan krom, akciğer kanserini tetikleyen maddelerin başında gelir.

Hidrojen siyanür: Zehirli bir gaz olan Hidrojen siyanür, en büyük zararını kalp ve damar sistemi üzerinde gösterir. Ayrıca akciğerlerin vücudu zehirli maddelerden arıtma ve temizleme özelliğini de bozar.

Nitrojen (azot) oksit: Egzoz gazının içinde de bulunur. En çok etkilediği organların başında akciğerler gelir.

Sigaranın içindeki zehirler saymakla tükenmiyor. Bu saydıklarımız dışında; füze yakıtı olan metanol, radyasyon olarak bildiğimiz radon, tiner olarak bildiğimiz toluen, tüpgaz olarak bildiğimiz bütan, böcek öldürücü DDT, naftalin, aseton, kükürtdioksit, fenol, piridin, nitrozaminler, asetaldehit, nikel, kurşun, kobalt, kateşol, berilyum en bilinenleridir.

Sigaranın İçindeki Maddeler 5

 

Tütün içindeki maddeler bunlarla sınırlı değil. İşte olayın vehameti de burada saklı. Tüm bu kimyasal ve zehirli maddeler sigara dumanı ile vücuda girerek zaman içinde büyük tahribatlar meydana getirmektedir. Çok geç olmadan sigarayı bırakma konusunda çaba sarfedilmelidir.