Sigaranın Zararları

tarafından
375
Sigaranın Zararları

Sigara ve benzeri maddelerin sağlığa verdiği zararlar günümüzde çok kişi tarafından bilinir. Kullanan, kullanmayan herkes tarafından bilinen bu zararlar, herkeste farklı şekillerde görülebilir. Bu yazımızda sizlerle sigaranın insan sağlığına zararları hakkında bilgileri paylaşacağız.

Sigaranın Zararları 1

Sigara, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen maddelerin başında gelir. Hem kadın, hem erkeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olan bu madde, uzun süre kullanıldığında ölüm ile sonuçlanan hastalıklara kadar ilerleyebilir. Çok sayıda bulunan sigaranın zararları kısaca sizlerle paylaşıyoruz.

Sigaranın Kalp Sağlığına Zararları: Sigara içeriğindeki maddeler nedeni ile kalp damarlarının tıkanmasına yol açar. Kısa sürede damarları tıkayarak kalbin daha fazla çalışması ve bu çalışma sonucunda daha fazla yorulmasına neden olan sigara, kişinin farklı kalp hastalıkları yaşamasına neden olur.

[reklam id=1]

Sigaranın Beyin Üzerindeki Etkileri: Beyin, vicudumuzun önemli organları arasında yer alır. Kişinin tüm haeket etme yeteneği ve yaşam fonksiyonlarını yönetmesini sağlayan bu organ, oksijen ile beslenir. Sigara kullanımı ile kişinin damarlarında dolaşan oksijen miktarında azalma meydana gelir.

Bu da beyne giden oksjinenin azalması anlamına gelir. Bu nedenle sigara içen insanların beyin kanaması geçirme riski, içmeyenlere oranla %50 oranında daha fazladır.

Sigaranın Damarlara Zararları: Sigara kullanımı, damarların tıkanması ve sertleşmesine neden olur. Bu sertleşme sonucunda kalbe giden damarlarda da oluşan tıkanıklıklar, kalp krizi riskine neden oluyor.

Sigaranın Zararları 4

Sigaranın Dişler Üzerinde Zararları: Sigara kullanımı kişinin iç organlarını ve genel sağlığını etkilediği gibi ağız içi sağlığı ve diş sağlığını da etkiler. Uzun süreli kullanımlarda diş eti hastalıkları, diş rahatsızlıkları meydana çıkıyor.

Ayrıca ağızda yer alan tat alma duyularında da azalma ve kişide yemek içmekten bir tat alamama durumu ortaya çıkabilir.

Sigaranın Üreme ve Cinselliğe Etkileri: Sigara içen erkeklerde içmeyenlere göre %40 oranında daha fazla iktidarsızlık yaşanıyor. Benzer şekilde sigara kullanan bayanların anne olma ihtimali de içmeyenlere oranla daha düşük. Ayrıca sigara kullanan bayanlarda hamilelikte düşük riski de içmeyenlere oranla daha fazladır.

Sağlıklı bir cinsel ilişki ve üreme için her iki cinsin de sigaradan uzak durması, kullanmaması gerekir.
Sigaranın zararları nelerdir ve sigaranın vücuda zararları konusunda verdiğimiz kısa bilgilerin ardından şimdi de sigaranın cilde zararları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Sigaranın Zararları 2

Sigaranın Cilde Zararları

Sigaranın sağlığa zararları cilt üzerinde de etkilidir. Genel sağlıkta nasıl ki hastalıklara neden oluyorsa ciltte de farklı hastalıklara neden olabilir. Sürekli sigara kullanan kişilerde ciltleri ile ilgili yaşanan en yaygın sorun, yüzde oluşan sarı, kahverengi lekelerdir. Bu lekeler yüzün her bölgesinde ortaya çıkabilir.

Yine benzer şekilde yüzde daha fazla kuruma, pul pul dökülme, kırışma meydana gelebilir. 10 yılı aşkın süredir sigara kullananların genelinde ortaya çıkan dudak kuruluğu ve çatlaması da sigaranın cilde zararları arasında yer alıyor.

Sürekli sigara kullanımı sonucu cildin elastikiyetinde bozukluk, ciltte incelme, matlaşma sorunları ortaya çıkabilir. Bu sorunlar, cildin olduğundan daha fazla yaşlı görünmesine neden olur. Deride sarkmalara da neden olan sigara, estetik uygulamalarda da olumsuz etkilere neden olur.

Sigaranın Cilde Zararları

Cildindeki her hangi bir kusurdan dolayı estetik operasyon yaptıranlar arasında sigara içenlerin başarı oranı daha düşüktür. Bunun yanında ciltte yaralanma ya da estetik operasyon sonrasında oluşan yaraların iyileşmesi de sigara kullanımına bağlıdır. Yapılan araştırmalara göre sigara kullananların cilt yaraları, kullanmayanlara göre daha geç iyileşiyor.

Sigaranın cilt üzerindeki etkilerini ya da önemli hastalıklar üzerindeki etkilerini özel sigaranın zararları video içeriklerinden izleyebilir, konu hakkında görsel olarak da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu tür videolar genelde kamu spotu olarak ya da kullanan kişilerin sigaradan uzaklaşmasını sağlamak amacı iie hazırlanmaktadır.