Sigarayı Bırakmanın Faydaları

tarafından
348
Sigarayı Bırakmanın Faydaları

Sigarayı bırakmanın faydaları, sigara içmek pek çok sağlık sorununa sebep olduğu gibi,  güzelliği de olumsuz yönde etkilemekte, erken yaşlanmaya ve hatta çöküntü ve deformasyonlara sebep olmaktadır. Sigara bırakıldığında sağlık anlamında pek çok şey normale döndüğü gibi güzellik anlamında da birtakım avantajlar elde edilecektir.

Sigarayı Bırakmanın Faydaları

Sigarayı bırakmanın yararları arasında kırışık oluşumunun yavaşlaması gelmektedir. Sigarayı bırakmanın en büyük faydası budur. Bu şu demek değildir. Sigarayı bıraktığınızda kırışıklıklara da veda edeceksiniz, yaşlanmanız duracak.

Yaşamın doğal akışı içinde kırışmak elbette var ama sigara içilmediğinde kırışıklık oluşumu da yavaşlayacak ve kaliteli yaşlanma süreci yaşanacaktır. Sigara hem kılcal kırışıklıkların derinleşmesine neden olur, hem de cildin genel görünümünde kötüleşmeye neden olur. Sigarada bulunan kimyasallar ve zehirler cildin elastikiyetini bozar.

[reklam id=1]

  • Sigara kollarda ve göğüslerde de sarkmalara neden olur.
  • Diyabete, sedef hastalığına ve buna benzer cilt hastalıklarına sahip olan kişiler sigarayı bıraktıklarında cilt sorunlarında daha hızlı iyileşme gözlenir.
  • Yapılan araştırmalara göre sigara tüketimi ile bazı cilt kanseri vakaları arasında da bir ilinti bulunmaktadır.
  • Sigarayı bırakmanın yararları arasında dişlerin hep beyaz kalması da vardır. Sigara dişler üzerinde belirgin ve hoş olmayan lekeler bırakır.
  • Nikotin dişleri sararttığı gibi ağız kokusuna da sebep olur. Ama sigara bırakıldığında, dişlerde de beyazlatma işlemi yapıldığında bu sararmalardan ebediyen kurtulmak mümkündür.
  • Ciltte yaşlanmaya bağlı olarak lekelenmeler meydana gelir. Bir de güneşin altında korunmasız kalmak üzerine eklenince lekeler daha da çoğalır.
  • Hele bir de sigara içen biriyseniz lekelenmeler had safhaya varacaktır. Araştırmalara göre sigara içen kişilerde ileri yaşlarda oluşacak lekeler daha çok ve belirgin olmaktadır.
  • Sigarayı bırakmak cildin daha az lekelenmesini sağlayacaktır.

Sigarayı Bırakmanın Faydaları 1

Sigara içmek diş etleri üzerinde güçlü etkiler yapar. Tabii ki olumsuz anlamda. Sigarayı bırakmak diş etlerinin kendine gelmesini sağlar. Diş etleri ne kadar sağlıklı ve güçlü olursa dişler de o oranda sağlıklı olacaktır; zira dişleri tutan diş etleridir.

Sigara bırakmanın cinselliğe faydaları da yadsınılamaz. Sigara içmek kan damarlarında daralmaya sebep olur ve bu da kan akışını olumsuz yönde etkiler. Kan akışının zayıf oluşu erkeklerde ereksiyon problemlerine sebep olabildiği gibi, sperm kalitesini de bozarak doğacak çocuklarda bazı gelişim problemleri ve anomalilere sebep olabilir.

Kadınlarda da yumurtalık faaliyetlerini bozan sigara cinsel isteğin azalmasına bile sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple sigarayı bıraktıktan sonra cinsel anlamda iyileşmelerin yaşanılması da kaçınılmaz olacaktır.

Sigarayı Bırakmanın Faydaları 2

Sigarayı Bırakmanın Cilde Faydaları

Sigarayı bırakmanın cilt üzerinde son derece önemli katkıları vardır. Sigara kanda bulunan hemoglobinin %10 gibi bir kısmını işe yaramaz hale getirir. Bu sebeple kişi hareket halindeyken hemoglobinin daha az bir kısmını kullanabildiğinden daha çabuk yorulur. Bu durum cilt için de geçerlidir.

Sigaranın damarları daraltıcı etkisi yüzünden kandaki oksijen içeriği azalır ve kısıtlanır. Kanla yeteri kadar beslenemeyen ciltte kırışmalar meydana gelir. Ama sigara bırakıldığında damarlardaki düzelmeye bağlı olarak kan akışı da düzelir ve cilt tazelik ve gençliğe kavuşur. Ama elbette 10 yıldır sigara içen bir kişiyle 25 yıldır sigara içen bir kişi arasında fark vardır.

Sigarayı Bırakmanın Cilde Faydaları

 

Sigara ne kadar erken bırakılırsa vücutta ve ciltte bıraktığı kötü etkiler de o oranda az olacaktır. Uzun yıllar sigara içen kişilerde sigara yüzü denilen bir yüz oluşur. Dudak çevresinde dikine çizgiler, yanaklarda derin oyuklar, dudaklarda morarma gibi olumsuzluklar sigaranın cilde bıraktığı kötü miraslardır. Bu sebeple sigara ne kadar uzun yıllar içilirse bırakacağı etki de o oranda kalıcı olacaktır. Sigara ne kadar erken bırakılırsa o kadar iyidir.

Sigarayı bırakmanın yararları bu kadarla sınırlı değil. Ama en güzel ve keyif verici kısmı ciltte meydana gelen gelişme ve iyileşmeler olacaktır.

Sigarayı bırakmanın yararları ciltle birlikte tüm vücutta görülebilmektedir.