Sigarayı Bırakmanın Püf Noktaları

tarafından
3705
Sigarayı Bırakmanın Püf Noktaları

Sigarayı Bırakmanın Püf Noktaları

Sigara nasıl bırakılır? Sigarayı bırakma yöntemleri nelerdir? Sigarayı bıraktıktan sonra nelere dikkat edilmelidir? İşte bu yazımızda sizlere konu hakkında fikir ve bilgi vermeye çalışacağız. Sigarayı bırakmak isteyip bırakamıyor musunuz? Buna siz bile inanmadınız değil mi, haydi buradan buyurun, bakın neler anlatacağız.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

  • Nikotin bantları ve sakızları kullanın: Belli bir süre nikotin ihtiyacınızı giderir ve madde ihtiyacının yol açacağı yoksunluk psikolojisini azaltır. Bant veya sakız kullanmadan bırakmak daha doğrudur.
  • Bol su için: Su içmek vücuttaki toksik maddelerin ve nikotinin daha hızlı atılmasını sağlar.
  • Yürüyüş yapın: Yine maddenin vücuttan hızla atılması için doğru bir yöntemdir.
  • El alışkanlığınızı gidermek için, elinize bir gereç alın (stres topu, tespih vb.)
  • Her çay içtiğinizde veya yemek yediğinizde bir sigara yakma fikrini frenleyin.
  • Sigaranın sizi rahatlattığı fikrinden vazgeçin.
  • Zararlarını düşünün

Önemli not:  Sigarayı bıraktıktan sonra onun yerine gıda maddelerini koymayın.  Zira aşırı kilo da sigara kadar zararlıdır.

Sigara, her ne kadar 10.000 yıldır insanlık tarafından tüketiliyor olsa da, esasında beklide neslimizin birinci baş belasıdır. Son 20 yılda eskiye nazaran tüketimi azalmıştır, ancak yine de ciddi boyutta tüketimi bulunmaktadır.

Geleneksel kültürlerde; özellikle doğuda, sigara kullanımı oldukça yüksek ve normal sayılmaktadır. Hatta batıda bile bir zamanlar normal kabul edilmekteydi.Örneğin İngiltere’de doğan çocuk için bir pipo yapılır ve ergenlik çağına kadar kurutularak ergenlikten sonra çocuğa büyüme armağanı olarak verilirdi. Elbette bu sağlıkla ilgili etkileri bilinmiyorken yapılıyordu, günümüzde bu uygulama yoktur.

Batıda artık sigara yasak maddedir ve kullanımının kısıtlanması için azami gayret harcanmaktadır. Her ne kadar devlet için bir vergi geliri olsa da, diğer taraftan yüklü bir sağlık gideri oluşu onun karını pek de cazip kılmamaktadır.

Bazı ülkelerdeki sağlık sigortası sistemi sigara içenlerin Kalp-damar ve kanser rahatsızlıklarının bedelini ödemez.

Elbette sağlık başta gelecek. Sigaranın içerinde yer alan yaklaşık 100 çeşit toksin ve katran, vücudumuzun en kritik organlarından birisi olan akciğere yapışır ve bronşların niteliğini bozar. Kan kapalı bronşiyel kanallarda havalanamaz.  Bu birinci sıkıntı, öncelikle organ yetmezliklerine ve metabolizma anomalilerine yol açar. Bazı organlar ihtiyaç duydukları oksijeni alamazlar. Ve yetersiz çalışırlar.

[reklam id=1]

Ayrıca sigaranın kanı ağırlaştırdığı ve akışını yavaşlattığı bilinir. Yani kan basıncınız yükselir ve yüksek tansiyon oluşur. Bunun sonucu olarak, kalpteki koroner sistem hem yeterli kan ve oksijen alamaz hem de vücuttaki ağır kanı pompalamaya çalışan kalp durabilir.

Tabii kanser, bilinen tüm kanser tiplerinde sigara etkisinden söz edilebilir. Zira sigara vücuda toksin verir ve savunma mekanizmasını yıkar. Sonuç olarak antikanser hücrelerinin etkinliğini durdurur.

Sigarayı bırakmak için bu nedenler bile yeterli olmalıdır aslında. Ancak, içeriğinde yer alan bağımlılık yapıcı madde olan nikotin, sigara isteği yaratır ve sigarayı bırakma süreci bu nedenle biraz zor olabilir.

Sigarayı bırakmak istiyorum cümlesi, onu terk etmek için tek başına bile yolun yarısı eder. Zira bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele kimyasal olduğu kadar, psikolojiktir de. Psikolojik savaşı kazanmak zor görünüyorsa, uzman hekim desteğine başvurabilirsiniz. Bu konuda devlet teşviklerini değerlendirmeniz faydalı olabilir.

Sigara nasıl bırakılır sorusunu yönelttiğimiz eski bir bağımlı, elimden paketi alıp yere attı ve “işte böyle bırakılır” dedi.  Yani aslında işin özü, niyetlenmenizdir. Daha sonra kuvvetli bir iradeye sahip olmalısınız. Nikotin i bahane etmeyin, çünkü vücuttaki nikotin vücudu en çok 48 saat içerisinde terk eder ve etkileri en fazla 1 haftada ortadan kalkar. Yani ne kadar süreyle sigara içmiş olursanız olun, nikotin 1 haftadan sonra sizi esir alamaz.

Pekiyi sigarayı bıraktıktan sonra neden pek çoğu tekrar başlar. İşte  burada psikolojik etkenler devreye giriyor. Eğer sigarayı kafanızda bitirmemiş ve hala onu neden istediğinize dair bahaneler üretiyorsanız, henüz sigara bırakma işi gerçekleşmemiş demektir.