Sigarayı Bırakmanın Yolları

tarafından
436
Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigarayı bırakmak, pek çok kullanıcı için zor hatta imkansız gibi gelebilir. Kişinin kendi iradesine bağlı olarak ortaya çıkan bu düşünceler, başarı oranını oldukça etkiler. Bu nedenle hangi sigara bırakma yolunu denemek isterse istesin kişi ilk olarak gerçekten sigarayı bırakabileceğine inanmalı ve bu konuda kesin kararını vermeli. Ardından kendisinine en uygun sigara bırakma yolları ve yöntemlerinden birisini seçip uygulamaya geçebilir.

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Günümüzde sigarayı bırakmak için çok sayıda uygulama ve yöntem mevcuttur. Bu yöntemler her uygulayan kişide farklı sonuçlar ortaya çıkarır. Bunun için sigarayı bırakmak istiyorum diyen bir kişi ilk olarak yöntemini belirlemelidir.

Son dönemlerde en yaygın eşkilde uygulanan sigara bırakma yöntemleri; akupuntur ile sigara bırakma, ilaç ile sigara bırakma, elektronik sigaradır. Her biri etkili olabilen bu yöntemler, kullanıcıya ve bağımlılığına göre farklı şekillerde etkilerini gösterir.

[reklam id=1]

Özel sigara bırakma merkezlerinde uygulanan akupuntur uygulamaları ve terapi seansları ile yavaş yavaş sigara alışkanlığını bırakmak mümkün. Kullanıcının kendini daha rahat ve daha sağlıklı hissetmesini sağlayan bu yöntem, kalıcı sigaradan kurtulma yolları arasında yer alıyor.

Son dönemlerin en yaygın sigara bırakma yollarından birisi olan eletronik sigara yöntemi de akupuntur gibi yavaş yavaş sigara kullanımını sonlandırıyor. Bu ürünün kullanımı hakkında çoğu bilimsel araştırmada zararlarından çok fazla söz edilmese de uzun süreli kullanımlarda tıpkı gerçek sigara gibi bağımlılık yapması söz konusu. Bu da ilerleyen zamanlarda sürekli kullanım ile bu ürünün zararlarından etkilenmeye neden olur.

Sigarayı Bırakmanın Yolları 1

Yine son dönemlerde ülkemizde de sıkça uygulanan memnuniyet yaratan bir yöntem olan sigara sakızları sigarayı bırakmanın en kolay yolu olarak geçiyor. Kullanıcının dil üzerine bastırarak çiğnediği bu özel sakızlar, sigara içme isteğinin önüne geçmekte etkili şekilde kullanılabiliyor. Zorlanmadan sigara kullanımını bırakmak isteyenler mutlaka bu yöntemi göz önüne almalı ve bir uzman desteği ile birlikte denemelidir.

Sigarayı bırakmak için uygulanan diğer yöntem ise ilaçtır. Piyasada çok sayıda ilaç firmasının değişik isim ile satışa sunduğu sigara ilaçları yer almaktadır. Bu ilaçlar, kullanıcının nikotin alma isteği ve aldığı nikotin miktarının dozunu ayarlamak için kullanılabiliyor.

Sağlık çalışanları tarafından önerilip bu şekilde kullanılması gereken bu ilaçlar, genelde tek başlarına pek bir işe yaramaz. Her yöntem de olduğu gibi ilaç kullanımında da ilk olarak kişinin kendi isteği önemlidir. Kişi sigarayı bırakma konusunda ne kadar kararlı ve istikrarlı ise uyguladığı yöntemden alacağı verim de aynı yöndedir.

Sigarayı Bırakmanın Yolları 3

Sigaradan kurtulma aşamasında kullanıcının çabalarının yanında çevresinin etkisi de büyüktür. Bu nedenle sigarayı bırakmadan önce kişi çevresini de konu hakkında uyarmalı ve bu konuda desteklerini istemeli. Sigarayı hatırlatacak davranışlardan uzak duran, hatta bırakmak isteyen kişinin daha da uzaklaşmasını sağlayan çevre, bu konuda çok etkilidir.

Eğer sigarayı bırakmak isteyen kişinin yakınlarında başka sigara kullanıcısı varsa onunla birlikte karar alıp bırakmayı denemeleri daha verimli ve etkili bir uygulama olacaktır.

Sigara bırakma konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da spordur. Düzenli yürüyüş ve egzersizler zaman içinde sigara kullanan kişinin bu alışkanlığının önüne geçecek ve daha az aklına gelmesine neden olacaktır.

Spor yaparak daha sağlıklı bir vücuda kavuşan sigara tiryakileri, bu sağlıklarını kaybetmemek için sigaradan uzak durmayı tercih edecektir. Ayrca bu aşamada bol miktarda bitki çayı tüketiminin de etkili olduğu söyleniyor. Bu bilgiye göre yemek sonralarında ya da molalarda tüketilen sigara yerine bir fincan bitki çayı içmek yeterlidir.