Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

tarafından
777
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Sigara, keyif verdiği iddia edilen ama veriyorsa bile, verdiği zararların yanında esamesi okunmayan, sağlığı olumsuz anlamda etkileyen bir zehirdir. Verdiği ekonomik zararın yanında, yaşam konforunu düşüren, cilt kalitesini bozan, fizik kondisyonu olumsuz etkileyen, merdiven çıkarken nefes nefese bırakan, dişleri sarartan, erkenden yaşlandıran sigara, alışkanlık yaptığı bünyeyi kendine esir eder ve işi yokuşa sürer.

Ama bu demek değildir ki bir kez alışınca ömür boyu sigara ile yaşanacak. Sigarayı hayattan tamamen çıkartıp atmanın yolları var elbet. En başta gelen yöntem de irade, kararlılık ve sabırdır. Özellikle sigarayı bıraktıktan 1 hafta 10 gün sonra iyice şiddetlenen sigara içme isteği ile cebelleşebilmek zordur ve tek bir nefes bile çekmeden iradeli bir duruş sergilemek gerekir.

[reklam id=1]

Kişi kendini, sigarayı bıraktıktan sonra ne olur kısmına yoğunlaştırabilir ve sigarayı bıraktıktan sonra cilt başta olmak üzere vücudun her tarafında bir yenilenme ve arınma süreci başladığını, vücudun adeta minnet içinde kendini derhal yenilemeye programladığını bilmeli ve bunun verdiği şevkle, kararlı tutumunu sürdürmelidir.

Peki sigarayı bırakınca ne olur, bedende ne gibi olumlu değişimler yaşanır, vücut kendini nasıl toparlar bir bakalım

 • Sigara içtikten 20 dakika sonra kan basıncı ve beraberinde nabız da normal seyrine döner.
 • Kan dolaşımı normalleşir.
 • 8 saat sonra kandaki oksijen seviyesi normale döner, kalp krizi riski azalır.
 • 24 saat sonra kandaki karbonmonoksit yok olur.
 • 48 saat sonra kanda bulunan nikotin düzeyi düşer, tat ve koku alma yetisi ile ülser hastalarının tedaviye verdiği yanıt artar.
 • 72 saat sonra nefes alıp verme kalitesi yükselir, hava yolları kendi kendini temizlemeye ve arıtmaya başlar.
 • Vücuttaki enerji düzeyi yükselir.
 • 3 ay gibi bir süre sonunda tüm vücuttaki dolaşım düzelir, solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır ve yürürken, merdiven çıkarken, fiziksel aktivitede bulunurken tıkanma ve nefes nefese kalma durumu ortadan kalkmaya başlar.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler 1

 • 3 ila 9 ay sonrasında kısa kısa nefes alıp verme, inatçı öksürük, hırıltılı nefes alıp verme gibi sorunlar düzelir ve akciğer fonksiyonlarında artış meydana gelir.
 • 1 sene sonunda kalp hastalıkları riski %50 oranında azalır.
 • 1 ila 3 yıl içinde mesane kanseri riski %50 oranında azalır.
 • 5 yıl sonunda kalp krizi geçirme riski, yemek borusu ve ağız içi kanseri riski yatı yarıya azalır.
 • 10 ila 25 yıl sonra kalp krizi geçirme riski, hiç sigara içmeyen kişilerle aynı düzeye geriler. Akciğer kanserine yakalanma riski de hemen hemen %50 oranında azalır.

Cilt kendini bulur, beyazlar, parlar, lekeli, matlaşmış ve sararmış görüntüsü gider, kanlı canlı ve tazelenmiş bir cilt görünümü kazanılmaya başlanır. Sigarayı bıraktıktan sonra cilt kendini çok kısa bir sürede toparlar ve bu da kişiye hem moral hem de kararlılık kazandırır.

Sigarayı bırakınca ne olur sorusunun cevapları sadece sağlık ve güzellik yönünde değil, bütçe yönünde de kendini belli eder. Sigaraya ayrılan bütçe daha faydalı işler için kullanılır hale gelir. Bu sağlığı bozan maddeye ödenen maddi bedel ortadan kalkmış olur.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Yiyeceklerin gerçek koku ve lezzetleri net olarak alınmaya başlar. Bu aşırı zayıf kişiler için de bir avantajdır. İştah artar ve düzenli gıda alımıyla kilo artışı yaşanır ve kişi normal kilosuna kavuşur.

Sigarayı bıraktıktan sonra ne olur sorusunun bir yanıtı da cinsel hayatta meydana getirdiği değişikliklerdir.

Sigara içerken, sigaraya ulaşamama, sigara bulamama, istenilen anlarda sigara içememe gibi yoksunluk anlarının verdiği kaygı ve stres de kaybolmuş ve kişinin omuzlarından adeta bir yük kalkmış olur.

Evlerin, ofislerin içlerindeki hava tazelenmiş ve sigara dumanının zaman içinde eşyalar üzerine sinen kötü kokusu da ortadan kalkmış olur.

Sigarayı bırakınca ne olur sorusunun en güzel cevaplarından birisi de şu olmalı: Kişi kendini çok zinde, enerjik, mutlu ve güçlü hisseder.

Sigarayı bırakmak asla zor değil. Kararlı ve sabırlı olabilmek en önemli anahtarlardır.