Siğil Tedavisi

tarafından
15432
Siğil Tedavisi

Siğil Nedir?


Bir tür deri hastalığı olan siğil, diğer adıyla “Verruka”, Human Papillomavirüs / HPV olarak bilinen bir virüse ait   enfeksiyonlardır. Hatta deri üzerinde oluşan selim (iyi huylu) tümörler olarak da bilinir. Sert, nasırımsı bir görünümleri vardır.  Vücudun hemen her bölgesinde çıkabilir.

Üst derideki hücreleri tetikleyerek hücre çoğalması ve aşırı keratin üretimine sebep olurlar. İlk başlarda küçük çaplı iken, tedavisiz bırakılırlarsa bezelye büyüklüğüne erişebilirler ve acı vermeye başlarlar. Doğrudan temas yoluyla, eşyalar yoluyla ve cinsel ilişki yoluyla bulaşırlar. Havlu, terlik türü eşyaların ortak kullanımı neticesinde kolaylıkla bir kişiden diğerine bulaşabilen siğiller, hijyen olmayan ortamlar ve eşyalardan daha çabuk bulaşırlar.

En başta nokta şeklinde küçücük olan siğiller, zaman ilerledikçe yuvarlak, şişkin, kahverengi bir hal alırlar. Siğiller, nerede oluştularsa o bölgeye göre şekil alırlar.

Siğil Neden Çıkar?


Siğillerin ortaya çıkmasının birincil nedeni bağışıklık sisteminin çökmesi ve vücudun zayıf düşmesidir. Yetersiz gıda alımı ve sağlıksız beslenme neticesinde vücut zayıf düşer ve çeşitli rahatsızlıklara açık hale gelir. Onlardan biri de siğildir. Siğil her yaştan insanda çıkabilir ama bazı kişilersiğile neden olan HPV virüsünü kapmaya daha meyillidirler. Küçük çocuklar, ergenlik döneminde olanlar, tırnak etlerini koparanlar, tırnak yiyenler ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlarda siğil oluşma riski vardır. Ayrıca ciltte bulunan kesikler ve açık yaralar, siğil oluşumuna neden olan HPV virüsünü kapmaya sebep olur. Bulaşıcı bir virüs olan HPV, bulaştığı ciltte siğil oluşumuna zemin hazırlar.

Siğil-Tedavisi1

Siğil Nasıl Geçer?


Siğilin bulaşma sebebi virüstür ve virüs cansız olduğu için yok edilemez. Ancak pasif hale getirilebilirler. Ortak kullanılan havlu, sabun ve buna benzer eşyalar siğilin kolayca bulaşmasını sağlar. Özel eşyaların kimseyle paylaşılmaması gerekir. Tokalaşmak, el teması gibi faktörler de bulaşmayı tetikleyeceğinden, tokalaşma gibi temaslardan da kaçınmak gerekir.

  • Elde siğil için kriyoterapi, lazer, siğil dondurma, cerrahi müdahale, koterizasyon gibi tedavi yöntemleri denenebilir.

elde-siğil

[reklam id=1]

  • Yüzde çıkan siğiller içinse bitkisel tedaviler en uygunudur.Yüzde siğil çıktığında bu hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişiye sıkıntı verir. Yüz için ortak olarak kullanılan havlu, kuaför malzemeleri vs. gibi materyaller yüzde siğil oluşumunu ve yayılımını tetikler. Tamamen şahsa özel malzeme ve eşya kullanılmalı, doktorun önerdiği ilaçlar ihmal edilmeden kullanılmalıdır.
  • Ayakta çıkan siğillerden ise yakılarak ve soğutularak kurtulunabilir. Bitkisel siğil tedavisi de yine başarışı sonuçlar verir. Ayakta siğil ’’Plantar Siğil’’ olarak da bilinir. Bu siğilin tıp sözlüğündeki adı ‘’verruca planataris’’tir. Ortak kullanılan hamam, açık ve kapalı havuzlar, hamam, sauna ve kaplıcalar, spor salonları, ortak duş gibi alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında kapılabilecek virüsün sebep olduğu siğillerdir. Ayak tabanında siğil de oluşabilir ve hatta bu siğiller nasırla karıştırılabilir. Dikkatli tetkik edilip doğru tedavi uygulanması gerekir. Ayaksiğillerinizi kaşıdığınızda, elinize bulaşan virüsün vücudunuzun diğer yerlerine de bulaşabileceğini unutmayın. Bu sebeple özellikle el hijyeni çok mühimdir.

ayakta-siğil

  • Makatta siğil çıkması durumunda yakılarak tedavi en uygunu olmaktadır. Hasta sıkı sık ve düzenli olarak kontrole çağrılmalı ve periyodik olarak takip edilmelidir. Yeni kontrollerde makatta siğile rastlanırsa yeniden yakılmalıdır.
  • Dudakta siğil oluşumu hem tehlikelidir hem de rahatsızlık verir. Virüsün bulaştığı yerde et beni şeklinde bir oluşum göze çarpar. Dudakta siğilderideki açık, kesik, çizik gibi bölgelerden ve açık yaralardan rahatlıkla bulaşır. Dudakta siğil oluşumunda oral seks, öpüşme gibi faktörler de doğrudan etkilidir. Mutlaka hekim gözetiminde tedavi edilmelidir.

Siğil İlacı


Günümüzde eczanelerde satılan pek çok siğil ilacı bulunuyor. Siğiller gerek duyulduğunda hekim tarafından yakılmakta veya ameliyat edilmektedir. Siğil ilaçlarının, bağışıklık sisteminde bazı maddelerin üretimini arttırarak virüslerin sebep olduğu lezyonları geriletme mantığıyla etki gösterdiği bilinmektedir. Bu tür ilaçlarla özellikle kadınlardaki genital siğillerde % 72 oranında tedavi sağlanmaktadır. Ama eğer siğiller uzun süredir varsa ve hacimleri büyükse, tedavideki başarı oranı azalmaktadır.  Piyasada satışa sunulan siğil ilaçları şunlardır:

Aldara Krem: Bağışıklık sistemini güçlendiren, vücut direncini HPV virüsüne karşı arttıran bir kremdir.
sisğil-tedavisi-aldara-krem
Verrutol:  Siğil etrafına sürülen bir tür merhemdir.
Siğil-tedavisi-Verrutol

Bunların dışında siğiller üzerinde dondurucu etki yapan Wartner ve Histofreezer gibi kremler de yine  siğil tedavisi denilince akla gelen ilaçlardır.

Siğilin, bulaştığında uzun süre vücudu terketmediği unutulmamalı, bunun için bağışıklık sistemi her daim güçlü tutulmalı ve ortak kullanılan alan ve eşyalardan mümkün olduğunca uzak durulmalı, şahsi eşyalar başkalarıyla paylaşılmamalıdır.