Sıklamen Çiçeği Nasıl Bakılır?

tarafından
1098
Sıklamen Çiçeği Nasıl Bakılır?

Sıklamen çiçeği nasıl bakılır, sıklamen rengi son derece güzel bir süs bitkisidir. Sıklamenin bazı türleri enfes bir kokuya sahiptir. Bu sebeple bir adı da Buhur-u Meryem’dir. Buhur hoş koku veren tütsülere verilen isimdir. Sıklamen Avrupa topraklarında İran menekşesi adıyla da bilinir. Sıklamen çiçeği bir fuşya tonu olduğu için renk skalasına adını da vermiştir. Sıklamen rengi denildiğinde bu fuşya tonu akla gelir.

Sıklamen Çiçeği Nasıl Bakılır?

Sıklamen çiçeği bakımı nasıl olur sorusunun yanıtına gelelim şimdi de… Öncelikle bu çiçeğin serin ve aydınlık ortamları sevdiğini söyleyebiliriz. Sıklamen çiçeği temiz ve ferah havaya ihtiyaç duyar. Başka çiçeklerden biraz uzağa yerleştirilmelidir. Bir süs çiçeği olan siklamen balkonlara, bahçelere ve parklara çok yakışır. Ev ortamı sıklamen çiçeği için biraz uygunsuz olabilir.

Ama eğer eviniz havadarsa ve hava akımını evinizde kolaylıkla sağlayabiliyorsanız bu çiçeği evinizde de yetiştirebilirsiniz. Evde sıklamen bol güneş alan ve esintili bir ortam ayarlamalısınız. Ama güneşi doğrudan görmesi yine de pek doğru olmaz. En iyisi yarı gölgeli yarı ışıklı bir ortamdır. Bitki Haziran aylarında kuruma ve sararma sürecine girer. Kuruyan ve sararan yapraklar mutlaka temizlenmelidir.

[reklam id=1]

Sıklamen çiçeği bakımı nasıl yapılır konusunda şunu da söylemeliyiz; bitki kar ve donla karşılaştırılmamalı, toprağı kuruduğu zaman sulamasına mutlaka devam edilmelidir.

Sıklamen Çiçeği Özellikleri

Boyu 5 ila 20 cm arasında değişen sıklamen çiçeği Ekim ayında yetişmeye başlar ve Nisan ayına kadar devam eder. Genellikle nemli ve serin ortamları seven sıklamen çiçeği bu sebeple ev ortamından ziyade bahçelerde ve dış mekanlarda yetiştirilmeye daha müsaittir. Fakat pek çok kişi evde de saksıda sıklamen çiçeği yetiştirmektedir.

Sıklamen Çiçeği Nasıl Bakılır? 2

Evde sıklamen yetiştirecek olanlar çiçeğin bulunduğu odayı mümkün olduğunca nemli ve serin tutmalı, çiçeği çok sık sulamamalı ancak toprağın da sürekli nemli kaldığından emin olmalıdır. Asidik nitelikteki topraklar ve kireçsiz topraklar sıklamen çiçeği için son derece uygun topraklardır.

Sıklamen yetiştirenler sıklamen yaprakları neden sararır sorusunu sormalarına sebep olacak bir problem yaşarlarsa, bunun altında yatan sebebin sıcak ve kuru hava olduğunu bilmeliler. Sıklamenin olduğu odanın sıcaklığı 15 dereceyi aşmamalı. Oda sıcaklığı ideal olmasına rağmen, çiçekte yaprak sararması varsa çiçek ya doğrudan güneş ışığına maruz kalıyordur ya da gerektiği kadar sulanmıyordur.

Sıklamen Çiçeği Nasıl Bakılır? 3

Tüm şartlar müsait olduğunda sıklamen çiçeği de tüm görkemi ve güzelliğiyle açarak sizi mutlu kılacaktır.