Sinameki Çayı

tarafından
317
Sinameki Çayı

Sıcak iklim ülkelerinde sıkça yetiştirilen bir bitki olan sinameki, sağlık için faydalı şifalı bitkiler arasındadır. Uzmanlar tarafından özel kürlerde kullanılmasının yanında tek başına çay olarak da hazırlanıp tüketilen bu bitki sağlık için farklı yararları bulunan bir doğal bitkidir. Kuru ya da taze olarak değişik karışımlarda kullanılan sinamekinin çayı ve bu çayın faydaları-zararları hakkında bilgileri yazımızın devamında paylaşacağız.

Sinameki Çayı 1

Sinameki çayı, kuru ya da taze sinameki yaprağı ile hazırlanır. Her iki türü de hazır olarak aktarlarda satılan bu bitkiyi ayrıca şifalı bitki satışı yapan online satış mağazalarında da bulabilirsiniz. Tatlandırmak için limon suyu ya da tarçın kullanılan bu çay, özellikle kilo vermek isteyenler tarafından sıkça kullanılır.

Doğal müshil ilacı olarak kullanılan sinameki bitkisinin çayı da benzer özellikleri gösterir. Sindirim problemi ve kabızlık sorunu yaşayanlar bu özel çay ile sorunlarından kurtulabilir, rahat bir şekilde beslenmelerine devam edip tuvalet ihtiyaçlarını giderebilirler. Amerikan ilaç sanayisi tarafından da doğal müshil olarak nitelendirilen bu özel bitki çayının yapılışını paylaşıyoruz.

[reklam id=1]

Sinameki Çayı Nasıl Yapılır

Sinameki çayı hazırlamak için elinizin altında taze sinameki varsa taze olarak, kuru sinameki varsa kuru olarak kullanabilirsiniz. Çay için ilk olarak 1 su bardağı kadar içme suyunu kaynatın. Kaynayan suyun içine taze olarak 1 çay kaşığı, kuru olarak ise 2 çay kaşığı sinameki otu koyup 15 dakika kadar bu şekilde demlenmesini bekleyin.

Demlenen karışımı içmek için süzgeç ile süzün. Ardından tatlandırmak için doğal malzemeler kullanabilirsiniz. Sinameki çayını tatlandırmak için doğal olarak limon suyu ya da tarçın kullanabilirsiniz.

Sinameki Çayı 2

Sinameki çayı ile ilgili en çok merak edilen konuların başında sinameki çayı zayıflatırmı sorusu gelir. Doğal bir müshil ilacı olma özelliğindeki sinameki çayı düzenli olarak tüketildiğinde kilo vermek için etkilidir. Çayın tüketimi ile ilgili merak edilen bir diğer soru ise kilo vermek için sinameki çayı günde kaç defa içilir sorusudur.

Zayıflamak, sağlıklı kilo vermek için sinameki çayının günde 2 bardak olarak tüketilmesi gerekir. Genel olarak akşamları ve sabahları tüketilen sinameki çayı, kilo vermek için idealdir.

Sinameki Çayı Faydaları

Sinameki bitkisinin kaynatılmış su içinde demlenmesi ile elde edilen doğal çayın faydaları çoktur. Bu çayın sağlığa faydaları;

Sinameki Çayı 3

  • Sürekli yaşanan kabızlıkların giderilmesi için tüketilebilir.
  • Karın şişliğinin inmesinde etkilidir.
  • Bağırsakların temizlenmesinde kullanılabilir.
  • Diyet yapanlar için iştahın kapanmasında kullanılır.
  • Doğal müshil ilacı olarak görev yapar.

Sinameki çayının yararları gibi zararları da vardır. Sinameki çayının zararları normal tüketimi ile ortaya çıkmaz. Uzun süreli ve aşırı dozda alındığında sinameki çayının zararlarınından etkilenilebilir. Gebelerde ve emziren annelerde bu bitki çayının tüketini uygun değildir. Çok gerekmedikçe ve doktor kontrolü olmadıkça gebeler ve emziren anneler sinameki çayı içmememelidir.

İshal olan kişiler, doğal müshil özelliği bulunan sinameki çayını tüketmemelidir. Aksi halde çayın tüketilmesi ile ishal daha kötü hal alabilir. Potasyum eksikliği yaşayan kişiler, bu sorunlarının daha yükselmemesi için sinameki çayı içmemelidir.

Sinameki Çayı 4

Uzun süreli sinameki çayı tüketiminde kaslarda güçsüzleşme, karaciğe hastalıkları ve kalp hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için belirtilen dozlarda kullanılmasına ve çok uzun süre tüketilmemesine dikkat edilmesinde fayda vardır.

Sinameki otu bazı ilaçlar ile birlikte alındığında yan etkilerini tetikler. Bunun önüne geçmek için reçeteli ya da reçetesiz ilaçları sürekli kullanmak zorunda kalan kişiler doktorlarına danışmadan bu çayı tüketmemelidir. Her hangi bir yan etki görüldüğündeyse vakit kaybetmeden bırakmalı ve durum hakkında doktora bilgi vermelidir.