Sinameki Faydaları

tarafından
294
Sinameki Faydaları

Sıcak bölgelerde yetişen bir bitki olan sinameki, baklagiller ailesindendir. Hindistan, Arabistan ve Mısır’d adaha çok yetişen bu bitki, ülkemizde de çok sayıda karışımın içinde yan madde ya da şifalı bitki çayı olarak kullanılıyor. Taze ya da kurutulmuşu öğütülerek kullanılan sinameki otunun en önemli özelliği, müshil olarak kullanılmasıdır. Bu yazımızda sizlerle sinameki zararları ve faydaları hakkında elde ettiğimiz bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Sinameki Faydaları

Sinameki otu, günümüzde en fazla kullanılan şifalı otlar arasında yer alıyor. Farklı özelliklere sahip çok sayıda şifalı bitki ve otun satışının yapıldığı aktarlarda bulunan bu özel ot, ayrıca online satış yapan sanal satış mağazalarında da poşetlenmiş olarak satılıyor. Çay olarak yaygın şekilde tüketilen sinamekinin faydalarını aşağıda sizler için maddeler halinde sıraladık.

  • Sinamekinin en önemli özelliği müshil ilacı görevi görmesidir. Sürekli kabızlık yaşayan, hazımsızlık problemi olan kişiler bu şifalı ot ile sindirimlerini düzenleyebilir.
  • Kalbi kuvvetlendirir, daha sorunsuz çalışmasını sağlar.
  • Soğuk havadan ya da sıcaktan meydana gelen cilt çatlaklarının tedavisinde kullanılır.
  • Vücuttaki bitlere karşı mücadelede etkilidir.
  • Seyrek saçların çıkmasını ve daha uzun olmasını sağlar.
  • Devamlı baş ağrısı ve sara hastalığı için tedavide önemlidir.
  • Ciltteki sivilceler ve kaşıntılı hastalıklar için kullanılabilir.
  • Vücuttaki yakıcı yağlar için sinameki otu ile şahtere otunun birlikte içilmesi önerilir.
  • Yoğun kabızlık halinde sinameki otunu tereyağı ile balla karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu şekilde daha çabuk etkisini gösterecektir.
  • Safra ve balgam söktürücü özelliği vardır.

[reklam id=1]

Sinameki faydaları genel olarak yukarıdaki gibidir. Bu faydaları sağlamak için düzenli olarak ve aşırıya kaçmadan sinameki otu tüketilebilir.

Sinameki otu, kaynatılmış suyun içine demlenerek ya da toz haline getirilip direkt ağza alınarak tüketilebilir. Bu otun kaynatılmış suyu, toz olarak alınmasından daha etkilidir. Sinameki otunun günlük kullanımının aşılması, otun yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle ot olarak 96 gram, kaynatılmış çay olaraksa 16 gram kadar günlük tüketimi uygundur.

Bu şifalı bitkinin kullanımında doza dikkat edilmediğinde ishal, karın ağrısı gibi problemler yaşabilir. Bu sorunların ortaya çıkmasının ardından hemen otun kullanımına son verilmesi önerilir. Sinameki otu, nadiren de olsa ya etkileri olduğu için hamile bayanlarda ve emziren annelerde tavsiye edilmez. Kullanılmasının çok gerekli olduğu özel durumlarda doktorun uygun görmesi ile belirli sürelerde kullanılabilir.

Sinameki Faydaları 2

Sinameki otu çok faydalı bir bitki olsa da kullanımı sırasında belirli doz ve günü aşmamak lazım. Hangi hastalık ya da sağlık sorunu için kullanılırsa kullanılsın 10 günü geçmeyecek sürede kullanılması gerekir. Uzun süreli sinameki otu kullanımında kalp hastalıkları, kaslarda güçsüzlük ve karaciğer rahatsızlıkları gibi hastalıklara neden olabilir.

Sinameki otu; bağırsak tıkanması, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, apandisit, mide iltihabi anal prolapsus, tanısı konulmuş ya da konulmamış karın ağrısı şikayetlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Bazı özel durumlarda doktor kontrolünde ve önerisi ile sinameki otu hemoroid hastalığı için kullanılabilir. Hastalık bölgesine bir miktar sürülme şeklinde uygulanan tedavi hakkında detayları öneren doktor, hastasının durumu ve hastalığın durumuna göre başka malzemelerin de eklenmesini önerebilir.

Sinameki otunun faydaları, zararları ve sinameki ne işe yarar sorularının yanıtlarını kısaca verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda verdiğimiz bilgiler tamamen genel bilgilerdir ve öneri niteliğindedir. Otun kullanımı sırasında mutlaka uzman bir doktora danışıp etkileri, yan etkileri ve kişinin kendisi için uygun olup olmadığı konusunda bilgi alınması gerekir.