Şınav Çekmenin Faydaları

tarafından
744
Şınav Çekmenin Faydaları

Spor türleri ve spor hareketlerinin her birinin farklı etkileri bulunmaktadır. Genel sağlığı korumak için yapılan sporların yanı sıra bölgesel sağlık ve bölgesel yağlardan kurtulmak için özel hareketlerde bulunmaktadır. Bu hareketlerden biride elbette ki şınavdır.

Şınav yapılması ilk zamanlarda zor olan ancak gün geçtikçe daha da kolay hale gelen ve vücudun kollar üzerinde kaldırılması ile yapılan bir harekettir. Şınav çekmenin faydaları arasında en önemlisi vücudun üst bölgesini güçlendirmesidir.

Şınav yapılması zor olan ve güç isteyen aynı zamanda bir çok kası aynı anda çalıştıran bir harekettir. Yapılması zor olduğu için bir çok kişi tarafından bir hevesle başlandıktan sonra terk edilebilmektedir. Ancak bilmek gerekir ki günlük şınav çekmenin faydaları oldukça fazladır ve her gün şınav çekildiği takdirde bir süre sonra hareketi yapmak oldukça kolaylaşacaktır.

[reklam id=1]

En yüksek verimi almak ve faydalarını görmek için şınav hareketinin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Doğru bir şınav hareketi için :

 • Öncelikle yüz yere bakacak şekilde yere uzanılır ve kollar düz bir şekilde avuçlar yere konarak vücudun havada kalması sağlanır.
 • Vücut kolların ve ayak parmaklarının üzerinde bir ip gibi düz hale getirilir.
 • Daha sonra harekete başlanır. Nefes verilerek ve kollar dirseklerden bükülerek vücut yavaşça yere doğru yaklaştırılır. Bu esnada vücudun yine ip gibi olması ve kalça ve dizlerin bükülmemesi esastır.

Şınav Çekmenin Faydaları

 • Göğüs yere değecekmiş gibi olduğunda bu kez vücut kollardan ve göğüslerden destek alınarak yukarıya doğru kaldırılır. Yine dizler ve bel düz bir şekilde.

Düzenli şınav çekmenin faydaları sadece vücudun üst bölgesini güçlendirmekle sınırlı değildir. Bunun dışında her spor dalının veya hareketinin olduğu gibi bir çok faydası vardır.

Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir?

 1. Kas kontrolünü arttırır. Hareket esnasında vücuttaki bir çok kastan faydalanılmaktadır. Bu hem kasların kontrolü hem de bu kasların güçlenmesini sağlamaktadır.
 2. Kalbin çalışmasını üzerinde etkilidir. Şınav hareketi damar ve kalp kaslarının daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
 3. Günlük çekilen şınavlar ile vücudun kondisyonu büyük ölçüde artmaktadır.
 4. Vücudumuzdaki kasların büyük bir çoğunluğunu çalıştıran şınav sayesinde bu kaslar daha da güçlenir.
 5. Vücudun daha zinde olmasını sağlar.
 6. Sınav sayesinde metabolizma hızlanır ve daha düzenli çalışır.
 7. Kasları gücendirdiği için vücudunda direnci artar.
 8. Düzenli bir şekilde çekilen şınav kalori yakılmasına da yardımcı olur.

Şınav Çekmenin Faydaları 1

Şınav çekmenin faydaları ve zararları  karşılaştırıldığında, şınav çekmeye engel bir problemi olmayan herkesin elinden geldiğince bu hareketi yapması gerektiği görülmektedir. Yukarıda sayılan faydalarına rağmen şınav çekmenin pek bir zararı bulunmamaktadır.

Dikkatli bir şekilde yapılması halinde vücuda faydası olan şınav, eğer kasları aşırı derecede zorlanırsa zararlı olabilir. Bu nedenle vücudun kaldırabileceği sayıda şınav çekmek önemlidir. Ayrıca her gün değil gün aşırı yani bir gün ara ile program dahilinde şınav çekilmesi vücut için daha faydalı olacaktır.