Sinir Krizi Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

tarafından
433
Sinir Krizi Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Kişinin aşırı derecede sinirlenmesiyle ortaya çıkan ve kendini kaybetmesi sonucu oluşan duruma ”Sinir Krizi” denir. Sinir krizinin oluşmasında temel neden, kişinin aşırı strese mağruz kalması ve mutsuz bir dönem geçiriyor olmasıdır. Genellikle çevredeki eşyaları kırıp dökmek, kişilere zarar vermek gibi kötü sonuçlanan bu durum, tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Sinir Krizi Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi 1

Kişi sinir krizi geçirdiği anda sinirleri değil, adrenal bezleri bu krizi oluşturmaktadır. Beslenme düzenindeki bozukluklar, uyku bozuklukları, evli bireylerde boşanma süreci, maddi durumlar ve kişinin heyecanlanmasına, stres yaşamasına neden olacak birçok sebep, bu kriz durumunu tetiklemektedir.

[reklam id=1]

Sinir Krizinin Nedenleri Nelerdir?

Sinir krizi sadece psikolojik değil, fizyolojik sebeplerden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Örneğin; kişi depresyon yaşıyorsa, aşırı stresin etkisiyle sinir krizi geçirme olasılığı daha yüksektir. Sinir krizinin nedenleri ele alındığında, ilk sırada stres yer almaktadır. Stresin yanı sıra uyku düzensizliği, iştahsızlık, maddi ve manevi strese neden olan sorunlar, halsizlik ve yorgun bir ruh hali, krizi tetikleyen en önemli nedenlerdir.

Sinir Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı oluşan sinir krizi atakları, bazı belirtileri beraberinde getirmektedir. Bunların başında depresyon ve beraberinde gelen iştahsızlık, isteksizlik, halsizlik ve yorgunluk gelmektedir. Kan basıncında oluşan ani yükselmeler de, sinir krizi belirtileri arasında yer almaktadır.

Sinir Krizi Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi 2

Sinir Krizinin Tedavisi

Sinir krizinin tedavi edilmesi için, öncelikle hangi nedenlerden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Kanser, şeker hastalığı, depresyon, astım vb. fiziksel sorunlar nedeniyle sinir krizi oluşuyorsa, bu hastalıkların tedavi edilmesi krizinde önüne geçecektir. Sinir krizine neden olabilecek stresli ortamlardan kaçınmak, uyku düzenini sağlamak, sporu alışkanlık haline getirmek, düzenli beslenme gibi detaylar beyni dinlendireceği için, sinir krizi oluşumunun tedavisi anlamına gelmektedir.

Ayrıca C vitaminini bolca tüketmek, bu sorunun tedavisinde etkili olacaktır. C vitamininin sinir krizini oluşturan adrenal bezler üzerinde, olumlu ve iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Buna rağmen hala sinir krizi atakları yaşayan kişilerin, zaman kaybetmeden bir psikiyatri uzmanına görünmesi gerekmektedir.