Sinüzit Ameliyatı

tarafından
1291
Sinüzit Ameliyatı

Sinüzit ameliyatı, Sinüsler burnun etrafında ve kafatasının içinde bulunan ve burun için açılan boşluklardır. Görevleri ise ses rezonansını oluşturmak, salgı üreterek burun içini temizlemek, kafatasını hafifletmek,  kafa travmalarında kafaya gelen darbeyi yumuşatıp esneterek beyni korumak olarak sıralanabilir. Sinüsler iltihaplanıp tıkandığında bu görevleri ifa edemez ve kişinin yaşam kalitesinin bozulmasına sebep olurlar.

Sinüsler tıkandığında hekim tarafından uygun görülen yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Sinüzitin çaresi yok değildir. Eğer hekim gerekli görürse kronik sinüzit ameliyatı ile sinüzit rahatsızlığı büyük ölçüde kontrol altına alınabilir.

Endoskopik yöntemlerin gelişmesi ve tıpta yaygın olarak kullanılması ile sinüzit hastalığının teşhis ve tedavisinde hayli ilerleme kaydedilmiştir. Sinüzit tedavileri artık daha kolay ve başarılı şekilde gerçekleştirilmektedir.

[reklam id=1]

Son dönemlerde sert ya da kıvrılabilen, değişik inceliklerdeki uzun kameralar aracılığı ile, görülmesi hayal olan pek çok organ rahatlıkla görülebilir olmuş ve bu bölgelere müdahale edilmesi mümkün hale gelmiştir. Endoskoplar sayesinde kulak burun boğaz rahatsızlıklarında teşhis ve tedavi anlamında büyük ilerleme kaydedilmiştir.

Endoskopik sinüs cerrahisi, endoskoplarla yapılan burun içi müdahalelere verilen addır. Bu operasyonlarda avantajlı taraf, hastalıkların doğrudan görülebilmesidir ve daha iyi neticelerin alınabilmesidir. Sinüs operasyonları eskiden daha kanamalı ve meşakkatli olarak, ağız içinden girilerek yapılırdı. 1980’in başlangıcından itibaren tüm dünyada yaygın hala gelmeye başlayan endoskopik metotlar sayesinde artık ağız içinden girilerek değil, burun içerisinden de yapılabilmektedir.

Endoskopik cerrahi ile baş ağrılarında, kronik sinüzitlerde, burun tıkanıklıklarında, polip ve burun tümörlerinin tedavisinde büyük ilerleme kaydedilmiştir. Müdahale sonunda da iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır.

Sinüzit Ameliyatı 1

Sinüsle ilgili rahatsızlıklar, burun polipleri, yinelenen iltihaplar ya da sinüs ağızlarının tıkanmasına bağlı olarak oluşur. Bu problemler sinüs cerrahisi ile giderilebilmektedir. Bu operasyon ile burundan normal hava akımının ve burun akıntısının gerçekleşmesi sağlanır. Endoskoplar sayesinde hekimler burnun ve sinüs kanallarının büyütülmüş görüntüsüne ulaşır. Bu şekilde de burundaki yapı bozulmaksızın sinüsle ilgili rahatsızlıkların ortadan kaldırılması sağlanmış olur.

Bu operasyonlarda dışarıdan fark edilecek bir kesi yoktur ve operasyon sonrası şişliğe rastlamak da pek olası değildir ama yine de bahsi geçen şey bir cerrahi müdahaledir. Bu yüzden de gerekli tedbirleri almak gerekir.

Ameliyat günü anestezi uzmanı tarafından uyutulacak ve işlemler bittikten sonra yeniden kontrollü olarak uyandırılacaksınız.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası

Sinüzit operasyonu sonrasında hasta hekimin belirlediği süre boyunca odada kalır ve genel durumuna göre taburcu edilir.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası

Operasyondan sonra burnun içinde küçük bir tampon olacaktır. Üst dudak üzerinde de burundan gelen sıvıyı emen bir tampon yerleştirilmiş olacaktır.

Operasyon sonrası bir miktar ağrı olacağı için ağrı kesici kullanılabilir. Hekimin önerdiği ağrı kesiciyi, yine önerilen miktar ve zaman aralıklarında almak önemlidir. Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların alımı tavsiye edilmez, daha fazla kanamaya sebep olabilirler.

Operasyondan sonra midede duyarlılık oluşabilmektedir. Operasyondan sonraki ilk 24 saat içinde sulu ve çiğnemesi kolay yumuşak besinlerin alınmasına dikkat edilmelidir. Hapşırmaya sebep olacak baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı ve çorba, sıcak çay gibi aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.

Operasyon bittikten sonraki ilk hafta fiziksel aktivitelerden ve egzersizlerden kaçınmak gerekir. Aksi takdirde kan basıncına bağlı olarak burun kanaması yaşanabilir.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası 1

Ameliyat sonrası ilk üç gün sümkürmeyin, nazikçe içinize çekerek tükürün.

Sinüzit Ameliyatı Fiyatı

Sinüzit ameliyatı fiyatı hastanın durumuna, hastanenin durumuna ve konumuna göre değişiklik gösterir. Ayrıca buna karar verecek kişin hekiminizdir.