Şırdan Dolması Yöresel

tarafından
190
Şırdan Dolması Yöresel

Şırdan dolması yöresel ve Adana’nın olmazsa olmaz yemeklerinden biridir. Midenin üst kısmından oluşan şırdan, mide ile yemek borusu arasında kalan 4 cm’lik bir parçadır. Görsel olarak güzel görünmese de çok lezzetli bir yemek olduğunu söyleyebiliriz. Adana ve güneydoğu illerimizde sıkça tercih edilen bir yemek olup, hemen hemen her köşe başında rastlayabilirsiniz.

Şırdan Yapılışı için Gerekli Malzemeler

  • 4 tane şırdan
  • pirinç (400 gram)
  • 1 kaşık tuz (tatlı kaşığı)
  • 1 kaşık karabiber (tatlı kaşığı)
  • yarım kaşık biber salçası (yemek kaşığı)

Şırdan Dolması Yapılışı

Şırdan, ilk önce çok titiz bir temizlik aşamasından geçmelidir. Şırdanın ön ve arka yüzü sıcak ve soğuk suyla defalarca yıkanır ve bıçak yardımıyla temizlenir. Temizleme işlemi bittikten sonra, iğne ve iplik yardımıyla dikilir. Dikilme işlemi iç harcı doldurulduktan sonra sona erer.

[reklam id=1]

İç harç hazırlanışı;

Pirinç, karabiber, tuz ve salçayı bir kaba koyarak iyice karıştırıyoruz. İyice karıştırdığımız harcı diktiğimiz şırdanın içine doldurarak dikme işlemini sonlandırıyoruz. Burada dikkat edeceğimiz noktalardan biri şırdanın içini tamamen doldurmamaktır. Çünkü pilavın şişme payını hesaplayamazsanız şırdan patlar ve dağılır. Tek tek doldurduğumuz şırdanları tencereye alıp, yarısına kadar su koyup kaynatmaya başlayabilirsiniz.

Pişirme işlemine aldığınız şırdanları 80 dakika pişirdikten sonra bir çatal yardımıyla kontrol ederek pişip veya pişmediğini anlayabilirsiniz. Pişirme sırasında, fazla pişirmemeye özen göstererek dağılmasını engelleyebilirsiniz.

Hazırlanışı, pişirmesi ve özellikle temizlenmesi bir hayli zahmetli olan şırdanın yenmesi bir o kadar da kolay ve lezzetlidir. Şırdanı kaynattığınız suyu da yanında servis ediniz. Zira suyu da şırdan gibi bir o kadar lezzetli ve iştah açıcıdır. Yanında soğuk ayran ile hazırlayarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.