Sırt Ağrısı Neden Olur

tarafından
5253
Sırt Ağrısı Neden Olur

Sırt ağrısından muzdarip olmayan var mıdır? Çoğu kişi, ciddi bir sebebe bağlı olmasa bile hayatının bazı dönemlerinde geçici sırt ağrıları ile boğuşmak zorunda kalmıştır. Yaşam kalitesini bozan, kişiye kendini sürekli yorgun hissettiren, iş hayatında performansı düşüren sırt ağrıları daha çok duruş bozukluklarından ve sırta fazla yük binmesinden kaynaklanır. Ancak sabahları şiddetli seyreden, geceleri de ateş ve terlemeyle birlikte ortaya çıkan inatçı sırt ağrılarında, inflamatuar bir rahatsızlık akla gelmeli ve mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir. Sırt ağrısı neden olur?


Sırt ağrısı, omuzlarla kaburgaların bitim noktası arasında kalan bölgede hissedilir. Ancak boyna ve bel bölgesine doğru da yayılım gösterebilir. Sırt ağrıları, nefes alırken batma hissi, sert ve ani hareketlerde ise artış gösterebilir. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla sırt ağrısı hissedilir.

İleri yaştaki kadınlarda (özellikle 60 yaş üstünde) osteoporoz ve kalça, omurga kırıkları oluşma ihtimali yüksek olduğundan, yaşanan sırt ağrılarının sebebi bu türden ciddi bir duruma bağlı olarak gelişebilir. 12 yaşın altındaki çocuklarda da sırt ağrıları dikkate alınmalı, uzman bir hekime başvurularak sırt ağrısı nedeni muhakkak araştırılmalıdır.

[reklam id=1]

 • Çok eğilip bükülüp doğrularak çalışan, ağır yük altındaki kişilerde sırt ağrıları çok sık görülür.
 • Ofiste gün boyu bilgisayar karşısında oturarak çalışanlar diş hekimleri, sağlık sektöründe çalışanlar ve vücudu egzersize alışkın olmayan kişiler de, sırt ağrısıyla mücadele etmek  zorunda kalan grupta yer alırlar.
 • Sırt ağrısı nedenleri basit bir kas incinmesine bağlı olabildiği gibi, daha ciddi kas yahut doku problemlerinden de kaynaklanıyor olabilir.
 • Sırt ağrısının nedenleri ciddi bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, daha çok yanlış vücut hareketlerinden ve duruş bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Ancak sırt ağrısı aynı bölgede uzun zamandır hissedilmesine rağmen ciddiye alınarak bir hekime danışılmadığı takdirde daha büyük sağlık sorunlarına sebebiyet verebiliyor.
 • Sırt kaslarında meydana gelen kas spazmı da sırt ağrısı nedenleri arasında sayılabilir.
 • Omurgada meydana gelen iltihaplar ve romatizmal rahatsızlıklar, kalça kemiği yapısında bozulma, omurgada kireçlenme, yine omurga eğriliği olarak bilinen skolyoz hastalığı da sırt ağrısının nedenleri arasında sayılabilir.
 • Sırt fıtığı da ağrı yapabilir. Ağrı daha çok sırtın alt bölgesinde görülür. Eğer ağrı kürek kemiğine vuruyorsa kalp krizi sinyali olabilir. Omurgada bulunan tümörler de sırt ağrısı yapabilir. Eğer ağrı geceleri başlıyor ve/veya artıyorsa, şiddetliyse, sürekliyse, kilo kaybı yaşanıyorsa hiç vaki geçirmeden bir uzmana başvurmak gerekir.

Sırt Agrisi Neden Olur

 • Özellikle kadınlarda daha sık görülen yumuşak doku romatizması yani fibromiyalji, boyun ve sırt ağrısı yapabilmektedir.
 • Temizlikçiler, badana ve boya ustaları ile ofis çalışanları daha çok omuz ve sırt ağrısından muzdariptir. Omuz ve sırt ağrısı genelde tendon gibi yumuşak doku zedelenmesi sonucu oluşur.
 • Hamilelikte sırt ağrısı da kadınları oldukça zorlayan bir durum. Hamileliğin ilk dönemlerinde oluşan sırt ağrısını önlemek pek mümkün değil. Ancak alınacak bazı önlemlerle hamilelik sırasında ızdırap veren  sırt ağrılarından kurtulmak mümkündür.
 • İdrar yollarını bakterilerden arındırmak için bol su içmek, sık idrar yapmayı; sık idrara çıkmak da, hamilelikte sırt ağrısına sebep olan idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesini sağlayacaktır.
 • Yerdeki bir nesneyi almak için dizleri kırmadan eğilmek, sırt bölgesine basınç yapacağından zararlıdır. Bu yüzden dizleri kırarak çömelmek hem sırtı zorlamaz, hem de karnınızdaki bebeğe zarar vermez.

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer

Öncelikle ağrının nedenini bulmak gerekir. Ağrı sırt kaslarından mı, boyundan mı, yoksa başka bir hastalıktan mı kaynaklanıyor bunun tespit edilmesi gerekir.

– Masaj: Sırt kaslarının gevşetilmesi de bir ön çözümdür. Kas gevşeticiler ve ağrı giderici merhemler kullanılabilir. Merhemi iyice yedire yedire sürdükten sonra, sıcak su torbası, saç kurutma makinesi yahut en az 10 dakika ütüyle ısıtılmış havlu ile kasların gevşemesi sağlanır. Ancak sırt ağrısının çözülmesinde ilaç tedavisi tek başına yeterli olmaz. Fizik tedavi veyahut manipülasyon, masaj, akupunktur, nöral terapi, soft lazer gibi alternatif tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Sirt Agrisi Nasil Gecer

– Stressiz Hayat: Tüm bunlarla birlikte stres faktörü de ortadan kaldırılmalıdır. Tatile çıkmak, keyif veren uğraşlar edinmek, bunlar da yeterli gelmezse, bir psikologdan yardım almak, işleri daha da kolaylaştıracaktır.

– Çalışma ve Oturma Pozisyonları: Bunların haricinde sürekli pozisyon değiştirmek, oturarak yapılan bir işte çalışılıyorsa en azından yarım saatte bir ayakta gezinmek, televizyon izlerken, gazete, kitap okurken başı ve sırtı koltuğa dayayarak okumak da sırt ağrısını engelleyecek ve iyileşmesine yardım edecek çözümler olarak sıralanabilir

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir

Ortopedistler akut sırt ağrısına 3 günü geçmeyecek şekilde yatak istirahati verebilir. Kısa süreli istirahatin ardından sırt kaslarını güçlendirmek için bazı tedavi egzersizleri yapılabilir.

sirt agrisina ne iyi gelir

Kronik sırt ağrınız varsa, yüzüstü yatmamanız gerekir. En uygun yatış pozisyonu sırtüstü yatıştır. Sırtüstü yattığınızda baş ve boynunuzun altına yastık desteği yapabilirsiniz. Sırtınız düz vaziyette olacak biçimde dizlerinizin altına yastık yerleştirebilirsiniz. Böylelikle bel bölgesindeki zorlanma da hafifler.

Ağrı kesici kullanımı da sırt ağrısın iyi gelecek yöntemlerden biridir.

Dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk su kompresi uygulayabilirsiniz.

Düzenli yürüyüş ve yüzme de  sırt ağrılarını hafifletecek çözümler arasında sayılabilir.