Sistit Nedir Neden Olur?

tarafından
206
Sistit Nedir Neden Olur?

Sistit nedir neden olur, mesane olarak da bilinen idrar kesesinin iltihaplanmasına en genel tanımıyla sistit denilir. Sistitte bakteriyel bir enfeksiyon söz konusudur ki buna tam anlamıyla idrar yolu enfeksiyonu denebilir.

Sistit ne demek sorusuna şöyle de yanıt verebiliriz: sık idrara çıkma isteği, idrara çıkarken zorlanma, idrarın damlalar halinde gelmesi, idrarda yanma hissi, çok sıkışmış gibi hissetme ama çok az miktarda idrara çıkabilme belirtileriyle hissedilen bir rahatsızlıktır. Sistit hemen her yaştan insanda, hatta çocuklarda bile görülebilir. Sistit ciddiye alınmalıdır. Tedavi edilmediğinde böbreklerde enfeksiyon ve idrarda kanamaya dahi yol açabilir.

Sistit Nedir Neden Olur? 3

Yeri gelmişken bir de hemorajik sistitten söz etmek gerekir. Peki hemorajik sistit nedir,  tehlikesi var mıdır buna da bir bakalım.

Hemorajik sistit mesanede meydana gelen sistit kanamasıdır. Kız çocuklarında, kadınlarda ve gençlerde görülebilir. Hijyen olmayan tuvaletlerden kaynaklanan bir hastalık olduğu da söylenebilir. E.coli denilen bakteri de sistit oluşumunda oldukça etkilidir.

Bu bakteri dışkıda daima yer alan bir bakteridir. Bunun dışında virüs yolu ile bulaşan hemorajik sistit de vardır. Daha çok çocuklarda görülen bir durumdur. Yetişkinlerde hemorajik sistit çocuklara nispeten daha az görülür. Kadınlarda ise erkeklere nazaran daha sık görülür.

[reklam id=1]

 

Sistit Neden Olur?

Sistitin neden olduğu ve neyden kaynaklandığı üzerine birden fazla şey söylenebilir. Söz gelimi hemorajik sistit kadınlarda cinsel ilişkiden sonra idrara çıkmamak, çocuklarda tuvalet sonrası temizliğin doğru ve yeterli yapılmaması, dışkı yapıldıktan sonra anüsün arkaya doğru değil vajinaya doğru temizlenmesi, hemorajik sistitin oluşma sebepleri arasında sayılabilir.

Sistit Nedir Neden Olur? 2

Bunun dışında sistit neden olur sorusuna şu yanıtları da verebiliriz:

 • Çok sıkı ve sentetik, naylon malzemeyle üretilmiş iç çamaşırları giymek
 • Uzun süre oturmak
 • Tuvalet temizliğini arkadan öne doğru yapmak
 • Cinsel ilişki sonrasında idrara çıkmamak
 • Sabun, şampuan, jel, temizlik mendilleri gibi kimyasallar
 • İdrar yollarında tıkanıklık
 • İdrarın tam olarak boşalmaması
 • Genital bölgede kuruluk
 • Gebelik
 • Östrojen hormonu eksikliği
 • Diyabet gibi etkenler sistite neden olan etkenler olarak sıralanabilir.

Sistit Nedir Neden Olur?

Kronik Sistit Nedir?

Sistit rahatsızlığı hastalığın erken dönemlerinde antibiyotik tedavisi sayesinde düzelebilmektedir. Ama eğer ihmal edilirse ve bir uzmana başvurmakta gecikilirse kronik hale de gelebiliyor ve kronik sistit halini alıyor. Sistit 3 aydan daha fazla sürerse kronik sistit adını alıyor.

Hayat kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlık olan sistit, tedavi edilmediği zaman iyice ilerleyerek idrar kesesi kanserine dönüşebiliyor ve hatta idrar torbasının alınmasına bile neden olabiliyor.