Sivilce İzleri İçin Maske

tarafından
279
Sivilce İzleri İçin Maske

Sivilceler özellikle yüz bölgesinde oluştuklarında hem oluştuğu dönemde hem de yok edildikten sonra problem olmaktadırlar. Sivilcelerin oluşmasını önlemek sivilce ve izleri için aslında daha mantıklı bir yöntemdir. Bu nedenle cilt temizliği ve bakımına özen göstererek daha oluşmadan soruna çözüm bulunmalıdır.

Sivilce İzleri İçin Maske 1

Ancak, ne kadar önlem alınırsa alınsın bazı durumlarda sivilce oluşumunun önüne geçilememektedir. Bu durumda sivilcelerin bıraktığı izleri yok etmek için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Sivilce izleri için maske, kimyasallar ile peeling, krem ve lazer tedavileri gibi yöntemlerden uygun olanı seçilerek izlerin yok edilmesine çalışılmaktadır.

Sivilcelerin oluşması ile birlikte cilt altında biriken iltihap sivilce izlerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Sivilceli bölgede ölen hücrelerde lekelerin kalmasına sebep olmaktadır. Ancak, sivilce izlerinin oluşmasındaki esas neden sivilcelerin sıkılması, elle ezilmesi veya kopartılmasıdır.

[reklam id=1]

Normalde kendiliğinden veya kullanılan maske ve benzeri tedavi yöntemleri ile iyileşen sivilcelerde iz veya leke bırakabilmektedir. Ancak sıkılan veya oynana sivilce derideki hücrelerin ölmesine ve daha derin ve daha fazla iz kalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle sivilceli yüz sıkılmadan daha farklı yöntemlerle sivilcelerden kurtulmalıdır.

Sivilce İzleri İçin Maske 2

Sivilce izlerinden kurtulmak için farklı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden biri de hafif ve derin olmayan izlerden kurtulabileceğiniz sivilce ve sivilce izleri için maske yapmaktır. Her evde rahatlıkla bulunabilecek malzemeler ile ve rahatlıkla herkesin yapabileceği bu maskeler sayesinde hafif sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.

  • Sivilce izleri için tarçın maskesi : Sivilce izleri için doğal maske olarak kullanabileceğiniz bu maske için ihtiyacınız olan 1 çay kaşığı toz tarçın, 1 çay kaşığı bal ve 1,5 çay kaşığı taze limon suyudur. Bilindiği gibi bal bir çok derde deva olan ve dünya üzerindeki en değerli gıdalardan biridir. Sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesini sağlayan bal ve cildi bakterilerden arındıran tarçın sayesinde sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.
  • Maskeyi hazırlamak için bütün malzemeler bir kapta iyice karıştırılır. Karışım krem halini alana kadar veya cilde sürülebilecek kıvama gelene kadar tarçın ilave edebilirsiniz. İyice karıştırılarak elde edilen karışım göz kenarları ve dudak çevresi hariç yüze sürüldükten sonra 15 dakika kadar kuruması beklenir ve ardından cilt temizlenir. Bu karışımı izlerin rengi açılıncaya kadar haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Limonun cildi kurutucu etkisi olması nedeni ile kuru ciltli kişiler limon suyunu yavaş yavaş arttırmalıdır.
  • Limon ve Kil Maskesi : Sivilce ve izleri için maske olarak kullanabileceğiniz ürünlerden biri olan kil ciltteki fazla yağı alır ve gözeneklerin açılmasını sağlar. Ayrıca maskeyi yaparken kullanacağımız yumurta akıda cildi temizleme özelliğine sahiptir. Maskeyi hazırlamak için 1 yumurta akı, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı kil ve 6 – 7 damla çay ağacı yağına ihtiyacımız bulunmaktadır.

Sivilce İzleri İçin Maske 3

  • Maskeyi hazırlamak için önce yumurta akı ve limon suyu bir kapta karıştırılır. Daha sonra karıştırmaya devam ederken karışıma azar azar kil ilave edilir. Kil eklendikten sonra çay ağacı yaprağı da ilave edilen karışım yüze sürülür. Karışımın 20 dakika kadar kuruması beklendikten sonra cilt temizlenir.
  • Karbonat Maskesi : Karbonat ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlayan etkili bir maddedir. Bu nedenle sivilce izlerinden kurtulmak için cilde sadece su ile uygulanması yeterli olmaktadır. İki çay kaşığı karbonata yavaş yavaş su ilave edilir. Karışım krem kıvamı yani cilde sürülebilecek kıvamı alıncaya kadar su eklenmeye devam edilir. Daha sonra elde edilen karışım izlerin üzerine masaj yapılarak sürülür. 3 – 5 dakika karışımın kuruması beklendikten sonra cilt ılık su ile yıkanır ve nemlendirici sürülür.
  • Son olarak da sivilce ve sivilce izleri için maske İbrahim SARAÇOĞLU tarifini paylaşıyoruz. En basit kürlerden biri olan bu yöntemde ihtiyacınız olan 1 paket kuru maya ve sudur. Bir kaseye alınan kuru mayaya krem kıvamına gelinceye kadar su ilave edilir ve karıştırılır. Hazırlanan karışım göz çevresi hariç ilde sürülür ve 1 dakika kadar ciltte kaldıktan sonra cilt temizlenir. Bu maskeyi hafta da iki kez uygulayabilirsiniz.