Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

tarafından
357
Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

Sivilceler özellikle ergenlik döneminin ve yağlı ciltlerin en büyük problemlerinden biridir. Hemen hemen her yaşta ve her ciltte oluşabilen sivilceler özellikle ergenlik döneminde kendisini göstermektedir. Sivilcelerin oluşması ve ciltte kaldığı süreçteki rahatsızlıkları bir yana iyileştikten sonra ciltte bıraktığı izlerde ayrı bir sorun olmaktadır. Makalemizde sivilce izlerine ne iyi gelir inceleyeceğiz.

Öncelikle sivilcelerin oluşmasını engellemek sorunun baştan çözülmesi için daha etkili bir yol olacaktır. Ancak ne kadar dikkatli olursanız olun yine de sivilce çıkma ihtimali bulunmaktadır. Sivilce  ve sivilce izlerinin oluşmasını önlemek ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için öncelikle cildin bakımının yapılması gerekmektedir. Bu amaçla cilt temizliği için doğal temizleyiciler ve bol su kullanılmalı, temizleyici tonikler kullanarak da cilt temizliğine katkıda bulunulmalıdır.

Ayrıca, mümkün olduğunca az makyaj yapılmalı ve her akşam uyumadan önce cilt makyajdan arındırılmalıdır. Ciltte oluşan sivilce ve akneleri sıkmamak iz kalması riskini azaltacaktır. Bunun yerine sivilcelerden kurtulma yolları araştırılarak doğal veya diğer çözümler denenmelidir.

[reklam id=1]

Ayrıca tüketilen gıdalara dikkat edilmesi de sivilce oluşmasını önlemek için dikkat edilebilecek bir diğer konudur. Sivilce tedavisi doğru bir şekilde yapılırsa sonrasında kalacak izlerin derinliği ve yoğunluğu da o kadar az olacaktır.

Sivilce izleri tedavisi izlerin boyutuna göre değişen farklı yöntemler ile yapılabilmektedir. Eğer sivilce izleri derin ve ağır ise dermoller yöntemi ile izlerden kurtulma yoluna gidilebilir. Daha hafif izler için kimyasal peeling, krem tedavisi ve maskeler ile izlerden kurtulabilirsiniz.

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir? 1

Burada seçilecek yöntem tamamıyla izlerin boyutuna ve yoğunluğuna ve cildinize bağlı olarak değişmektedir. Ağır ve yoğun izler için mutlaka doktor tavsiyesi ile tedavi yöntemi seçilmelidir.

Derin ve yoğun izlerin ve yüzde oluşan çukurların tedavisi için kullanılan yöntem olan dermoller yönteminde, üzerinde çok sayıda 0,5 mm ile 2 mm arasında değişen boyutta iğneler bulunan dikdörtgen şeklindeki mini cihaz cilt üzerinde hareket ettirilir ve böylelikle ciltte mikro kanallar açılmaya çalışılır. Bu kanalların açılması ile birlikte ciltteki kan dolaşımı artar  ve tedavi ile birlikte kullanılan diğer ürünlerinde etkisi ile cilt izlerden arındırılır.

Daha hafif düzeydeki izler için kullanılan kimyasallarla peeling yönteminde ise cilde kimyasal ürünler sürülerek cilt yüzeyinin izlerden ve lekelerden temizlenmesi amaç edinilir. Burada kullanılacak ürünler izlere göre değişiklik göstermektedir ve uzman tarafından yapılmaktadır. Peeling sonrası cildin nemlendirilmesi ve güneş ışınlarından korunması esastır. Peeling işlemi 3 hafta arayla 4 – 6 seans arasında uygulanabilmektedir.

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir? 2

Yüzdeki sivilce izlerine ne iyi gelir? Bu sorunun cevabında evde kendi kendimize uygulayabileceğimiz yöntemler yer almalıdır. Öncelikle hafif izler için reçeteli veya reçetesiz  satılan kremler kullanılabilmektedir. Cildinize uygu olarak alacağınız reçetesiz kremlerin üzerindeki bilgilerden faydalanarak kullanabilirsiniz. Veya doktorunuzun yazdığı kremi alarak da kullanabilirsiniz. Daha hafif izler için ise her evde bulunabilecek ürünler ile yapılacak maskeler temiz bir cilde sahip olmanız için size yardımcı olacaktır.

Evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz ve 3 ay içerisinde hafif izlerden kurtulmanıza yardımcı olacak ilk maske süt, bal ve yumurta maskesidir. U maske için 2 tatlı kaşığı süt, yarım tatlı kaşığı bal ve bir adet yumurta akına ihtiyacınız bulunmaktadır.

Maskeyi hazırlamak için yumurta akı bir kaseye konduktan sonra iyice köpürene kadar çırpılır ve içerisine bal ve süt ilave edilir. İyici karıştırıldıktan sonra elde edilen karışım cilde yedirilerek sürülür ve 10 dakika kadar kuruması beklenir. Daha sonra cilt bol su ile temizlenir. Maskeyi 4 günde 1 olmak üzere tekrarlayabilirsiniz.

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir? 3

Sivilce izleri için bir diğer çözümde elma sikesidir. 1 yemek kaşığı elma sirkesine aynı oranda su ilave edilir ve karıştırılır. Hazırlanan karışım yatmadan önce bir pamuk yardımı ilecilde sürülerek cildin temizlenmesi sağlanır. Ciltte yarım saat kadar kalması beklenen karışım daha sonra bol su ile temizlenir. Sivilce izleri tedavisi, izlerin boyutuna göre değişen tedavi yöntemleri ile yapılmaktadır. İzlerinize uygun en doğru tedavi yöntemi için doktorunuza veya bir uzmana müracaat etmeniz en doğru tercih olacaktır.