Sivilce Neden Çıkar

tarafından
1387
Sivilce Neden Çıkar

Sivilce Neden Çıkar

Sivilce, vücuttaki yağ birikiminin deri üstüne çıkmasıdır. Bir çeşit deri hastalığı olarak kabul edilebilir.  Çoğu zaman yağ aknesi olsa da, bazı durumlarda enfeksiyon, bazen de dahili organların akut veya kronik rahatsızlıklarından kaynaklanan sivilceler olabilir.

Aslında organ problemlerinden kaynaklanan sorunlar tam olarak sivilce değildir. Bunlar daha çok alerjik reaksiyona benzer. Ama görüntülerini ayrıştırmak çok da kolay değildir.

 • Yüzde çıkan sivilceler dibi kızarık, tepesi beyaz yumru şeklinde küçük yapılardır. Bunlar kimi zaman fındık büyüklüğüne ulaşabilirler ki, bu patolojik sayılabilir, bu tip sivilceler kaşınabilir, acı verebeilir, hatta büyük ihtimalle enfekte olup yaralara dönüşebilir. Bu sebeple büyük ve yoğun sivilcelerin vakit kaybedilmeden tedavisi şarttır.
 • Sırtta sivilce, enfeksiyonlardan, gözenek anomalilerinden, hormonal hareketlilikten veya harici olmayan iç hastalıklardan kaynaklanabilir. Yine en çok ergenlik dönemindeki bireylerde olmak üzere herkeste görülebilmesi muhtemeldir.
  Sırt bölgesi vücudun zor temizlenen ve yağ hücrelerinin çok fazla olduğu bir bölgesidir. Deri gözenekleri burada da vardır ve sırtta sivilce oluşumu pek tabii mümkündür. Hatta bazı hastalarda sırtta sivilce oluşumu hayat standartlarını etkileyen boyutlara gelebilir, örneğin sırt üstü yatamayan hastalar da rapor edilmektedir.
 • Sivilceler çok yoğun ve boyutları büyükse derhal bir hekime kontrol olmak gerekir. Zira yoğun sivilce oluşumu, başta karaciğer hastalıkları olmak üzere böbrek ve genel immün sistem hastalıklarının belirtisi olabilir. Özellikle sırtınızda çok yoğun, kaşınan hatta kanayan sivilceler çıkacak olursa derhal hekim kontrolüne başvurunuz.

Sivilce-Neden-Cikar

 • Sivilce oluşumu hiçbir etkene bağlı olmayıp, büyüme ve gelişme sırasındaki hormonal değişikliklerden ve fizyolojik faktörleri olmayan stres, yorgunluk ve diğer psikolojik problemlerden kaynaklanabilir. Fizyolojik sebepleri olmayan sivilceler çoğunlukla akut dönem bittiğinde sona erer. Bu sebeple bu sivilcelere müdahale edilmez, ancak örneğin karaciğer yetmezliğinden kaynaklanan sivilceler, için akut dönem, karaciğer yetmezliği ortadan kalktığında bitecektir ki, buna uygulayacağınız kozmetik tedbirlerin hiçbir kalıcı etkisi olmayacaktır.
 • Ayrıca kalıcı hormon anomalileri (genetik sebepler) hormon tedavisi uygulanmadığı sürece sivilceye sebep olacak ve yine harici tedaviler yetersiz olacaktır.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Sivilce, deri yüzeyinde yer alan, kılların da çıkmak için kullandıkları gözeneklerin tıkanarak, altta kalan yağ hücrelerinin tıkalı noktada birikip, enfekte olmasıyla ortaya çıkan fizyolojik bir rahatızlıktır.

[reklam id=1]

Sivilce normal veya kabul edilebilir değildir. Ancak, ergenlik döneminde vücutta ortaya çıkan hormonal değişikliklere vücut adapte olana kadar bir miktar sivilce oluşumu normaldir, haricen tedavi edilir.

Sivilce oluşumuna sebep olan birincil öge yağ hücreleridir. Yağ hücreleri deri yüzeyinde kaçınılmaz olarak bulunur ancak, atıklarını dışarıya bırakamazlarsa sivilceye dönüşme ihtimalleri vardır. Yağ hücreleri her canlı için iyi bir besin kaynağıdır.Ve birikmiş yağlar enfekte olmaya her an hazırdır. Daha doğrusu, birikmiş yağ kitleleri bakteriler için iyi bir yaşam ortamı oluştururlar.

Vücudu terk edemeyip, deri altında hapsolan yağ hücreleri bakterilerle bir araya geldiklerinde enfekte yapılar ortaya çıkar. İşte bu yapılara sivilce denir.

Sivilce-Neden-Cikar1

Kimi zaman organ rahatsızlıkları yağ hücrelerinin aşırı hareketlenmesine ve tamamının vücudu terk edemeyip kimilerinin deri altına hapsolmasına sebep olur bu durumda da sivilce oluşumu yaşanır.

Aslında ergenlik döneminde de hormonlar sebebiyle deri altındaki yağ hücreleri anormal çalıştığından sivilce oluşmaktadır.

Sivilce Oluşumunu Arttıran Faktörler Nelerdir

Her şeyden önce sivilce yağ hücrelerinden kaynaklanır. Aşırı yağlı bir cilt sivilceye davetiye çıkarır. Bunun yanında deri temizliğinin doğru yapılmaması, derinin herhangi bir şekilde tahriş edilmesi ve iç organlardaki anormallikler sivilceyi artırır.

 • Yağlı besinleri fazla tüketmek
 • Rafine şeker ve glükoz surubunun fazla tüketimi
 • Cildin temizlenmemesi
 • Cildin tahriş edilmesi
 • Yanlış kozmetiklerin kullanılması gibi etkenler sivilce oluşumunu artıracaktır.