Sivilce Tedavisi

tarafından
217
Sivilce Tedavisi

Sivilce genelde ergenlik döneminde başlayan bir cilt sorunudur. Bazı kişilerde sadece ergenlik döneminde hormonal dengesizlikten kaynaklanan bu sorun, bazı kişilerde ise ilerleyen yaşlarda da devam eder. Derinin içine işleyen bazı sivilcelerin kendileri geçse bile izleri kalabilir.

Kalan bu sivilce izleri tedavisi ve uygulanan yöntemler çok sayıda farklı çeşittir. Bu yazımızda sivilce lekelerinin tedavisi için evde uygulanan doğal maskeler ve klininlerde uygulanan lazer uygulamalarını sizlerle paylaşacağız.

Sivilce Tedavisi

Sivilce izlerinin tedavisi için farklı çok sayıda yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden bazıları evde uygulanabilecek özellikte iken bazıları özel klinik ya da sağlık merkezlerinde uygulanabilecek özelliktedir. Evde sivilce tedavisi ve izlerin yok edilmesi için hazır kozmetik ürünler ya da doktor kontrolünde reçete ile satılan ilaçlar kullanılabilir.

Hazır ilaç kullanmak istemeyenler ise doğal malzemeler ile elde edilen karışımları sivilcelerinin üzerine uygulayarak hem bu yağ bezelerinden hem de izlerinden kurtulabilir.

[reklam id=1]

Evde sivilce izi tedavisi için çok sayıda doğal maske uygulanabilir. Bu maskelerden en fazla uygulanılanı, yoğurtlu cilt maskesidir. Sivilcelerin neden olduğu kırmızı lekelerden kurtulmak için uygulanabilen yoğurtlu maske, yulaf unu ile karıştırılarak hazırlanır. Yeterli miktarda yoğurdu bir kase içinde biraz yulaf unu ile karıştırın. Yüze sürülebilecek kıvama gelene kadar un ekleyip karıştırın.

Sivilce Tedavisi 1

Daha sonra parmak uçlarınız ile ya da bir maske fırçası ile karışımı yüzünüze uygulayın. 20 dakika bu şekilde bekletip daha sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Yulaf unu ile evde uygulanan ballı maske de sivilce izleri için etkili olacaktır. Bu maskeyi uygulamak için bir miktar yulaf unu ve balı karıştırıp macun kıvamına getirin. Hazırladığınız macunu sivilce izlerinin üzerine koyup 20 dakika kadra bekletin. Süre sonunda ılık su ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Cilt beyazlatma özelliği bulunan pirinç unu maskesi ile de sivilce izlerinin yok edilmesi sağlanabilir. Biraz pirinç unu ve toz tarçını karıştırın. Üzerine su ilave edip macun kıvamına getirin. Macunu sivilcelerin üzerine sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruyan macunu ılık su ile durulayabilirsiniz.

Sivilce Tedavisi 3

Sivilce izlerinin tedavisinde evde uygulanan yöntemlerin yanında profesyonel uygulamalar da yapılabilmektedir. Profesyonel olarak yapılan lazerle sivilce tedavisi, uygulanan lazerin cinsine göre değişiklik gösterir. Fraknsiyonelli lazer uygulamalarında uygulama sonrasında kişi derisi üzerinde soyulma meydana gelebilir. Bu soyulma ve pul pul dökülmeler, işlemden sonraki 1-2 gün içinde geçer.

Sivilce izlerinin tedavisinde kullanılan lazerli uygulamalarda deri soyularak ya da deri soyulmadan yapılan uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalardan deri soyulmadan yapılanları günümüzde daha fazla uygulanmaktadır. Deri soymayan yapılan lazer uygulamalarında uygulama sonrası yarım gün pembelik şeklinde kızarıklık görülebilir.

Bunun dışında ciltte başka bir değişiklik görülmemektedir. Deri soyularak yapılan lazer uygulamalarında ise 7-10 gün arasında kabuklanma ve görülebilir. Deri üzerindeki kabuklanmadan sonra 15 gün ile 1 ay arasında kızarıklık görülme olasılığı yüksektir.

Sivilce Tedavisi 4

Sivilce izlerinin evde tedavisinde uygulanan maskeleri uygulamadan önce kullanılacak olan maddelere karşı cildin hassasiyetinin belirlenmesi gerekir. Eğer daha önce bu maddelerden birisi ile cilt maskesi uygulaması yaptığınızda tahriş olma, pul pul dökülme ya da kızarıklık gibi sorunlar ile karşılaştıysanız, maskeyi uygulamamanızı öneririz.

Lazer uygulamalarında ise mutlaka kalitesinden ve deneyiminden emin olduğunuz merkezlerde bu uygulamaları yaptırmanızı öneririz. Kaliteli ve hijyeninden emin olduğunuz merkezlerde sivilce izlerinin tedavisi için lazer uygulamaları yaptırabilirsiniz.