Sivilceler Neden Çıkar?

tarafından
237
Sivilceler Neden Çıkar?

En çok karşılaşılan cilt problemlerinden bir tanesi sivilcelerdir ve çoğunlukla da cilt yüzeyinin yeteri kadar iyi temizlenmemesi sebebiyle oluşur. Tükettiğimiz besinler, yüzümüze uyguladığımız kozmetik ürünler ve alerjik reaksiyonlar sivilce oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Sivilceler Neden Çıkar? 1

Sivilcelerin sıkılması ve irinli yapının tam olarak temizlenmemesi durumlarında daha iltihaplı bir yapıya dönüşmesi riski doğabilir. Gün içinde çeşitli nesnelerle temas halinde olduğumuzdan mümkün olduğunca ellerimizi yüzümüze değdirmekten kaçınmalıyız.

Çok rahatsız olduğunuz durumda ise iki kulak çubuğu yardımıyla veyahut iki elimizin işaret parmakları arasına sıkıştırdığımız pamuklarla akneli bölgeye baskı uygulayabilir; akneli bölgedeki iltihabı akıtmayı denebilirsiniz. Ancak bu tarz müdahalelerin sonucunda ciltte uzun vadeli bozukluklar görülmesi ya da tenden birkaç ton koyu lekeler kalması olasıdır.

[reklam id=1]

Bazı akne oluşumları görüldükleri bölgelere göre başka bir organda yaşanan sıkıntının habercisi olabilir. Alın bölgesinde çıkan pütürcüklü yapıdaki sivilceler çoğunlukla günlük yağ tüketim miktarınızı aştığınızın bir göstergesi olarak yorumlanır. İşlemiş gıdalar, paketlerini sıktığımızda çıtır çıtır ses çıkartan ve raf ömrü uzun olan her türlü tüketim maddeleri (abur cubur olarak tabir edilen ürünler gibi) tüketimlerini biraz azaltmanızda fayda var.

Kaşınızın ortasında burnunuza doğru uzanan bölgede çıkan sivilceler süt ürünlerine karşı alerjik reaksiyon yaşanması durumunda görülür. Aynı zamanda alkol tüketiminin abartılması da bu durumu tetikleyebilir.

Sivilceler Neden Çıkar? 2

Göz hizanızdan başlayarak şakaklarınıza doğru olan bölgede çıkan sivilceler ise genelde böbreklerde yaşanan aşırı susuzluk belirtisi olabilir. Bu sağlığınız açısından ciddi bir problem oluşturabilir. Benzer bir durum yaşıyorsanız doktorunuza başvurunuz.

Sadece bölgesel olarak burnunuzda çıkan sivilceler size tansiyon hastalığının ya da B vitamini eksikliğinin habercisi olabilir. Kolesterol seviyesindeki orantısızlık da buna sebep olmuş olabilir. Daha sağlıklı beslenmeye, Omega açısından zengin besinler tüketmeye özen gösterin.

Gözünüzün altında, elmacık kemiklerinizin üstünde ya da yanaklarınıza dağınık olarak bulunan sivilceler ise solunum sisteminin sağlıklı çalışmadığının göstergesi olabilir. Sigara kullanıyorsanız ya da kronik bir alerji hastalığından muzdaripseniz de bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar kötü alışkanlıklarınızdan uzak durmaya, yastık kılıflarını ve cep telefonunuzun cildinize değen bölümlerini temiz tutmaya çalışın.

Sivilceler Neden Çıkar? 3

Dudağın kenarında çene bölgesinin iki yanında kalan bölgelerde çıkan sivilceler ya da pütürcüklü yapıdaki oluşumlar genelde hormonal düzensizlikler veya aşırı stres sonucunda görülebilir. Bu gibi durumları tetikleyen düşüncelerden uzak durun ve düzenli bir uyku programı oluşturun.

Yukarıda sıralanan incelemeler haricinde ağır iltihaplı akne problemi yaşadığınız durumlarda en sağlıklı kararın dermatoloğunuza başvurmak olduğunu unutmayın. Doktorunuzun bilgisi dışında ağır antibiyotik içeren ilaçlar kullanmaktan ve iltihap kurutucu olduğu iddia edilen krem tarzı ürünleri cildinize sürmekten kaçının.