Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

tarafından
1799
Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Ciltte sivilce problemi ile birlikte ortaya çıkan siyah noktalar, zaman içinde çoğalıp daha da koyu bir hal alabilir. Genelde ergenlik dönemi ile ortaya çıkan ve önlem alınmadığında yayılarak ilerleyebilen siyah noktalar, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebiliyor. Ancak bayanlar yüz bölgesine kapatıcı ya da fondoten gibi makyaj ürünlerini çok sık uyguladıkları için daha kolay yayılıp daha da fazlalaşabiliyor.

Özellikle yüz bölgesinde yer alan siyah noktalar dış görünüş bakımından rahatsız edici görüntüler oluşturur. Bu rahatsız edici cilt sorunundan kurtulmak için farklı uygulamalar mümkündür. Ancak bu uygulamalardan önce siyah nokta oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gerekenlere kısaca değinmek istiyoruz. Ciltte siyah nokta oluşmasını önlemek için;

 • Yüzünüzü her gün düzenli olarak doğal sabunlar ile 2 kere yıkayın.
 • Günlük olarak makyaj temizliğini yapın.
 • Eğer çok gerekli değilse kapatıcı ya da fondoten gibi makyaj ürünlerini kullanmayın.
 • Cildi yağlandıracak besinlerden uzak durmaya gayret edin.
 • Yağlı ciltler için temizlik daha önemlidir. Bu nedenle uygun cilt bakım ürünleri ile düzenli olarak yağlı cilt bakımının yapılması gerekir.
 • Siyah noktalar için güneş ışınları da etkilidir. Bu nedenle yoğun güneş ışığına çıkılacağı zaman mutlaka güneş kremi sürmeye dikkat edin.

Bu maddelere dikkat edildiğinde yeni siyah nokta oluşumunu engelleyebilir, olan siyah noktaların tedavisi için olumlu etkiler yaratabilirsiniz.

[reklam id=1]

Bazen ne kadar dikkat edilirse edilsin yine de siyah noktalar önlenemez. Bu durumda siyah noktalar ile mücadele için kozmetik ürünlerden yararlanabilirsiniz. Kozmetik ürün satışı yapan yerlerde ya da eczanelerde siyah noktalar için özel maske, karışım, losyon ve kremler bulunur. Bu ürünlerden cilt tipinize uygun olanlarını seçip kullanabilirsiniz. Eğer kozmetik ürün kullanmak istemezseniz, cilt sorunları için doğal ve bitkisel karışımları deneyebilirsiniz.

Limon Suyu Maskesi: Limon suyunun doğal asit özelliği cildi temizleme özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden yararlanarak doğal limon suyu ile siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Düzenli uygulayabileceğiniz siyah noktalar için limon suyu maskesi için gereken malzemeler;

 • 1 adet limonun suyu
 • 1 tatlı kaşığı kadar doğal bal
 • 1 adet yaban turpunun suyu
 • 1 yemek kaşığı doğal sirke

Maske için gerekli malzemeleri temiz bir kap içine alın ve karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüz bölgesine özellikle de siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere sürün. Masaj yaparak yedirdiğiniz maskeyi 30 dakika yüzünüzde tutun. Sonrasında soğuk su ile maskeyi temizleyin.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Karbonat Maskesi: Cilt temizleme ve cilt rengini dengeleme özelliği bulunan karbonatı düzenli olarak her gün uygulayabilirsiniz. Doğal siyah nokta maskesi için gereken malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • Biraz çeşme suyu

Karbonatı bir kap içine alın. Krem kıvamını alacak kadar su ekleyin. Karıştırın ve bu karışımı yüz bölgesine sürün. 5 dakika beklettikten sonra ılık su ile maskenin tamamını temizleyebilirsiniz. Günde 1 kere bu maskeyi uygulamak yeterlidir.

Yoğurt ve Limon Suyu Maskesi: Cilt sorunları ve lekelerinde etkili olan limon ve yoğurt, siyah noktalar için de etkilidir. Bu doğal maske için gereken malzemeler;

 • Bir kase susuz yoğurt
 • 1 adet limonun taze suyu

Siyah Noktalar Nasıl Geçer? 2

Maske için gereken malzemeleri uygun büyüklükte bir kasede karıştırıp çırpın. Hazırladığınız maskeyi gözlere denk gelmeyecek şekilde tüm yüze uygulayın. 20 dakika kadar bekletin ve süre sonunda ılık sade su ile temizleyin.

Elma Sirkesi Maskesi: Siyah noktalar için etkili doğal karışımlardan birisi de elma sirkesi maskesidir. Siyah noktalardan kurtulmanın doğal yollarından olan bu maske için gereken malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı çeşme suyu

Sirke ve suyu bir kap içinde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı özellikle siyah noktalı bölgeye sürün. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu yıkama sırasında siyah noktaların üzerini ovalarsanız kolaylıkla siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.