Smear Testi Nedir?

tarafından
247
Smear Testi Nedir?

Smear Testi kadının jinekolojik olarak yaptırması gerekli olan bir testtir. Cinsel hastalıkların ya da cinsel problemlerin önüne geçmek için muhakkak yapılması gerekir. Rahim ağzı kanserinin belirlenmesi için Smear Testi çok gerekli olan testtir. İlgili yazı dizisinde smear testi nasıl yapılır sorusu için yanıt alacaksınız. Birçok kadın için merak konusu olan smear sonucu için çok detaylı olan inceleme gerekir.

Smear Testi Nedir? 2

Kanserin durumunu belirlemek için, smear testi sonucu, değerlendirmesi iyi yapılmalıdır. Kadının rahmindeki vücut dokusunun araştırılası rektum bölümünden rahme kadar sokulan bir çubuk ile yapılır. Uterus ve vajina kısmına sokulan çubuk ile yansılanım görünümü sağlanır. Kız olan birinde ilgili test yapılmaz. Testi güvendiğiniz bir hastanede veya tavsiye edilen özel kurumda yaptırmalısınız.

Kanserli hücrenin taranması için gerekli olan işlemde, sınıflandırma yapılır. Giderek yaygınlaşan yeni tetkiklerle direk mikroskobik inceleme söz konusudur. 1990 yılından beri popülerlik kazanan test ülkemizde önemsenmektedir. Kadında ati pik hücre var mı diye kontrol etmek çok önemlidir.

[reklam id=1]

Kadında kanserli olan hücrenin maling (kötü huylu) ya da farklı bir kategoride olup olmadığını kontrol edebilir.

Pap Smear Testi

Servikal ve vajinal hücrelerin yapısına uygun olan işlem menopoz dönemindeki kadınlara bile yapılıyor. Üreme çağında olan tüm kadınlara uygulanan pap testi. CVS görüntüleme yöntemleri kullanılarak yapılır. Kadından alınan Smear görüntüsü ile birlikte, vajinal bölgedeki problemler yansıtılır. Kadında oluşan hücre türlerinim yapısı ekol durumları farklılıklalar hücresel durumları kontrol edilir.

Smear Testi Nedir?

Cinsel ilişkileri çok fazla yaşayan kadında muhakkak gerekli olan test pap testidir. Pap smear testi yaptırılırken hastanın yaşı çok önemlidir. pap smear testi, rahim içindeki bölümün çok daha net görünmesini sağlar. Uygulama şekillerine bakıldığı zaman ise yine aynı şekilde kaygan çubuk kullanılmıştır.  Testin yaptırılması için hastanede makine olması gerekir.

Kadına uygulanan smear testi ücreti hastane kalitesine göre değişik genelde 850 TL ve 2500 TL arasında değişim gösterir. Ücret dışında smear testi sonucu kaç günde çıkar diye merak edenler içinde en fazla 3 iş günü olduğunu belirtmek isteriz.

İlgili yazı dizisinde pap smear testi nedir sorusu içinde yanıt alacaksınız.  Kadınları ilgilendiren smear testi nerede yaptırabilirim sorusunun cevabı ise, özel veya devlet hastanelerdir. Herhangi bir hastaneden eğer jinekolojik bölüm varsa yaptırılabilir.

Smear Testi Nedir? 3

Smear Testi Aşamaları

Hücrelerin dokusunu incelemek için mutlaka derecelendirme yapılır. Jinekolojik bir uzman sonucu değerlendirirken Agus ve Glandur isimli olan sıklıkla kontrol edilen hücreleri analiz eder. Smear varlığı dolayısıyla bir kadın için geçekten çok önemlidir

 • Test yapılırken hastada kanama olmaması gerekir.
 • Doğum kontrolü kullanan kişiler yaklaşık 15 gün sormasında test yaptırmalıdır. Test sonucunu bilmek için patolojik değerlendirme gerekir.
 • Doğum kontrol hapı kullananlar, adet döngüsünü kontrol etmelidir.
 • Test yapılmadan önce kadındaki spiral çıkartılır.
 • Âdetin bitmiş olması gerekir.
 • Kadın doğum kontrol haplarını testten önce muhakkak bırakmalıdır.
 • Gebelik şüphesi olan kadına yapılmaz.
 • Kadında çok zayıf ve hassas olan hücreler olduğu tespit edilirse çok hassas işlem yapılır. Anormal veya normal olan hücrelerin tüm sonucunu ise detaylı olan bir çıktıda göreceksiniz.

Smear Testi Nedir? 4

 • Smear testi mutlaka sağlıklı ortamda yapılmalıdır.
 • Bir fırça ile jinekolojik muayene derinlemesine yapılır.
 • Lam adı verilen, cam üstüne alkol veya sprey sıkılması gerekir.
 • Fırça üzerine bulaşan salgılar düzenli kontrol edilir.
 • Kadında dökülen hücre tespit edilirse, plastik ıspatula olan malzeme çok fazla sokulmaz.
 • Test için kullanılan değişik aparatlar, ağızdan süründü alınmasına yardımcı olur.