Soğan Kürünün Faydaları Nelerdir?

tarafından
392
Soğan Kürünün Faydaları Nelerdir?

Soğan kürünün faydaları, soğan yemeklerin temeline, salatalara, piyazlara, marine soslarına lezzet ve çeşni veren vazgeçilmez sebzelerden birisidir. Ama soğanın tüm mahareti bununla sınırlı değil. Soğan, etken maddeleri sayesinde bazı hastalıklara şifa da sağlayabiliyor. Aslında tüm sebze, meyve, bitki ve otlar tıbbın destekleyicisi ve tamamlayıcısı olarak insanlığa şifa dağıtmıyor mu?

İşte soğan da bazı kadın hastalıklarında, hastalık çok ileri safhada değil de başlangıç aşamasındaysa etki edebiliyor. Söz gelimi soğan kürü ile kadınlarda polikistik over, miyom, hamile kalma, menopoz gibi şikayetler giderilebilirken; erkeklerde iyi huylu prostat büyümesi, kıl dönmesi gibi rahatsızlıklar da kontrol altına alınabiliyor. Bakalım soğan kürünün faydaları nelerdir, soğan kürü nelere iyi geliyor.

Yemeklern vazgeçilmesi soğan A, B ve C vitaminleri dışında, silis, iyot, kükürt, fosfor gibi vitamin ve mineraller dışında pek çok elementi bünyesinde barındıran soğan, düzenli tüketildiğinde kansere karşı koruma sağlamasıyla da oldukça değerli bir sebzedir.

[reklam id=1]

Peki soğan kürümüzü nasıl hazırlayacağız gelin bir bakalım.

1 adet açık kahverengi kabuklu kuru soğanı 2 bardak klorsuz suda kaynatın. Önce suyu bir tencereye alın ve su kaynamaya başladıktan sonra soğanı dörde bölerek suyun için atın. Bu şekilde soğanı 5 dakika boyunca kaynatın. Kürü ılındıktan sonra içebilirsiniz. Kür için kullanılacak soğan mutlaka kahverengi kabuklu olmalı, Beyaz yahut mor kabuklu soğan kür için uyun değildir.

Soğan Kürünün Faydaları Nelerdir?

Soğan kürünün faydaları ve zararları hususunda neler söyleyebiliriz bir bakalım.

 • Soğan kürü kadınlarda oluşan çikolata kisti ve miyom oluşumlarına karşı etkilidir.
 • Polikistik over sendromunda soğan küründen faydalanılmaktadır.
 • Adet düzensizlikleri için soğan suyu çok etkili bir kürdür.
 • Soğan suyu kürü vajinal akıntılarda da kullanılmaktadır.
 • Kıl dönmeleri, menopoz şikayetleri, gebe kalamama, iltihaplı sivilce ve akne sorunu, dolaşım sistemi problemleri gibi pek ok probleme iyi gelen soğan suyu kürü aynı zamanda antibiyotik özelliğe de sahiptir.
 • Kilo vermeye de katkısı olan soğan suyu kürü, aynı zamanda balgam söktürücü ve stres gideren özellikleri ile de bilinir.
 • Erkeklerde prostatta meydana gelen iltihapları azaltan etkisi de olan soğan suyu kürü, ağrıların hafiflemesine de yardımcı olacaktır.
 • Sinüzit hastalığının ilerlemesini önleyen soğan suyu kürü görüldüğü üzere pek çok sıkıntı ve rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Soğan Kürünün Faydaları Nelerdir? 2

Soğan suyu kürünün faydalarını saydıktan sonra bu kürü uygulamak için daha da istekli olacağınız kesindir.

 • Soğan suyu kürünün faydalı olabilmesi için 6 ayda bir sefer ve en az 15 gün kesintisiz uygulanmalıdır. Ama bu süre de aşılmamalıdır.
 • Hazırlanan kür taze ve ılık olarak tüketilmeli, bir sonraki öğüne yahut ertesi güne bırakılmamalıdır.
 • Kür, öğle ve akşam yemeklerinden 10 dakika önce birer bardak tüketilmelidir.
 • Kür için kullanılacak soğanları dış kabukları kuru ve taze olmalıdır. Çimlenmeye başlamış, köklenmiş soğanlar tazeliğini yitirmiştir, kür için uygun değildir.

Soğan kürünün faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da üzerinde önemle durulan bir konudur.

Soğan Kürünün Faydaları Nelerdir? 3