Sol Kol Ağrısı

tarafından
2283
Sol Kol Ağrısı

Ağrı, insanoğlunun bitmeyen sağlık sıkıntılarından birisi. Ömür boyunca her uzuv, her organ, vücudun her bölümü ağrır. Ağrı herkesçe tecrübe edilmiş bir vücut tepkisidir. Her uzuv gibi kollar da ağrır. Sağ kolun ve sol kolun ağrıması farklı sinyaller verebilir.

Sol kolum ağrıyor diyen birisi ilk etapta kalp krizinden şüphe duyar; zira kalp krizi belirtileri içinde en bilineni sol kolda hissedilen ağrıdır. Peki sol kol neden ağrır, sol koldaki ağrı neyin işaretidir, sol kol ağrısı neden kaynaklanır bakmakta fayda var.

Sol Kol Ağrısı Nedenleri

Kol ağrısı çoğunlukla dirsek ile omuz arasında kalan bölgede hissedilir. Ama sol kol ağrısında, ağrı dirsekle omuz arasında kalmakla yetinmez, boyuna, göğüs bölgesine, hatta omurgaya da yayılır. Çünkü bu bölgelerden sinir, kas ve ana damarlar geçer.

[reklam id=1]

Sol kol ağrısı insanı endişeye sürükler, çünkü sol kol ağrısı çoğunlukla kalp rahatsızlıklarına yorulur. Hemen telaşlanmaya gerek yoktur ama sol kolda ağrıya eşlik eden başka bulgular da varsa, sol kol ağrısının nedenleri mutlaka araştırılmalı ve altta yatan sebep bulunmalıdır.

Sol kolun ağrıması nedenleri bazı rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir. Bazı rahatsızlıklar, ilaçlar, psikolojik durum ve bunun gibi pek çok etken sol kolda ağrıya sebep olabiliyor.

Sol kolun ağrıması neye ya da nelere işaret ediyor bir bakalım

Sol kolun ağrıması ilk olarak kalp problemlerini akla getirir. Kalp rahatsızlığı yaşayanlar genellikle göğüs bölgelerinden omuz ve sol kollarına doğru yayılan bir ağrı hisseder.

Sol Kol Ağrısı Nedenleri

Kalple ilgili daha ciddi bir durum söz konusuysa sol kol ve göğüste ağrı daha keskin biçimde hissedilebilir. Göğüste sıkışma, daralma hissi, kolda yanma ve batma hissedilir. Eğer ağrı aniden nüksettiyse, şiddetliyse; göğüsteki ağrıya bir de mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik eşlik ediyorsa bu durumu ciddiye almak ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek yardım almak gerekir.

Sol kolun ağrıması nedenleri arasında stres faktörü de sayılabilir. Stres de sol kolda sıkışmaya ve ağrıya sebebiyet verebilir. Aşırı stres altında olduğunuz dönemlerde bu durum fiziki durumunuza yansıyor olabilir. Kronik hale gelmiş stres yüzünden koldaki ağrı daha sonra daha da şiddetli bir karaktere bürünebilir.

Panik atak rahatsızlığında da göğüs ve kolda sıkışma ve ağrı gelişebilir ve bu durum kalp krizi ile karıştırılabilir. Panik atağın karakteristiğinde ağrının yanı sıra hızlı hızlı nefes alıp verme ve kalp atışlarının aşırı derecede hızlanması da vardır.

Sol Kol Ağrısı Nedenleri 1

Kan dolaşımı kötü ise bu da vücutta sol kol ağrısına sebep olabilmektedir. Vücuttaki kan dolaşımının yönü sebebiyle sol kol sağ kola göre daha fazla etkilenir. Parmakları çabucak uyuşan ve çok üşüyen, uzun süre hareket etmeden kaldığında kollarda uyuşma ve ağrı hisseden kişilerde kan dolaşımı olması gereken düzeyde değil demektir.

Sol kol ağrısı neden olur sorusuna bir başka yanıt da ilaçlardır. Bazı ilaçlar kan dolaşımı üzerinde olumsuz tesirler yapar, kan dolaşımını kötüleştirir ve zaman içinde sol kolun ağrımasına sebep olur. Yeni bir ilaca başlayıp da yukarıda saydığımız belirtilerden birkaçını yaşıyorsanız ve belirtiler kaybolmuyorsa bir hekime danışınız.

Bazen de fiziksel zorlamalar sebebiyle kolda rahatsızlık ve ağrı oluşur. Kolunuzu çok fazla kullandıysanız, bunu yaparken kolunuzu fazla zorladıysanız, yahut ağırlık kaldırma antrenmanında kollarınıza fazla yüklendiyseniz kolda ağrı oluşması muhtemeldir.

Sol Kol Ağrısı Nedenleri 2

Yoğun ve dayanılmaz bir ağrı hissediyorsanız, eklem yahut kaslarınızı incitmiş olabilirsiniz.

Bir de vücut duruşundaki bozukluklar ve uyuma pozisyonları da vücudu zorlayacağı için sol kolda ağrıya sebep olabilir. Eğer uyurken kolda batma hissi oluşuyorsa ve koldaki ağrıya ek olarak uyuşma da oluyorsa kolda bazı kasların sıkıştığı düşünülebilir.

Sol kolda yanma hissi de pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir durumdur. Kollarda yanma hissi, sinir zedelenmesi, sinir sıkışması ve sinirlerde oluşan hasar nedeniyle kollarda yanma hissi oluşabilir.

Kolda yanma hissi şeker hastalarında da hissedilebiliyor. Kanda şeker oranı bozulduğunda da vücutta yanma hissi gelişir.

Sol Kol Ağrısı Nedenleri 3

Sol Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol kol ağrısı basit ve geçici sebeplere dayanıyorsa, evde bazı yöntemlerle üstesinden gelmek mümkündür. Sol kol ağrısı hangi sebebe bağlı olarak gelişirse gelişsin, kolu dinlendirmek, stres ve endişeden ve yorucu durumlardan uzak durmak iyi bir çözüm olabilir.

Sol kol ağrısının en büyük sebeplerinden birisi strestir ve strese bağşı kalp krizi riski doğabilir. Sol kol ağrısının olduğu bölgeye masaj yapmak da ağrıyı büyük ölçüde rahatlatır. Masaj yaparken kas gevşetici krem kullanmak, ağrının geçirilmesi için daha faydalı olacaktır.

Sol Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

Kolu kıvırarak üzerine yatmak da kan dolaşımını baskılayacağı için ağrı yapabilir. Basit sebeplere dayalı sol kol ağrısını geçirmek mümkündür. Ama eğer sol kol ağrısına uyuşma, morluk ve buna benzer durumlar da eşlik ediyorsa ve ağrı dayanılmaz bir hal almışsa hekime başvurmak kaçınılmaz olmuş demektir. Sol kol ağrısına sol omuz ve göğüs ağrısı da eşlik ediyorsa hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluğuna gidilerek durum anlatılmalıdır.

Ağrıların bir sinyal oldukları ve ister basit ve geçici olsun, ister ciddi, yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu anlattıkları unutulmamalıdır.