Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

tarafından
207
Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Sosyal fobi nasıl yenilir, sosyal fobi  ileri derecede utangaçlık ve mahcubiyet duygusuna bağlı olarak bireyin toplum içinde, kalabalık ortamlarda, sosyal alanlarda kendini ifade etmekten, konuşmaktan, bir şeyler yiyip içmekten ve bunun gibi eylemleri gerçekleştirmekten yoğun bir endişe duyması ve kendini bu tür ortamlardan soyutlamasına sebep olan bir kaygı bozukluğudur.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Sosyal fobisi olan kişinin yaşam kalitesi düşer, gündelik yaşamını sürdürürken zorlanır ve kendini tüm gerçekliğiyle ifade etmekte zorlanır. Bu durum kişinin pek çok fırsatları kaçırmasına da sebep olur ve son derece konforsuz bir durumdur. Tam da bu noktada kişi sosyal fobi hastalığı nasıl yenilir, sosyal fobinin üstesinden nasıl gelinir konusuna yanıt gerekir. O yanıtları da yazımızda bulabilirsiniz. İşte sosyal fobi nasıl yenilir konusunda işe yarayacak psikolojik ipuçları.

Pek çok insanda değersizlik duygusu ve aşağılık kompleksi vardır. Bunu örtbas etmek için de aşırı kibirli tavırlar takınırlar. Uzmanlarca kibir duygusunun altında yatan gerçek etkenin aşağılık kompleksi olduğu belirtiliyor. Kişi böyle bir durumda neden aşağılık ve yetersizlik hissi içinde olduğunu analiz etmeli, bu duygunun temellerine inmeli ve bunun üzerinden sonuca yürümelidir.

[reklam id=1]

Sosyal fobinin doğuştan gelen bir özellik olmadığını ve dolayısıyla çözümü olduğunu bilmek de hem bu konuda doğru adımları atmak hem de kişinin içinin rahatlaması açısından önemli bir husustur.

Sosyal fobi bazı anlarda ve mekanlarda peşinizi bırakabilir. Bazı anlarda ve mekanlarda kendinizi gayet özgüvenli ve kendinizden emin hissedebilirsiniz. Bu anları ve durumları oluşturan şartları göz önünde bulundurarak sosyal fobiyi tetikleyen durumları tespit edebilirsiniz.

Arkadaşlar ve o arkadaş çevresinin meydana getirdiği pozitif çerçeve sosyal fobinin giderilmesi için yardımcı olabilir. Beyinde serotonin ve dopamin azaldıkça sosyal fobi tetiklenir. Pozitif arkadaşlardan oluşan bir arkadaş çevresi sosyal fobisi olan kişiyi de olumlu yönde değiştirecek ve etkileyecektir.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir? 1

Geçmişte yaşanan olumlu ve başarılarla dolu anları düşünmek, kişide özgüvenin yeniden tesis edilmesini ve rahatlamayı sağlar. Bu açıdan bakıldığında geçmişteki olumlu ve güzel anılara sığınılabilir.

Herkesin mutlaka bir olumlu yönü ve tarafı vardır. İşte bunu görmek ve bu hisse sarılmak da iyi gelecektir. Sosyal fobi yenme hususunda olumlu düşüncelerden yardım almak iyi gelecektir.

  • Sosyal fobisi olan bir kişi korkuları ile yüzleşmeli ve onların üzerine gitmelidir.
  • Sosyal fobisi olan bir kişi diğer insanların kendisinden üstün ve değerli olmadığını bilmeli ve bunu içselleştirmelidir.

Sosyal fobi yenme konusunda yazılan kaynakları okumak ve gerekirse profesyonel yardım almak da iyi bir netice verecektir.