Sosyal Medya Okuryazarlığı Nedir?

tarafından
734
Sosyal Medya Okuryazarlığı Nedir?

Sosyal Medya insanların her an iletişim halinde olmasını sağlayan web tabanlı platformlardır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bireyler iletişim ihtiyaçlarını daha hızlı bir şekilde sosyal medya aracılığıyla karşılıyor. Duygu ve düşüncelerin özgürce ve çok daha hızlı bir şekilde ifade edilebildiği sosyal medya platformlarının günlük hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline geldi.

Sosyal Medya Okuryazarlığı Nedir?

Medya okuryazarlığı yazılı ve görsel platformlarda sunulan içeriklerin bir süzgeçten geçirilerek doğru sonuca ulaşabilme becerisidir. Sosyal medya okuryazarlığı ise facebook, twitter ve instagram gibi platformlarda görsel ya da yazılı içerikleri doğru analiz edebilme becerisidir.

İnsanların sosyal medya üzerinden kurdukları iletişimleri, aldıkları haberleri daha iyi kavraması, analiz edebilmesi ve farklı açılardan değerlendirebilmesi sosyal medya okuryazarı olduklarının bir göstergesidir. Aslında daha basit olarak tanımlarsak sosyal medya okuryazarı bilinçli bir sosyal medya kullanıcısıdır.

[reklam id=1]

Sosyal Medya Okuryazarlığının Önemi Nedir?

Geçmiş zamanlarda televizyon, radyo ve gazete bilginin yayılmasında görev alıyordu. Etkileşimsiz bir şekilde hazır olan bilgiye ulaşılır hale geldi. Günümüzde ise internet aracılığıyla haberleri sosyal medya hesaplarından takip ediliyor.

Bu platformlarda içerik üretmek kolay olduğu gibi kitlelere ulaşmanın da kolay olduğu bilinmektedir. Her yaş grubundan insanın bulunduğu platformlarda yapılan bilgi kirliliği toplumu yanlış yönlendirecektir. Bunun farkına varan MEB eğitim müfredatına bu konu eklemiştir.

Sosyal Medya Okuryazarlığı Nedir? 1

İnternet dünyasının dünü ve bugünü, yararları ve zararları gibi konular büyük önem taşımaktadır. Amaç sosyal medya okuryazarlığı sayesinde interneti doğru kullanan ve doğru içerikler oluşturan bireyler yetiştirmektir. Sadece eğitim süreci değil firmaların itibar yönetimlerini de sosyal medya üzerinden yaptıklarını görebiliriz. Artık alışverişten, randevu almaya kadar birçok iş sosyal medya üzerinden yapılabilir hale geldi.

Unutmamak gerekir ki teknolojinin olumsuz yönleri çoğunlukla insanların yanlış kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple bilinçli bir internet kullanıcısı olmak ve sosyal medyayı doğru analiz etmek toplumu sanal dünyanın yan etkilerinden koruyacaktır.