Sperm Nasıl Oluşur?

tarafından
1601
Sperm Nasıl Oluşur?

Sperm, halk arasında meni olarak da bilinen, erkek üreme hücreleridir. Yeni bir canlı oluşması için gerekli olan 3 etkenden biri olan bu maddeler, uygun ortamlarda kadın üreme hücresi olan yumurtalar ile döllenip üreme sağlar. Erkeklerin ergenliğe girmesi ile birlikte vücutlarında otomatik olarak salgılanmaya başlanan bu madde, uzun süre vücudun üretiminde olur. Ancak her meni üretimi olan erkek, baba olma şansına sahip değildir. Bu konuda spermlerin kalitesi, yapısı ve sayısı son derece önemlidir.

Spermler, erkeklerde genel olarak 12-14 hafta arasında oluşan hücrelerdir. İçeriğinde çok sayıda vitamin, protein hücresi ve mineral barındıran spermler, erkek testislerinde üretilir. Cinsel ilişki ya da uyarılmalar ile erkeklik organı aracılığı ile dışarı atılır. Her erkekte bulunan testislerin içinde çok ince kılcal borular bulunur. Bu kılcal borular birbiri üzerine katlanmış şekilde yapılanmıştır. İşte sperm hücereleri bu borular içinde oluşur ve olgunlaşır. Bir sperm hücresinin üretim ve olgunlaşma süresi yaklaşık 74 gündür.

Erkek üreme hücreleri normalde 46 kromozomludur. Üreme esnasında ikiye bölüne bu hücrelerde cinsiyet belirleyen “X” ve “Y” kromozomları bulunur. Kadınlarda da üreme esnasında bulunan 46 kromozomlu hücreler bölünür. Ancak kadınlarda sadece “X” kromozomu olduğu için cinsiyet babadan gelen kromozom ile ortaya çıkar.

[reklam id=1]

Spermler üretildikten sonra testisten kanallar aracılığı ile çıkar. Testisten erkeklik organına ilerleyen spermler uygun koşullarda kadın üreme hücreleri ile birleşip döllenebilir. Sperm hücreleri kadın yumurtalarına göre daha farklı yapıdadır. Bu üreme hücreleri baş, gövde ve kuyruk olmak üzere 3 bölümden oluşur. Kuyruk bölgesi, hücrelerin kırbaç hareketleri ile ilerlemesini sağlar. Gövde kısmı, bebeğe geçecek olan kalıtsal özellikleri içinde barındırır. Spermlerin en önemli bölümleridir. Baş kısmı ise kadın üreme hücresi ile yakışlaştığında bu hücrenin dış duvarlarını eritecek özelliğe sahiptir. Yapısı ve işlevi bakımından tüm sperm hücreleri aynı olsa da kalitesi kişinin yaşam tarzına bağlıdır.

  • Erkeklerde sperm kalitesini korumak için aşağıdaki maddelere dikkat etmek gerekir.
  • Yaşam tarzında değişikliklerden yaparak stresin azaltılması. Bu pek çok sağlık sorunu ve kişinin kendini mutlu hissetmesi için etkilidir.
  • Aşırı kilolu kişilerin kilo verilmesi sperm kalitesi ve sayısında etkilidir. Bunun için özel beslenme programları ve egzersizler uygulanabilir.
  • Düzenli spor yapmak, hem kilo vermek, hem de daha sağlıklı bir vücut için etkilidir. Daha sağlıklı vücut, spermlerin kalitesi ve sayısını olumlu yönde etkiler.
  • Sigara ve alkolden uzak durmak, sperm kalitesinde yükselmeyi sağlar. Daha fazla ve daha kaliteli sperm üretimi sağlar.
  • Çevresel zararlı atıklardan uzak durulması, genel sağlık kadar cinsel sağlığı da etkiler.
  • Dar giysiler giyilmemesi, testislerin rahatı için önemlidir. Rahat olan testislerde daha fazla sperm üretimi yapılabilir.
  • Sauna/sıcak banyonun tercih edilmemesi yine spermlerin kalite ve sayısını etkiler. Çok sıcak ortamlarda sperm kalitesinde düşme ve bozulma olabilir.

Sperm Nasıl Oluşur?

Sperm kalitesi ve sperm sayısı, erkeklerde ortaya çıkan kısırlık sorununun en büyük nedenidir. Kadında bir sorun olmadığı ve düzenli cinsel ilişkiye girildiği halde çocuk sahibi olunmadığında erkeklerin ilk olarak sperm testi yaptırması gerekir. Bu test özel laboratuvarlarda ya sa sağlık merkezlerinde hijyenik koşullara uygun şekilde yapılır. Test sonucuna göre erkekteki sorunların tespiti yapılabilir. Tespitler sonuda uygun tedavi ve ilaçlar ile çiftlerin çocuk sahibi olması sağlanabilir. Gelişmiş teknolojik aletler sayesinde, kadın ve erkek kısırlık sorunları için son dönemlerde önemli çalışmalara imza atıldı. Önceden çocuk sahibi olunması imkansız denilen çok sayıda rahatsızlığın artık tedavisi mümkün.