Sperm Sayısı Nasıl Artar?

tarafından
1039
Sperm Sayısı Nasıl Artar?

Normal koşullarda düzenli cinsel birliktelik yaşayan çiftler en geç 1 sene içinde çocuk sahibi olur. Bu süre içinde çocuk sahibi olamama durumu tıp dilinde infertilite, halk dilinde ise kısırlık olarak adlandırılır. Kadından ya da erkekte kaynaklanabilen bu sorun, çiftlerin çocuk sahibi olma isteklerinden dolayı zaman zaman sorun yaşamasına neden olur. Günümüzde gelişen tıp yöntemleri sayesinde kolaylıkla nedeni belirlenen ve tedavis yapılan kısırlık için erkekten spermiogram adı verilen sperm testini yaptırması istenir.

Spermiogram denilen sperm testi, erkekten alınan örnek spermlerin incelenmesi ile veri elde edilmesini sağlar. Bu test ile sperm sayısı, sperm kalitesi ve sperm yapısı gibi kriterler belirlenebilir. Erkekte kısırlık nedeni genelde sperm sayısının az olmasından kaynaklanıyor.

Sperm sayısının belirlenmesi için sperm tahlili özel laboratuvarlarda ya da evlerde yapılabilir. Evde sperm sayısını ölçmek için eczaneden alınan özel testler uygulanabilir. Kadınların kullandığı gebelik testleri gibi pratik uygulaması olan bu testler, kesin sonuç vermez. Tıpkı gebelik testleri gibi genel bir sonuç elde etmek için evde bu testler uygulanabilir.

[reklam id=1]

Evde sperm testi nasıl yapılır sorusunun cevabını en iyi kullandığınız ürünün üzerinde ya da içindeki yer alan kağıtta yazan kullanma talimatlarından öğrenebilirsiniz. Genel olarak kullanımları benzer olan bu testlerden en verimli sonucu almak için mutlaka kullanma talimatlarını birebir uygulayın. Elde ettiğiniz sonuçlara göre bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Sperm sayısı ile ilgili kesin sonuç almak için özel merkezlerin testlerini yaptırmalısınız. Bunun için kalitesinden ve güvenilirliğinden emin olduğunuz bir laboratuvara başvuru yapabilirsiniz. Bu merkezlerde hastadan örnek alınırken, tamamen hijyenik olan bir ortam sağlanır. Hastanın tek başına kalmasına izin verilen odada, cinsel uyarıcı özelliklerde objelere yer verilir. Bu objeleri kullanarak hastalardan mastürbasyon yapması ve test için örnek vermesi istenir. Mastürbasyon sonrası elde edilen menilerin tamamı merkez tarafından verilen hijyenik kapların içine boşaltılmalı. Bu konuda eğer bir taşma ya da yere damlama olursa, mutlaka bilgi verilmeli.

Sperm Sayısı Nasıl Artar? 1

Sperm sayısı arttırma için düzenli beslenme, düzenli bir yaşam, düzenli cinsel birliktelik, az stres, hormonal denge sağlanması gibi faktörlere dikkat etmek gerekir. Hazır fast food gıdalar, alkol sigara gibi kötü alışkanlıklar, fazla kilo, sürekli oturarak çalışma gibi etkenler sperm sayısının azalmasına neden olur. Bu faktörleri ortadan kaldırmak ile sperm sayınızda artmayı sağlayabilirsiniz. Ayrıca çilek, domates, keçi boynuzu, muz, incir, avokado, zencefil, havuç gibi besinleri tüketerek de sperm sayınızı arttırabilirsiniz. Bunun yanında özel bazı karışımlar da spermlerin artmasında etkilidir. Bu konuya örnek olarak incir kürünü verebiliriz.

Sperm sayısını arttırmak için incir kürü yapımı için 8-9 adet kuru inciri güzelce yıkayın. Yıkadığınız bu meyveleri yarım litre su ile birlikte kaynatın. Kaynayan suyun biraz ılımasını bekleyin ve sonrasında tüketin. Düzenli olarak bu suyu hazırlayıp tükettiğinizde sperm sayısında artış olduğunu göreceksiniz. Kürün uygulama süresi 20-25 gündür ve etkisinin artması için kadın ve erkeğin beraber uygulaması önerilir.

Sperm Sayısı Kaç Olmalı

Sperm sayısı normal şartlarda her erkekte farklıdır. Üreme olması için bir erkekte olması gereken sperm sayısı mililitrede en az 15 milyon civarında olması gerekir. Sperm sayısı bu sayının altında olduğu halde üreme gerçekleştiren çiftler olduğu gibi tam sayısında ya da üzerinde olan sperm sayılarında kalitelerinden dolayı üreme gerçekleşmeyebilir. Bu sorunların çözümü için sperm sayısı ve kalitesini arttımaya dikkat etmek gerekir.