Spermiogram Nedir?

tarafından
222
Spermiogram Nedir?

Sperm sayısı ve kalitesi erkek kısırlığında en önemli etkenlerdir. Çiftler arasında düzenli cinsel ilişki olması, ilişki sonrasında erkekte boşalma meydana gelmesi, spermlerinin yeterli ve kaliteli olduğunu göstermez. Bu nedenle çiftlerin çocuklarının olmaması durumunda kadında da sorun yoksa erkekler için ilk olarak sperm testi yapılması gerekir. Erkekten alınan örneğin incelenmesi sonucunda kusurun spermlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığına dair bilgiler edinilebilir.

Her erkeğin sperm sayısı ve kalitesi değişiktir. Kimi erkekte sperm sayısında bir eksiklik olmamasına rağmen kalitesinin düşük olmasından dolayı sıkıntı yaşanabilir. Aynı şekilde sperm sayısı az olsa bile her hangi bir sorun yaşamadan çocuk sahibi olan çiftler de mevcuttur. Erkeklerdeki sperm sayısı ve kalitesinin belirlenmesi basit bir test ile mümkündür. Spermiogram adı verilen bu testten elde edilen verilere göre erkekte kısırlık olup olmadığı ya da erkek kısırlığının nedenleri belirlenebilir.

Spermiogram Testi Nasıl Yapılır?

Spermiogram testi nedir sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de bu basti testin yapılması ile ilgili detayları sizlerle paylaşacağız. Sperm testi, erkektebn alınan spermin analiz edilmesini kapsar. Sperm testi için erkek hastalar tek başlarına bir odaya alınır. Uygun ortam sağlanan bu odada hastalar masturbasyon yaparak örnek spermlerini analiz için hazırlar. İnsan vücudundan çıktıktan 30-60 dakika sonra analiz edilecek merkeze getirilmiş olması gereken spermler, özel kaplar içinde saklanır. Bozulmadan laboratuvara ulaştırılan örnekler, istenen parametrelere göre incelenip sonuçlar doktor ile paylaşılır.

[reklam id=1]

Sperm Tahlili Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Spermiyogram tahlili için sperm verilirken bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Bu nemli noktaları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.
 • Örnek vermeden önce hastanın 3-5 gün süre ile cinsel ilişki perhizinde olması gerekir. Bu perhiz spermlerin daha kaliteli olmasını sağlar. En iyi sonuç için 3 gün cinsel perhiz ardından örnek alınması gerekir. Daha kısa sürede sperm sayısını uzun süre ise hareketliliği etkiler.
 • Sperm örneği için hastanın mastürbasyon yapması gerekir. Bunun için uyarıcı görevi gören metaryeller laboratuvar ya da örnek verme odalarında yer alır.
 • Örneğin laboratuvar tarafından verilen temiz kaplar içinde saklayarak analiz merkezine götürülmesi sağlanmalı.
 • Mastürbasyon sırasında kayganlaştırmak için sabunlu su, tükürük ya da jeller kullanılmamalı. Sadece el ile hareket edilip meni verilmeli.
 • Bazı durumlarda sperm testi için örnek laboratuvar ortamının dışında verilir. Bu durumda örneğin en geç 60 dakika içinde analiz merkezine götürülmesi gerekir.
 • Test için örnek verilirken menilerin tamamının kap içine boşaltılması gerekir. Eğer yanlışlıkla kap dışına taşma olduysa görevlilere bildirilmesi uygun olur. Bu durumda testin yeniden yapılması ya da alınan menilerin ona göre değerlendirilmesi sağlanır. Unutmayın bir damla meni bile bu testte çok önemli.
 • Test örnek kabı tamamen strildir ve kapak kısmının iç bölgesine kesinlikle dokunulmamalı.

Spermiogram Nedir?

Sperm Tahlili ile İlgili Terimler

 • Spermiogram testi sonunda ortaya konulan bazı terimler ve açıklamalarını sizlerle paylaşıyoruz.
 • Azospermi: Verilen sperm örneğinde hiç sperm olmaması durumudur. Çok nadir olsa da verilen meni de bazen 0 sperm bulunur.
 • Oligospermi: Sperm sayısının 1ml’de 20 milyondan az olması durumunu ifade eder.
 • Şiddetli Oligospermi: 1 ml’de bulunan sperm sayısının 5 milyondan az olduğu durumlarda kullanılan terimdir.
 • Astenospermi: Sperm hareketliliğindeki azalmayı ifade eder.
 • Teratospermi: Spermlerde şekil bozukluğunu ifade eder.

Test sonucunda elde edilen bu terimlere göre tanı konulup gerekli tedaviye başlanabilir. Spermiogram testi erkek üremesi ile ilgili çok önemli bir testtir. Basit bir şekilde yapılan bu test, erkeklerdeki kısırlık nedenlerinin belirlenmesini sağlar.