Step Aerobik Nedir?

tarafından
1023
Step Aerobik Nedir?

Spor, gün geçtikçe toplum arasında yayılıyor ve ortaya pek çok spor dalı çıkıyor. Bütün spor dallarında temel amaç vücudu esnetmek, sistemlerinizi düzenli çalıştırmak, sağlığınız için tüm bedeninizi germek ve ardından rahatlatmaktır.

Aerobik sporlarının birçoğu aslında uzun yıllardır yapılan klasik sporlardır. Bu klasikliğin yanında en çok dikkat çeken sporlardan bir tanesi step aerobiktir. Step aerobik nedir?

Step Aerobik

Step aerobik, step tahtası üzerinde müzikle yapılan hareketleri kapsamaktır. Özellikle internet üzerinde ve spor salonlarında çok yaygın olan step aerobik, spor yaparken eğlence arayan kişilerin ilk tercihleri içerisinde yer alır.

Müzikler eşliğinde birbirinden farklı koreografiler hazırlanır. Elbette bu koreografiler gruptan gruba farklılık gösterir. Ancak temel hareketler bulunmaktadır. Aerobik step hareketleri, bu işin eğitimini almış kişiler tarafından birleştirilir ve koreografiler ortaya çıkar.

[reklam id=1]

Aerobik ve step hareketleri ile spor yapmak isteyen kişilere, bu eğitim step aerobik içerisinde verilir. Bu hareketlerden ilk kullanılanlar vücudunuzu hazırlayabileceğiniz hareketler olacaktır. İlk olarak öne tek adım ve arkaya tek adım gibi hareketlerle ısınmanız sağlanır. Bu ısınma genellikle beş dakika olur ve temel hareketler müzikle birlikte tekrarlanır.

Step aerobik dersleri hocadan hocaya değişiklik gösterecektir. Elbette koreografinin zorluğu bu konuda çok önemli bir etkendir. Isınma hareketlerinin ardından sırası ile önce üst bacak ardından da alt bacak çalıştırılır. Step hareketlerinde genellikle bacak hareketleri önem taşır. Elbette dizinizi karnınıza çektiğiniz hareketlerde karnınız da çalışır ancak sürekli hareket halinde olan bacaklarınızdır.

Step Aerobik Nedir? 2

Aerobik step pek çok kişinin zayıflama amaçlı yaptığı bir spordur. Genellikle kadınların tercih ettiği bu sporun pek çok tercih edilme nedeni vardır. Bu spor yapılırken tüm vücudun orantılı bir şekilde çalıştırılması gerekmektedir. Müziklerin genellikle hareketli seçilmesine bağlı olarak asla düşmeyen bir tempo yakalanmalıdır. Bu step hareketlerinin elbette başlangıç seviyeleri de bulunmaktır.

Bu seviyelerde kişi bu spor fikrine alıştırılırken vücudun bu spor ile uyumu sağlanmaya çalışılır. Step hareketlerinin en büyük kazancı bacaklar üzerine olan etkisidir. Türk kadınlarının pek çoğunun kilosu bacaklarında toplanır. Bir aşağı bir yukarı zıplayacağınız step tahtası üzerinde, bu hareketlerin en büyük faydasını bacaklarınız görecektir.

Step aerobik evde de kolaylıkla yapılabildiği için dikkat çeker. Pek çok kişi spor salonlarının yanı sıra, disiplin içerisinde evde spor yapmaya başlamıştır. Step aerobik de evde kolaylıkla yapılabilir. Bunun için tek ihtiyacınız bir step tahtası ve birkaç müziktir.

Step Aerobik Nedir? 1

Aerobik step izlenerek yapılabilecek bir spordur. Aerobik step müzikleri genellikle yüksek tempolu ve son dönemin en popüler müziklerinin arasından seçilir. Hocalardan hocalara müziklere uyarlanan koreografiler değişmektedir. Aynı ritimler üzerine aynı hareketler tekrarlanarak birkaç şarkı ile seriler oluşturulur.

Aerobik step videoları internette özellikle de youtube’ta kolaylıkla bulunabilir. Pek çok youtube kanalına sürekli videolar yüklenmektedir. Bu step koreografileri genellikle üç-beş tane olur. Her koreografinin her hareketi öğretildikten sonra diğer hareket ile birleştirilir.

Kişinin bunu evde profesyonel bir şekilde yapabilmesi en fazla bir haftasını alır. Evde yapılan sporlar daha az vaktinizi alır. Spor salonuna gitme yükümlülüğünden sizi kurtardığı için daha uzun süre tercih edilir.

Step Aerobik Nedir?

Aerobik step, kişilerin sağlığı açısından çok faydalıdır. Nefesin açılmasında ve vücuda söz geçirebilme konusunda önemli bir yeri vardır. Ancak özellikle ileri seviyelerde hareketler hızlandığı için dikkatli olunması gereken bir spordur. Bir platform üzerinde gidip geleceğiniz pek çok hareket olması, özellikle ayağınızı sakatlamanıza neden olabilmektedir. Bu yüzden bu sporda kişinin kendi seviyesini bilmesi çok önemlidir.