Stiletto Nedir?

tarafından
1632
Stiletto Nedir?

Stiletto ayakkabı modelleri, son yıllarda çok daha popüler olmayı başarsa da, bu modelin tarihi 1950li yıllara dayanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nın olduğu yıllarda uçaklarda bulunan sistemler için birbirinden farklı materyal ve teknikler geliştirilmekteydi. Plastik ve metal gibi farklı malzemelerin karıştırılması ile birlikte ise dünyanın en ince topuğunun üretimi sağlanmış oldu. Çapı yaklaşık olarak 5 mm olan Stiletto topuğuna o sıralarda iğne adı da verilmekteydi. Topuk boyu 8-8,5 cm uzunluğunda olan ve ucu da olabildiğince ince olan topuklu ayakkabılara, ideal stiletto topuğu adı verildi.

Çok eski zamanlardan beri kadınlar tarafından kullanılmaya devam edilen Stiletto ayakkabı modelleri, günümüzde de büyük bir keyif ile kullanılmaya devam etmektedir. Görünüşü ile seksiliği ve cazibeyi çağrıştırması sebebi ile 1970li yıllarda genellikle gece davetlerinde kullanılmaktaydı. O zamanlarda yaşayan kadınlar, gündüz davetlerinde stiletto ayakkabı giymek yerine daha kalın ve kısa topuklu ayakkabıları kullanmayı tercih etmekteydi.

Her ne kadar görünüşü sebebi ile kadınlara büyük bir zarafet ve seksilik kattığı düşünülse de, stiletto ayakkabıların uzun süre boyunca aralıksız bir şekilde giyilmesi son derece rahatsız edici olabilmektedir. Fakat çok sayıda kadın, bütün bu olumsuz yönlerine rağmen stiletto ayakkabıdan asla vazgeçmiyor. Bütün bunlara rağmen, 7,5 cm’den uzun olan topuklu ayakkabılar, doktorlar tarafından önerilmemektedir. Özellikle de stiletto ayakkabı modellerinde bulunan topukların yüksek ve sivri olması, kadınların ayak bileklerini daha kolay bir şekilde burkabileceği de söylenmektedir. Bu gibi uyarıların yanı sıra farklı bir görüş olarak, kadınların uzun süre bu yüksek topuklar üzerinde olması vücuttaki farklı kas gruplarını çalıştıracağından dolayı faydalı olabileceği de söylentiler arasında yer almaktadır.

[reklam id=1]

Birbirinden farklı görüşü bünyesinde barındıran stiletto ayakkabı, kadınların dolaplarında muhakkak olması gereken bir ayakkabı modelidir. Stiletto modelleri arasından kendisine en uygun olanını bulabilen kadınlar, diledikleri her ortamda başarılı kombinleri ve stiletto ayakkabıları sayesinde son derece şık bir görünüme de sahip olabilmektedir. Keskin çizgileri, şıklığı ve zarifliği gibi özellikleri dolayısıyla, çok eski zamanlardan beri hemen her kadın tarafından büyük bir keyif ile kullanılmaya devam etmektedir.

Genç kızlığa henüz yeni adım atmakta olup ve topuklu ayakkabı giymek isteyen çok sayıda kız tarafından, stiletto ayakkabı nedir? Sorusu da oldukça büyük bir yaygınlık ile yöneltilmektedir. Bu sorunun cevabı olarak, piyasada oldukça farklı modelde stiletto bulunmaktadır. Böylelikle henüz yeni stiletto giyecek olan kişiler, daha kısa topuklar giyerek bu ayakkabı modeline alışabilmektedir. Topuğunun sivriliği ve yüksekliği sebebi ile topuklu ayakkabı giymeye alışkın olmayan kadınlara, ilk olarak stiletto ayakkabı modellerinin giyilmesi önerilmemektedir. Bu durum, birbirinden farklı ve tehlikeli kazalara yol açabilmektedir.

Stiletto Nedir? 1

Her geçen gün çok daha fazla sayıda kadın tarafından talep gören stiletto ayakkabı modelleri, tasarımcı ve markalar tarafından da sürekli olarak yenilenmeye devam etmektedir. Farklı türde üretilmesinin yanı sıra çok daha iddialı renkler de piyasaya sürülmektedir. Birbirinden farklı stiletto modellerinin piyasada bulunması, kadınların diledikleri her an bu ayakkabı modelini giyebilme imkânını da beraberinde getirmektedir. Kot pantolon ya da Jean üzerine giyilen gömlek ya da bir bluz ile giyilebildiği gibi aynı zamanda elbise ve etek gibi daha şık kıyafetlerle de giyilebilmektedir. Böylelikle kişiler tek bir stiletto ayakkabı ile gün içerisinde farklı ortamlara girebilmekte ve beğeni dolu bakışları üzerine çekebilme imkânına sahip olabilmektedir. Bu gibi özellikleri ve duruşundaki zarafetinden dolayı da kadınlar tarafından vazgeçilmez bir model olmaktadır.