Su İçmenin Faydaları

tarafından
5028
Su İçmenin Faydaları

Su İçmenin Faydaları

Su, dünyamızın ve vücudumuzun 3/4 ‘ ü oluşturan mucize bileşik. Hayatın ta kendisi. Pekiyi suyun faydaları nelerdir biliyor musunuz? Veya ne kadar su içiyorsunuz?

  • Sindirime yardımcı olur
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • pH seviyesini dengeler
  • Cildi arındırır
  • Ruh halini iyileştirir ve enerji verir
  • Nefesi tazeler
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Böbreklerde toksik maddelerden arınmasına yardımcı olur


Uzman görüşü odur ki, eğer susayınca su içiyorsanız su kaybı yaşıyorsunuz demektir. Zira susamak vücudun su eksikliği hissetmeye başladığı anda ortaya çıkan bir ihtiyaçtır. Yine uzmanlara göre, susamıyor olsanız da günde en az 2 litre suyun vücudunuza girmesi şarttır. Elbette buna içtiğiniz, çay kahve ve meşrubatı dahil ederek bir hesap yapmayınız. Biz saf sudan bahsediyoruz.

Organizmamızın yaklaşık ¾’ü su. Daha doğrusu vücudu oluşturan moleküllerin ¾’ü su. Su kaybı bu moleküllerin hacminin daralmasına vücuttaki tüm dokuların zayıflamasına sebep olur. Ayrıca vücudun arıtma tesis olan böbrekler su ile beslenirler. Böbrek fonksiyonları yalnızca sade su ile en iyi biçimde çalışır.Su icmenin faydalari

Böbrekleri çalışmayan bir insanın 3-5 gün içerisinde öleceğini biliyor musunuz? Ve tabii diğer organlar için de su büyük önem art etmektedir. Kanın akışkanlığından, mukozanın oluşumuna kadar vücuttaki bütün dengeler suya başlıdır.

İşşin kozmetik boyutuna gelecek olursak, su cildin hacmini korumasını ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Pek çok harici faktöre karşı daha dayanıklı, daha canlı bir cilde sahip olmanız yeterince su içmenizle mümkündür.

Ayrıca vücut yenilenme eylemini içilen su miktarına göre yapar. Ne kadar çok su içerseniz o kadar çok detoks yapar ve vücudunuzu yenilemiş olursunuz. Yani suyunu faydaları yeryüzünde vücudunuza alacağınız her şeyden daha fazladır. Gelelim beklediğiniz soruya su içmek zayıflatır mı?

su icmek zayiflatirmi

Su İçmek Zayıflatır mı?

Tek başına elbette hayır. Günde 5000 kalori alırsanız, bırakın zayıflamayı, 19 litre su içseniz de kilo alırsınız. Su tek başına zayıflatmaz. Ancak yağ yakımını hızlandıracağı için yapacağını diyete pozitif etki eder. Sıcak su zayıflatır mı sorusunu çok duyuyoruz. Buna net bir ifade ile evet demek mümkün değildir. Zira şu kesindir ki, aşırı gıda tüketen birisi ne kadar sıcak su içerse içsin kilo veremez. Ama zaten diyet yapmakta olanlara ne gibi faydası olacağı konusunda da net bir şey söylemek doğru olmaz. Diyet uzmanları sabah kalkınca içilecek bir bardak sıcak suyun, vücudu harekete geçirdiği ve mideyi sindirdiği için daha az tüketime sebep olduğu bilimsel yargısını dillendirmektedir.

[reklam id=1]

Karbonatlı Suyun Faydaları

Son yıllarda yapılan araştırmalar vücudun alkali yani anti asit düzeyindeki artışın pek çok olumlu sonucu beraberinde getirdiğini göstermiştir. Yağların bir çeşit asit deposu olduğunu da hesaba katacak olursak, kuvvetli alkali olan karbonatın yağlarla mücadele edeceği sonucuna varabiliriz. Ancak elbette yine aşırı kalori alıp, karbonatlı su içmek hiçbir işe yaramayacaktır.

Limonlu Suyun Faydaları

Limonlu su, karbonatlı suyun aksine asitliği yüksek bir karışımdır. Ancak limon içerisideki asit, çok fazla alınmadığı sürece zararlı değildir. Ayrıca limonlu suyun sade su kadar faydalı olduğu ve hatta limonun içerisindeki vitaminlerle birleştiğinde mucizevi bir karışıma dönüştüğü söylenebilir.

Limonlu Suyun Faydalari

Limon kanı sulandırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bunun yanında kuvvetli bir detoks unsurudur. Toksinlerin hızla atılmasını sağlar. Pekiyi limonlu su içmek zayıflatır mı? Dolaylı yollardan yardımcı olduğu söylenebilir.