Sürekli Mide Bulantısı

tarafından
1205
Sürekli Mide Bulantısı

Sürekli mide bulantısı, kronik mide bulantısı olarak da adlandırılabilen geçmeyen mide bulantısı başlı başına bir problemdir ve oldukça can sıkıcıdır. Tek başına bir problem olarak kabul edilmeyen mide bulantısı vücutta seyreden başka rahatsızlıkların belirtisi yahut yan etkisi olabilir.

Sürekli Mide Bulantısı

Mide bulantısı, bağlı olduğu sebepler yüzünden geçici de kalıcı da olabilmektedir. Gıda zehirlenmeleri, kabızlık yahut ishal durumları, gastrit, ülser, tütün mamulleri, alkol ve bağımlılık yaratan diğer maddeler, tansiyon problemleri ve gebelik halleri mide bulantısı yapan en yaygın sebeplerdir.

Midem bulanıyor dediğiniz anlarda hemen sebebini araştırırsınız. Eğer araç tutması gibi bariz ve hemen anlaşılır bir sebep değilse mide bulantısının sebebi merak edilir ve tetkik gerektirir.

[reklam id=1]

Mide bulantısı bazen de kusma ile sonuçlanır. Ama bu genellikle geçici mide bulantılarında görülen bir durumdur. Zaten kustuktan sonra mide bulantısı da ortadan kaybolur. Ama kronik mide bulantılarında mide bulantısı artsa da fazlalaşsa da kusma refleksi pek görülmez. Görülse de mide bulantısı bir süre sonra yeniden nükseder.

Mide bulantısı ortaya çıktığında, bu sıkıntıyı gidermek yahut en azından azaltmak için bazı yöntemler uygulanabilir. Söz gelimi mideye fazla yüklenmemek, katı gıdalar tüketmemek, sıvı kaybı yaşamamak adına da su ve sulu gıdalar tüketmek gerekir.

Sürekli Mide Bulantısı 2

Ama süt ve süt ürünleri tüketmemek gerekir; zira sütün hazmı sırasında midedeki enzimler harekete geçeceğinden midenin yoğun şekilde çalışması ve rahatsızlık hissinin de artması gündeme gelecektir.

Sürekli mide bulantısı hissi ile mücadele etmenin en yetkili şekli hekim yardımı almaktır. Zira geçmeyen mide bulantısının altında yatan sebepler farklı sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Ama ara ara gelen ve sebebi aşağı yukarı tahmin edilebilen mide bulantıları için acil ve pratik çözümler denenebilir. Muz, elma, pilav, tuzsuz yağsız makarna, tost gibi katı ve yağsız yiyecekler yenebilir.

Sürekli Mide Bulantısı 3

Sürekli Mide Bulantısı Neden Olur?

Eğer sık aralıklarla midem bulanıyor diyorsanız iç organlar yahut orta kulakla ilgili sağlık problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Vücutta yerleşmiş ve tehlikeli bir enfeksiyonla savaşıyor olabilirsiniz, acil müdahale gerektiren bir sağlık problemi yaşıyor da olabilirsiniz.

Bu sebeple eğer mide bulantısı sık tekrarlıyor ve her tür çözüme rağmen iyileşmiyor ya da iyileşme gösterse bile yeniden başlıyorsa hekime gitme kararını daha fazla ertelememeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.