Tahtakurusu Isırığı ve Tedavisi

tarafından
3026
Tahtakurusu Isırığı ve Tedavisi

Bir parazit türü olan tahtakurusu, diğer canlıların kanı ile beslenir. Bu yüzden besleneceği canlının derisinin kan damarlarına en yakın olduğu yerleri seçerler. Ağızlarında ki kan emmeye yarayan hortumu deriden içeri sokarak damara ulaşırlar. Buna halk dilinde tahtakurusu ısırığı denir. Her parazitte olduğu gibi beslendiği canlıya çok iyi tutunmak üzere gelişmiş bacaklara sahiplerdir.

Tahtakurusu Isırığı Nasıl Anlaşılır

Peki tahtakurusu ısırığı nasıl olur? Öncelikle tahtakurusu ısırması hissedilmez. Milimetre boyutunda ki bir parazitin çok sinsi bir şekilde damarınıza ulaşmasını zaten hissedemezsiniz. Bu yüzden ısırma acısı diye bir his olmaz. Çünkü diğer parazitler gibi tahta kurularının da salyalarında kan emdiği dokuları uyuşturan bir kimyasal vardır. Isırma ve kan emme esnasında hiç bir şey hissetmezsiniz. Beslenme bittikten sonra şiddetli bir kaşınma, ısırılan yerde şişme, kabarma, kızarma görülür. Geceleri aktif olan bir parazit olduğu için insanları genelde uykuda yakalarlar. Eğer uykudan şiddetli bir kaşıntı ile uyanıyorsanız, ısırılan yerler kırmızı noktalar şeklindeyse veya çarşaflarınızda minik minik kan lekeleri varsa, bir tahtakurusu tarafından ısırılmışsınız demektir. Tahta kuruları aynı yerden bir çok defa beslenebilirler, eğer vücudunuzda birden fazla izler varsa muhtemelen bir çok tahtakurusu ısırılmasına maruz kalmışsınız demektir.

[reklam id=1]

Tahtakurusu Isırığı ve Tedavisi

Tahta kurularının bilinen bir bulaştırma etkisi veya zehri yoktur. Fakat yapılan klinik araştırmalarda bazı türlerinin dışkılarında Hepatit-B virüsü görülmüştür. Nadir ihtimalde olsa bu virüsü bulaştırma ihtimalleri bulunmaktadır. (Her tür için geçerli değildir). Bazı tahtakurusu türleri ise Chagas hastalığına sebep olan parazitleri taşımaktadırlar. Tahta kurularının kesin bir alerjik reaksiyon gösterdikleri tespit edilememiş olsa da nadir durumlarda anafilaksi etkiler oluşabilir. Özellikle ev akarlarına karşı alerjik reaksiyonları olanlar ya da sivrisinek gibi haşeratlara alerjisi olanlar için tahtakurusu ısırığı da nadir olarak görülse de alerjik reaksiyon sebebi olabilir. Peki bunun bir tedavisi var mıdır? Evde kendi imkanlarımızla neler yapabiliriz? Tahtakurusu ısırığı nasıl geçer? Gelin bu sorulara da cevaplar bulalım.

Tahtakurusu Isırığı ve Tedavisi 2

 

Eğer haşerelere alerjiniz varsa ve ısırıldıktan sonra alerji tetiklenmişse en kısa zamanda, en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz sizin için çok önemli olacaktır.Çünkü bu gibi alerjik reaksiyonlar ölümlere bile sebep olabileceği için hayatınızı tehlikeye atmayın.

Tahtakurusu ısırığı belirtileri görüldükten sonra neler yapabilirsiniz? İlk önce evde yapabileceğiniz şeyler için söyleyebileceğimiz şeylerden birisi, kolonya veya temizlik için kullanılan alkolü bir pamuğa sürerek ısırıldığınız yerlere sürmeniz. Bu deriye nüfuz eden parazit salyasını temizleyecektir. Fakat bu geçici bir yöntemdir sadece kaşıntıyı azaltabilir, kesin bir tedavi değildir. Kaşınan yerleri sürekli ve şiddetli şekilde kaşımamanız tavsiye edilir. Çünkü sürekli kaşınma sonrası kaşınan yerleri yara haline getirebilir hatta tahtakurusunun üzerinize bıraktığı yumurtalarını yaymaya bile sebep olabilirsiniz. Bu sebeple tıbbi bir kuruluşa gidip tedavi olmak gerekmektedir.

Tahtakurusu Isırığı ve Tedavisi 1

Eğer alerjik reaksiyonlarınız baş gösteriyorsa ısırılan yerlere kortikostreoid içeren kremler sürebilir ya da ağız yoluyla antihistaminik haplar alabilirsiniz. Bu ilaçlar sadece ısırılma etkilerini azaltacaklardır kesin bir tedavi olamazlar. Antihistaminik ilaçlar ısırmanın sebep olduğu kaşıntıyı azaltabilirler fakat tedavi etmezler veya kabarıklıkları indirmezler. Steroid kökenli kremler ise daha etkilidirler. Hem kaşıntıyı hem de kabarıklığı geçirebilir ve ısırılan kişiyi çok daha rahatlatabilirler. Unutmayın! Kaşıntı ve kabarıklıklar azalsa bile bu olayı mutlaka önemseyin ve mutlaka tıbbi destek almak için doktora başvurun.