Tahtakurusu Neden Olur

tarafından
1975
Tahtakurusu Neden Olur

Öncelikle söylememiz gereken şey, kirli evlerde tahta kurusu olur sözünün sadece şehir efsanesi olmasıdır. Zira tahta kuruları parazit canlılardır. Yani taşınarak bir yerden bir yere gidebilirler. Eğer evinizde tahta kurusu varsa bu muhtemelen bir yerlerden gelmiştir. Kanatsız olan tahtakurusu milimetre boyutlarındadır sadece taşınarak yer değiştirebilirler.

Eğer temizlik ile ilgili kendinizden şüpheniz yoksa ve evinizde tahta kurusu varsa, bu sizin pasaklı olduğunuz anlamına gelmez. Ancak evinizde sizinle yaşayan diğer insanlar veya evinize gelen diğer insanlar hatta sizin ziyarete gittiğiniz misafirler, kaldığınız oteller, seyahat ettiğiniz araçlarda sizin bu canlıyı eve taşımanızda ki büyük risk faktörleridir.

Sırf bununla kalmamakla birlikte, evinizde ki eşya yığınları ve ev düzeniniz de bu ziyaretçilerin evinizde barınmasına olanak sağlayabilir.  Bir kere evinize veya işyerinize gelmiş tahtakurusu evinize iyice yerleşip nesillerce üremeye başlayacaktır. Bu sebeple tahtakurusu tehdidi ile karşı karşıyaysanız bulunduğunuz ortama gelip giden ziyaretçileri mutlaka gözden geçirin.

[reklam id=1]

Unutmayın, tahta kuruları yürüyerek mesafe katedemezler. Ancak belirli eşyalara yerleşerek transfer olabilirler. Her türlü memeli ve kuş ile beslenebileceği için bu tür parazitler beslenme kaynaklarına yakın yerlere yerleşirler. Eğer konu insansa, çok büyük ihtimalle yatakların, mobilyaların veya eşyaların yakınlarında konumlanacaklardır. Tabii ki bu canlıların gece faal olduklarını düşünürsek yataklarda yerleşme ihtimalleri diğer yerlere göre çok daha yüksektir.

Bir diğer yüksek ihtimal ise evinizde beslediğiniz hayvanlarınız. İster kuş, ister köpek veya kedi olsun. Tahtakurusu için harika birer barınak olacaklardır. Bu da sizin için ekstra bakım ve temizlik anlamına gelecektir. Tahtakuruları kurbanlarına yakın olmak istedikleri için hayvanlarınızın barındığı yerleri çok iyi kontrol etmeli, mümkünse sık sık temizlemeli ve dezenfekte etmelisiniz. Eğer evden dışarı çıkan bir kediniz veya gezdirmek zorunda olduğunuz bir köpeğiniz var ise, eve her girip çıktığınızda da risk var demektir. Çünkü dışarda da parazit olarak yaşayan diğer tahtakurularını sık tüyleri arasında güvenle taşıyıp evinize misafir edecek demektir.

Tahtakurusu Neden Olur 1

Tahtakurusu Nasıl Oluşur?

Tahtakuruları çok sayıda yaşayan ve çok hızlı üreyen canlılardır. Yaşadıkları ortamlar ise insan gözünden uzak, kuytu ve gizli saklı köşelerdir. Bir tahta kurusu, güneş ışığından uzak her yerde yüzlerce günler boyu beslenmeden yaşayabilir. Bu sebeple; garajlar, bodrumlar, duvar kırıkları, süpürgelikler, ayakkabılıklar, dolaplar, minderler, düğmeler, prizler, mobilya aksamları, mobilya ayakları, pencere ve kapı pervazları, kenar açıklıklar, kişisel eşyalar, eski eşyalar, yorgan ve yatak bölmeleri, halılar, döşemeler kısacası evinizin her yerine yerleşebilir ve yüzlercesi bir araya gelerek yüzlerce yumurta üretebilir ve kısa süre içinde sürüler haline gelebilirler. Yumurta ile çoğalan tahta kurusu, larva ve yumurta halindeyken bile en güçlü ilaçlara karşı dayanıklıdırlar. Bu yüzden bu haşere ile mücadele oldukça güçtür.

Tahtakurusu Nasıl Oluşur

Tahtakurusu oluşumunu önlemek için alacağınız önlemler ise evinizin yukarıda bahsettiğimiz tüm kısımlarını vakumlu süpürgeleriniz ile detaylı olarak temizlemek ve fırçalamaktır. Eğer buharlı temizlik aletleriniz varsa yine aynı yerleri bu alet ile yüksek buhar ısıları ile temizlemektir. Yüksek sıcak bu canlının en büyük çaresidir. Tabii ki tek bu yetmiyor, ister vakumlu süpürge, ister yüksek ısıya sahip buhar ile temizlemesiniz bile yumurta, larva ve tahtakurusu kabuklarını ve kalıntılarını hatta dışkılarını mutlaka ama mutlaka temizlemeniz ve evden uzaklaştırmanız gerekmektedir. Daha detaylı temizlik için ise bazı bitkisel çözümler mevcuttur. Bunlar biberiye yağı, lavanta yağı ve çay yağıdır. Bu yağlar yukarıda bahsettiğimiz bölgelere sürülerek tahtakurusu gibi haşerelere karşı bir nebze olsun çözüm üretmenize sebep olabilir. Fakat her zaman ki gibi böyle bir haşere ile mücadelede kesin çözüm profesyonel bir ilaçlama firmasından destek almaktır.