Tansiyon Düşmesi Belirtileri

tarafından
1011
Tansiyon Düşmesi Belirtileri

Ani olarak ortaya çıkan tansiyon düşmesi, hastaları farklı şekillerde etkiler. Tansiyonun düşüklüğüne, kişinin bünyesine ve varsa diğer hastalıklarına bağlı olarak değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Bu yazımızda tansiyon düşmesinin belirtileri hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

Tansiyon düşmesi, zaman zaman hastaların zor durumda kalmasına neden olur. Aniden düşen ve vücudun birden uyum sağlayamadığı bu belirtilerin iyi bilinmesi ve en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir. Tansiyon düşmesi belirtileri nelerdir diye soranlar için tansiyon düşmesi belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Sebepsiz yere terleme
 • Aniden beliren mide bulantısı
 • Kişinin kendini yorgun hissetmesi
 • Sürekli nefes darlığı
 • Aniden bayılma durumu
 • Birden bire ayağa kalkarken gözlerde kararma
 • Aniden baş dönmesi
 • Konsantrasyon bozukluğu

[reklam id=1]

Yukarıdaki belirtilerden biri ya da bir kaçı sizde de var ise mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Tansiyon düşmesi durumunda küçük tansiyon düşmesi genelde çok fazla tehlikeli değildir. Hatta çoğu hasta da belirti bile vermez. Rutin ölçmeler de ortaya çıkar. Büyük tansiyon düşmesi ise tam tersine çok zararlıdır. Büyük tansiyondaki ani düşmelere karşı önlem alınması, tansiyon tedavisi görülmesi mutlaka gereklidir.

Bu belirtilere sebep olan tansiyon düşmesi de farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. Bu ortaya çıkış sebeplerinin başında yaş faktörü ve stres gelir. İlerleyen yaşlarda vücut dengesinin bozulması ve hormonal değişiklikler nedeni ile kan basıncında zaman zaman dalgalanmalar ortaya çıkar. Bu dalgalanmalar tansiyona da yükselme ya da düşme olarak yansıyabilir.

Tansiyon Düşmesi Belirtileri 1

Tansiyon düşmesinin bir diğer nedeni ise havaların sıcak olmasıdır. Sıcak havada nemli ortam ve güneş ışınlarının etkisi ile tansiyonda düşme meydana gelebilir. Bunun yanında kişinin beslenmesine, uyku düzenine ve hayatına dikkat etmemesi de tansiyon düşmesinin sebepleri arasında sayılabilir.

Tansiyon düşmesinin nedenlerini daha iyi anlamak için bu tür sorunun kimlerde daha sık görüldüğünü de inceleyebilirsiniz. Tansiyon düşmesi daha çok;

 • Ailesinde düşük tansiyon sorunu olanlarda,
 • Tansiyon ilacı benzeri ilaç kullananlarda,
 • Parkinson gibi merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıkları olanlarda,
 • Kalp rahatsızlıklarından şikayetçi olanlarda,
 • Hamilelik durumu olanlarda,
 • Çok zayıf olanlarda, görülebilir.

Tansiyon Düşmesi Belirtileri 2

Bu riskli gruplar içinde yer alıyor ve belirtilerinden bir ya da bir kaçı sizde mevcutsa mutlaka bir doktora başvurmanız ve tedavi olmanız gerekir.

Tansiyon ile ilgili halk arasında en merak edilen sorulardan birisi de tansiyon baş ağrısı yapar mı sorusudur. Bu sorunun cevabını tansiyonun kelime anlamından yola çıkarak vermek mümkün. Tansiyon, damarlar içindeki kanın yaptığı basınca verilen addır.

Vücudun her bölgesinde yer alan bu atar damarlar baş bölgesinde de yer alıyor. Tansiyondaki ani yükselme yani atar damarlara yapılan an baskı, baş bölgesinde de etkili olduğunda ağrı yapabilir. Düşük tansiyonda ise genelde baş ağrısı görülmez, ancak aşırı baş dönmesi görülebilir.

Tansiyon Düşmesi Belirtileri 3

Düşen tansiyonun yeniden dengelenmesi için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Beslenme düzeninde folik asit ve B12 vitaminlerine ağırlık verilerek sürekli düşük olan tansiyonun yükselmesi sağlanabilir. Bu ihtiyaçları karşılamak için takviye kapsül dışında yemek olarak et, süt, karaciğer, ıspanak, süt ve süt ürünleri, yumurta ve börülce tüketilebilir.

Kan basıncının dengelenmesi için vücudun magnezyum ihtiyacının da yüksek derece karşılanması gerekir. Bunun için soya, soyalı besinler, badem, ıspanak, badem gibi magnezyum bakımından zengin besinleri yemeklerinizde tüketebilirsiniz. Günlük su tüketimi de düşük tansiyon için etkilidir. Günde en az 6 su bardağı kadarsu tüketmeye dikkat ederek vücudun su dengesini sağlayabilirsiniz. Yeterli miktarda su alımı ile kanın sulanmasını sağlayabilir, sulanan kanın damarda normal akışında devam etmesi ile tansiyonu dengeleyebilirsiniz.