Tansiyon Düşmesi Nedenleri

tarafından
2040
Tansiyon Düşmesi Nedenleri

Tansiyon, en kısa ifadesi ile kanın atar damarlara yaptığı basınca verilen addır. Zaman zaman düşen, zaman zaman yükselebilen bu değerler, belirli sınırları aştığında hastalık derecesine ulaşabilir. Farklı nedenler ile ortaya çıkabilen tansiyon problemi ile ilgili tansiyon düşmesinin sebebi konusunun detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İnsan vücudu sorunsuz olarak işleyen bir yapıdır. Bu yapının her bir elemanı, farklı görevlerdedir. Vücudun genel işleyişi için önemli bir yere sahip olan kan içinde dolaştığı atar damarlara farklı bir basınç uygular. Bu farklı basınç, sonucunda tansiyon problemi ortaya çıkar.

Kanın damarlara normalden daha az basınç uygulaması ile ortaya çıkan belirtiler düşük tansiyon belirtileridir. Farklı nedenler ile ortaya çıkabilen ani tansiyon düşmesi nedenleri başında aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz.

[reklam id=1]

Susuzluk: Su, hayatın devam etmesi için insan vücudunun en ihtiyaç duyduğu sıvı maddedir. Kanın sulanması ve normal akışkanlığında olması için vücudun su dengesinin sağlanması gerekir. Bu denge bozulduğunda kan akışında, damarlara yapılan basıçta ve dolayısı ile tansiyon değerlerinde değişiklik söz konusu olur. Sıcak havalarda ya da spor yaparken tansiyon düşmesi nedenleri genelde buna bağlıdır. Susuzluğa bağlı tansiyon düşmesinin önüne geçmek için bol miktarda su tüketmek ve terleme ile atılan suyun yerine ekstra su sıvı takviyesi yapmak gerekir.

Yetersiz Beslenme: Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde etkili şekilde görev alan B12 vitamini ve folat eksikliği, tansiyon düşmesine neden olur. Bu tansiyon düşmesinin önüne geçmek için yemeklerde bol miktarda B12’li ve folatlı besinlere yer verilmesi gerekir.

Tansiyon Düşmesi Nedenleri 1

Şiddetli Enfeksiyon: Farklı nedenler ile vücudun her hangi bir bölgesinde yer eden enfeksiyonların bir şekilde kana karışması sonucu septik şok durumu meydana gelir. Bu Damarlara yer eden enfeksiyonlar burada yerleşip kan basıncının hayati değerlerde düşmesine neden olur. Bu da beraberinde tansiyon düşmesi sorununu meydana getirir.

Kan Kaybı: İç kanama ya da ciddi açık kanamalar sonucunda ortaya çıkan basınç düşmesi ve buna bağlı tansiyon problemi olabilir. Kanın durdurulması ve yeniden kan takviyesi ile toparlanabilir.

Bazı İlaçlar: Tansiyon düşmesi farklı hastalık ya da rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Bu ilaçların kullanıma son verildiğinde tansiyon değerlerinde de dengelenme meydana gelir.

Tansiyon Düşmesi Nedenleri 2

Kalp Rahatsızlıkları: Bazı kalp hastalıkları kan akışının yavaşlamasına ve dolayısı ile tansiyon düşmesine neden olur. Bu hastalıklar anormal derecede yavaş kalp hızı, kalp krizi, kalp yetmezliği ve kalp kapakçığı sorunları olarak sıralanabilir. Kalp ile ilgili ciddi problemler olan bu etkenler ani tansiyon düşüklüğüne neden olur.

Hamilelik: Hamilelik döneminde anne adaylarının hormonlarında değişiklikler söz konusudur. Bu değişiklikler çoğu zaman anne ve bebeğini çok fazla etkilemez ancak tansiyon düşmesi, yükselmesi ya da şeker hastalığı gibi durumlarda hem annenin hem de bebeğin sağlığı tehlikeye girebilir.

Aniden ortaya çıkan tansiyon düşmesi için ne yapılmalı sorusunun cevabını vermek için ilk olarak tansiyon düşmesinin nedenlerine göz atmak gerekir. Nedenler iyi saptandığında tedavi için de en etkili ve en emin yol saptanabilir. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden her hangi birisinin sonucu olarak tansiyon düşüklüğü söz konusu ise ilk olarak bu nedeni ortadan kaldırın.

Tansiyon Düşmesi Nedenleri 3

Örneğin susuzluk nedeni ile tansiyon düşmesindebol miktarda sıvı tüketebilirsiniz. Farklı ilaçlar nedeni ile ortaya çıkan tansiyon düşmesinin önüne geçmek için mümkünse ilaçların kullanımına son verilmesi ya da eşdeğer başka bir ilaç ile tedaviye devam edilmesi gerekir. İlk etkenleri ortadan kaldırdıktan sonra hala devam eden tansiyon düşüklüğü için derecesine bağlı olarak tablet haplar kullanabilirsiniz. Bu hapları, rahatsızlığınız ile ilgili tedavi gördüğünüz sağlık merkezindeki doktorunuz size verecektir.