Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir?

tarafından
961
Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir?

Düşük tansiyon, kanın atar damarlara normalden daha az baskı yapması ile ortaya çıkar. Kişiden kişiye değişen nedenler ve belirtilere sahip olan bu rahatsızlık, hem bayani hem erkeklerin ortak sorunudur. Hemen hemen her yaşta görülebilen düşük tansiyon, ilerleyen yaşlarda daha sık görülür. Bu yazımızda sizlerle tansiyon düşmesine ne iyi gelir, sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız.

Kanın atar damarlara daha az baskı yapması sonucu ortaya çıkan tansiyon düşmesi, farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Genel olarak tansiyon tedavisinde ilk olarak bu nedenlerin iyi saptanması ve ortadan kaldırılması gerekir. Nedenlerin ortadan kaldırılmasının ardından  tansiyon düşmesine iyi gelen aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

[reklam id=1]

 • Tuz, tansiyon düşmesinin tedavisinde etkili bir maddedir. Genel beslenme düzeninizde tuz bakımından daha zengin bir yeme programı seçin. Ancak fazla tuz tüketimi de zaman zaman çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir. Bunun için diyetinizi planlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Bol bol alkolsüz içecek tüketerek vücudunuzun sıvı dengesini sağlayın. Bunun dışında alkollü içecek tüketimizi sınırlandırı. Hatta mümkünse hiç kullanmayın.
 • Geceleri kafein tüketimine son verin. Kısa sürede tansiyon değerlerinizin dengelenmesinde etkili olacaktır.
 • Kan dolaşımını düzenlerek tansiyon probleminizi çözebilirsiniz. Kan dolaşımını düzenlemek içinse düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Grip ya da nezle gibi hastalıklara yakalandığınızda vücudun sıvı kaybetmesini önlemek için daha fazla sıvı tüketin.
 • Aynı durum, çok sıcak havalar için de geçerlidir.
 • Tatsız, üzücü, canınızı sıkan ya da korkutucu olaylardan mümkün olduğunca uzak durun. Ani tepkilere neden olan bu duygular, tansiyon değerlerinde de ani oynamalara neden olur.
 • Çok uzun saatler ayakta durmaktan kaçının. Ancak ayakta durmanızı gerektirecek bir işiniz varsa eğer sabit kalmayın, sık sık hareket edin.

Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir?

 • Otururken bacak bacak üstüne atmayın. Bu hareket kan damarlarının sıkışmasına neden olup kanın serbest dolaşmanı sınırlandırır.
 • Uzandıktan sonra kalkacağınız zaman, otururken de ayağa kalkacağınızda ani hareketlerden kaçının. Ani hareketler tansiyon düşmesine neden olabilir ve bu da baş dönmesi, göz kararması olarak geri döner.
 • Uzandıktan ya da oturduktan sonra kalkacağınız zaman dikkatli olun ve aniden ayağa kalkmayın. Yataktan çıkarken de önce yatağın kenarında birkaç dakika oturun, ardından ayağa kalkın.
 • Uzun süre sıcak suda duş almaktan, sauna ya da hamamda keyif yapmaktan uzak durun. Buhar kan akışınızı ve tansiyon değerlerinizi tetikleyebilir. Bu durumda baş dönmesi yaşanabilir.
 • Yemeklerinizi sık sık ve daha küçük porsiyonlar şeklinde hazırlayın. Yemeklerden sonra mutlaka dinlenin ve karbonhidrat tüketiminizi azaltın. Tansiyon düşürücü ilaçlarınızı yemeklerden önce içmemenizi öneririz.
 • Kekik suyu tüketimi, stres sonucu ortaya çıkan bir düşük tansiyona iyi gelir. Bunun yanında melisa çayı, karabaş otu, kedi otu tüketimi de düşük tansiyona iyi gelebilir. Ancak bu bitkisel tedavileri uygulamadan önce mutlaka şifalı otlar hakkında doktorunuza bilgi vermeniz ve onay almanız gerekir.

Yukarıda belirttiğimiz maddelere dikkat edildiğinde kısa sürede tansiyon değerleri düzelebilir. Nedeni ne olursa olsun, tansiyon düşüklüğü sonucunda şuur kaybı, bayılma ya da daha ağır bir reaksiyon gerçekleşirse mutlaka vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekir.

Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir? 2

Bu sağlık merkezlerinde yapılan test ve kontroller sonucunda kendinize en uygun tedavi yöntemi ile tansiyonunuzu kontrol altına alabilirsiniz. İlaç ile kontrol edilemeyen tansiyon hastalıkları içinse daha özel yöntemler uygulanıp hastanın sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi sağlanıyor.