Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri

tarafından
3199
Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri

Soluklarınız sıklaştı, gözleriniz aniden karardı, sonra her yer aydınlandı, şöyle bir sendelediniz, soğuk soğuk terlediniz, çarpıntı hissettiniz, elleriniz ve ayaklarınız buz kesti, başınız döndü ve bayılacak gibi oldunuz. Bunlar belirgin tansiyon düşüklüğü belirtileri olarak sıralanabilir.

Büyük ihtimalle kan basıncınız yani tansiyonunuz düştü ve bu belirtilerle kendini gösterdi. Kalbin kan pompalama basıncı zayıfladığında tüm hücrelere ve özellikle beyne giden kan miktarı ve buna bağlı olarak da oksijen azaldığından bilincin kapanması, hatta ileri düzeyde tansiyon düşüklüğünde inme ve şok riski ortaya çıkabilmektedir.

[reklam id=1]

Tansiyon düşüklüğü belli başlı sebeplere bağlı olarak geliştiyse endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Aşırı sıcak ortamlar, açlık, yetersiz sıvı alımı, idrara sık çıkma durumu, aşırı terlemeye bağlı olarak vücutta meydana gelen tuz ve mineral kaybı, vitamin ve mineral alımının düşük oluşuna bağlı olarak vücudun dirençsiz kalması, ani alınan kötü bir haber, şok edici bir görüntü gibi etkenler tansiyonun düşmesine sebep olur.

Bu etkenler sonucu tansiyonun düşmesi normal olarak değerlendirilecek bir neticedir ve bir bardak tuzlu ayran ve biraz istirahatle her şey eski haline döner.

Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri 1

Ama bu etkenler olmaksızın tansiyon düşüklüğü belirtileri yaşanıyorsa ve bu belirtiler sık sık ortaya çıkıyorsa, tansiyonun neden düştüğü üzerinde aciliyetle durulmalı, bunun için de mutlaka bir hekimden yardım alınmalıdır.
Çoğu kez de kan şekeri düşüklüğü ile tansiyon düşüklüğü birbirine karıştırılabilmektedir. Eğer düşen tansiyonunuz değil de kan şekerinizse, kan şekerini hızlı çıkarmayacak bir şeyler atıştırmanız çözüm olacaktır.

Bir adet kuru meyve, yahut 8-10 adet badem, fındık türü kuru yemiş kan şekerinizin dengelenmesini sağlar. Elinizin altında bu türden bir yiyecek yoksa 1 adet kesme şeker de işinizi görür. Ama şikayetler sürüyorsa acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız tedbir açısından iyi olacaktır.

Tansiyon düşüklüğü belirtileri ve tedavisi iyi tetkik edilmeli ve üzerinde önemle durulmalıdır. Tansiyon düşüklüğü sırasında meydana gelme ihtimali yüksek olan ani bayılmalarda özellikle baş bölgesini sert bir yere çarpma riski olduğundan mutlaka tedavi yolları araştırılmalı ve bir hekime danışılmalıdır.

Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri 2

Tansiyon düşüklüğü kimi insanlarda yapısal ve doğuştan gelen bir özelliktir. Böyle durumlarda kişi zaten bununla yaşamaya alışkın olduğundan sıkıntı çelmez ve gerekli tedbirlerin neler olduğunu bilir. Bu da tuzlu ayran ve bacakları yüksek bir yere dikerek kısa bir süre istirahat etme gibi çözümlerle bertaraf edilebilir.

Tansiyon düşüklüğü, kalp hastalıklarına, böbrek problemlerine, hormonal bazı sıkıntılara dayalı olarak gelişiyor ve sıkça tekrarlıyorsa tedavi sürecine mutlaka geçilmeli ve tansiyon düşüklüğüne sebep olan sağlık problemleri ortadan kaldırılmalıdır.

Tansiyon düşüklüğü belirtileri ve tedavisi sırasında serum takviyesi gerekebilir; tansiyon düşüklüğü kan kaybı sonucu meydana gelmişse kan nakli gerekebilir, septik şoklara bağlı olarak tansiyon düşüklüğü yaşanıyorsa antibiyotik ve sıvı takviyesi gereksinimi doğabilir. Eğer bazı ilaçların alımına bağlı olarak tansiyon düşüklüğü yaşanıyorsa da bu ilaçların alımı durdurulmalıdır.

Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri 3

Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapar mı sorusu da akla gelen ve çok sorulan sorulardan birisidir. Tansiyon düşüklüğü sırasında baş ağrısı pek yaşanmaz. Baş ağrısı daha çok yüksek tansiyon belirtileri arasında gösterilen bir şikayettir.
Kan basıncınız 90 / 60 değerleri ve bunun daha da altındaysa ve bu durum sürekli tekrarlayan bir hale gelmişse ihmal etmeden bir hekime başvurmak sağlığınız açısından oldukça önemlidir.