Tansiyon Düşüklüğü Neden Olur?

tarafından
558
Tansiyon Düşüklüğü Neden Olur?

Halk dilinde düşük tansiyon olarak bilinen hipotansiyon, tek başına bir sağlık problemi olmasının yanında önemli hastalıkların belirtileri olarak da ortaya çıkabilir. İlk belirtileri ile birlikte incelenmesi gereken düşük tansiyon, tedavisi mümkün olan bir sağlık problemidir. Tansiyon düşmesinin tedavisi içinse ilk olarak sorunun nedeninin bilinmesi gerekir.

Tansiyon düşmesi farklı çok sayıda nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenlerin bazıları hastanın kendisinin elindeyken bazıları ise tamamen hastanın kontrolü dışında gerçekleşir. Hastanın kontrolü dışında ortaya çıkan ve ilerleyen düşük tansiyon nedenleri, tedavi sırasında çok fazla bir etki yaratmaz.

[reklam id=1]

Hastadan kaynaklanan sebepler ise tedavinin başarısını fazlası ile etkiler. Tansiyon düşüklüğü tedavisinde ilk olarak tansiyon değerlerinin düşmesinde etkili olan faktörlerin değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirme sonucunda elde edilen verilere göre nedenler ortadan kaldırılır. İkinci aşama olarak ise tansiyon değerlerinin dengelenmesi için gerekenler uygulanır.

Her yaşta ve herkeste görülebilen tansiyon düşmesi, bazen aniden ortaya çıkar ve ortaya çıktığı gibi aniden son bulur. Bazense uzun süre devam eder ve sürekli ilaç kullanımı ile kontrol edilebilir.

Tansiyon Düşüklüğü Neden Olur? 1

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri

Tansiyon düşmesi, gözlerde kararma, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, yorgunluk olarak ortaya çıkabilir. Ani ve aşırı tansiyon düşmelerinde şuur kaybı ve buna bağlı bayılma vakaları da ortaya çıkabilir. Tansiyon düşmesi nedeni ile bayılan birine ilk müdahale olarak ayaklarını yukarı doğru kaldırma müdahalesi yapılması gerekir.

Bunun için baygın haldeki hastayı sırt üstü yatırın ve ayaklarını dik şekilde duvara, yukarı dayayın. Bu şekilde bacaklardaki akışkan kan bacaklardan baş bölgesine ilerleyerek kişinin şuurunun yerine gelmesini sağlar. Tansiyon, farklı çok sayıda neden ile düşebilir. En bilinen tansiyon düşüklüğü sebepleri, aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri

Yetersiz beslenme: Vücudun ihtiyacı olan besinlerin alınmaması sonucu, halsiz düşme ve tansiyonda da düşüklük söz konusu olabilir. Bu nedenle beslenme düzenini, yenilen içilen besinlere dikkat etmekte fayda vardır.

Vücudun susuz kalması: Vücudun ihtiyacı olan su miktarının alınmaması tansiyon düşmesine neden olabilir. Bazen normal miktarda sıvı alınsa bile kusma, terleme gibi sıvı kaybına neden olan durumlarda da tansiyon düşüklüğü yaşanabilir.

Fazla spor yapmak: Vücudu zorlayacak kadar egzersiz ya da spor hareketleri yapmak, çok yorulmaya neden olur. Bu yorgunluk, vücut dengesinde ve dolayısı ile tansiyon dengesinde de düşüşe neden olur.

Kalp hastalıkları: Tansiyon, kalbin kanı damarlara pompalaması sonucu yaptığı basıncın adıdır. Kalpteki her hangi bir sorun kanın pompalanmasını ve dolayısı ile tansiyonu da etkilir. Kalp yetmezliği, kalp krizi, kalp ritminin yavaşlaması ve kalp damarlarının genişlemesi, tansiyon düşmesine neden olabilir.

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri 1

Hamilelik: Gebelik ve gebeliğe bağlı hormonal bozukluklar tansiyon değerlerinde de oynamaya neden olur. Bu değerler genelde yükselme şeklinde olsa da zaman zaman tansiyon düşmesi olarak da karşımıza çıkabilir. Gebelikte tansiyon düşüklüğü ilerleyen aylarda kendiliğinden geçer ya da en kötü ihtimalle doğumdan kısa süre sonra son bulur.

Kullanılan ilaçlar: Farklı hastalıklar nedeni ile kullanılan bazı ilaçlar, tansiyon düşmesine neden olabilir. Bu ilaçların genelde yan etkisi olarak arka kapak kısmında bilgilere yer verilir.

Kansızlık: Kansızlık nedeni ile damarlardan daha az kan geçişi olması, tansiyon düşüklüğüne neden olur. Bu sorunun ortadan kalkması için ilk olarak kansızlık sorununa çözüm bulunması gerekir.
Tansiyon genel olarak yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı düşer. Bu nedenlerin çk iyi değerlendirilmesi ve nedenlere göre tedaviye başlanması tansiyonun dengelenmesinde önemlidir.