Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

tarafından
1188
Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Tansiyon problemi yaş ve cinsiyet dinlemeyen bir şikayettir. Bazen genetik, bazen beslenme düzensizliği ve sağlıksız yaşam koşulları, bazen de farklı sağlık problemlerinin habercisi olarak ortaya çıkan tansiyon problemi, özellikle yüksek olduğunda hayati tehlike arz edebilen ve kontrol altında tutulması gereken bir durumdur.

Tansiyon düşüklüğü, yüksek olmasına nazaran daha az risk taşısa da, yine de kontrol edilmesi gereken bir durum olarak kabul edilmelidir.

Otururken yahut yataktan kalkarken sersemleme hissi ve baş dönmesi yaşıyorsanız tansiyon düşüklüğü sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Tansiyon düşüklüğünün altında başka sebepler olabileceği gibi, son derece basit sebeplere bağlı olarak da gelişmiş olabilir.

Yetersiz tuz tüketimi, aşırı su kaybı, uzun süreli açlık durumu, yorgunluk, sıvı alımını yetersiz oluşu, diüretik yani idrar söktürücü ilaç kullanımı, ishal, aşırı sıcak gibi durumlar geçici anlamda ve kısa süreli tansiyon düşüklüklerine sebebiyet verebilir.

[reklam id=1]

Ama tansiyon düşüklüğü uzun zamana yayıldıysa, kan basıncı bir türlü normal düzeye dönmüyorsa ve bu durum yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkiliyorsa, konuyla ilgili olarak bir uzmandan yardım almak gerekebilir.

Peki küçük tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir, nelere dikkat etmek gerekir, hangi önlemler alındığında tansiyon düşüklüğü dengelenebilir göz atmakta fayda var.

Aniden düşen tansiyon için en hızlı yetişen kurtarıcı sodyum, yani tuzdur. Tuz, tansiyonu yükselterek normal düzeye çıkmasını sağlar. Ancak sodyum, ileri yaştaki kişilerde bazı olumsuz neticelere sebebiyet verebilir; bu sebeple tuz kullanımında yine de dikkatli olmak gerekir.

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir? 1

Yetersiz sıvı alımının düşük tansiyona sebep olduğu düşünüldüğünde, sıvı alımını arttırmak, tansiyonun normal düzeye çıkmasını sağlayan diğer etkenlerden birisidir.

  • Bacakları fazla sıkan çoraplar, dar pantolonlar ve dar giysiler giymek düşük tansiyona neden olabilmektedir.
  • Bacaklarda varis olucumu ve ayaklardaki şişkinlikler de yine düşük tansiyona zemin hazırlayabilir.
  • Ani gelişen üzüntüler, depresyon, stres gibi olumsuz durumlar da tansiyon düşüklüğüne sebebiyet verebilir.
  • Çikolata ve kahve tüketimi de kısa süreli de olsa tansiyonun yükselmesini sağlar. Tansiyon düşüklüğü olanlar güne kahve ile başlayabilirler.

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir? 2

Tansiyon düşüklüğü nasıl giderilir sorusuna bir yanıt da kuru üzümdür. Günde 1 avuç kuru üzüm yemek hipotansiyonun doğal tedavisinde oldukça işe yarar. Bunun yanı sıra birkaç adet badem tüketimi de yine düşük tansiyon için etkili olacaktır.

  • Düşük tansiyonun dengelenmesi için meyan kökü en etkili çözümlerden birisidir.
  • Fesleğen de düşük tansiyon için etkili olan bir bitkidir. Yemeklerde, soslarsa, köfte ve salatalarda bolca kullanılabilir.

Küçük tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir sorusuna bir yanıt da süt ve badem koalisyonudur. 1 bardak suya 5-6 adet badem koyup sabaha kadar bekletin ve sabah bademler sudan alarak öğütün. Öğüttüğünüz bademleri sıcak süte karıştırarak için. Bu da tansiyonu dengeleyen çözümlerden birisidir.

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir? 3

Pancar suyu da tansiyonun dengelenmesinde etki rol oynar. 1 hafta süresince düzenli olarak güne 1 bardak çiğ pancar suyu içmek düşük tansiyonu normal seviyeye çeker.

Biberiye bitkisi de sinir sistemini uyaran ve kan dolaşımını hızlandıran bir bitkidir. Düzenli olarak tüketildiğinde düşük tansiyon sorununun normale dönmesinde destek sağlar.

Limon sadece tansiyonu düşürmek için değil yükseltmek için de başvurulabilecek bir meyvedir. Limon suyuna bir miktar tuz ve şeker karıştırarak içmek küçük tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir sorusuna iyi bir yanıt olabilir.