Tansiyon Kaç Olmalı

tarafından
6698
Tansiyon Kaç Olmalı

Tansiyon Kaç Olmalı

Başımız döner, yahut başımızda yoğun bir basınç hissederiz, gözlerimiz kararır, elimiz ayağımız tutmaz olur, kalp atımları hızlanır yahut nabız çok düşer. Böyle durumlarda verilen tavsiyeler tuzlu ayran iç yahut limon ye, ayaklarını yukarı kaldırarak uzan, tuzsuz ye şeklindedir. Böyle durumlarda ilk akla gelen problem tansiyondur. Peki tansiyon nedir  ve tansiyon belirtileri nelerdir? Normal tansiyon kaç olmalı bir kez daha gözden geçirelim. Öncelikle tansiyon nedir sorusunun cevabıyla başlayalım. Tansiyon, atardamarların içindeki kan basıncıdır. Damarların içinde kanın hareket edebilmesi için belli bir basınç gerekir. Kalp kasıldığı zaman atardamarların içine belli bir basınçla kan pompalanır ki damar içindeki basıncın en yüksek seviyeye ulaştığı an bu andır. Bu basıncın tıptaki adı sistolik basınç, halk arasındaki adı ise büyük tansiyondur.

Kalp kasılmanın ardından gevşediğinde damar içine pompalanan kan durur ve damar elastikiyeti devreye girer. Genişlemiş olan damar kana basınç uygular ve kalp gevşediği anda da kan akışı gerçekleşmiş olur. Bu sırada oluşan en düşük basıncın tıptaki adı diastolik tansiyon, halk arasındaki adı ise küçük tansiyondur.

tansiyon degerleri

Tüm dünya genelinde bakıldığında en yaygın olarak rastlanılan hastalıkların başında tansiyon hastalıkları gelmektedir. Tansiyon hastalıkları dünya üzerindeki nüfusun neredeyse çeyrek nüfusu kadar insanda bulunan ve önlemi alınmazsa ciddi rahatsızlıklara sebep olan hastalıklar arasındadır. Ancak ülkemizde tansiyon hastalıklarının ciddiyeti önemsenmemektedir. Tansiyon hastalıkları önemsenmediği takdirde ilerleyen zamanlarda daha farklı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sebeple tansiyonun sürekli kontrol altında tutulması gerekmektedir. Elektronik tansiyon ölçer cihazlardan edinip evde kendiniz ölçerek tansiyonunuzu kontrol altında tutabilir ve  gerekli önlemleri alarak tansiyon dengesizliklerinin bir risk oluşturmasını önlemiş olabilirsiniz. Tansiyon bünyeye, yaşa ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterse de, yine de normal tansiyon değerleri aşağı yukarı standarttır.

[reklam id=1]

Tansiyon Değerleri

Normal tansiyon kaç olmalı, Tansiyon değerleri düşünüldüğünde standart olarak normal kabul edilen tansiyon değerleri vardır. Normal tansiyon, yetişkin, sağlıklı bir insanda olması gereken tansiyon değerleridir. Normal tansiyon kaç olmalı dediğimizde büyük olan değer 110-120-130 arasında; küçük olan değer ise 70-80-90 arasında bulunmalı. Ama normal tansiyon dendiğinde söylenen değer genelde 130/80 aralığındaki değerdir.

normal tansiyon kac olmali

Düşük tansiyon kaç olmalı, Eğer tansiyon ölçümünde küçük değer 70 ve altındaysa, büyük değerin hiç önemi kalmaz. Büyük değer, normal tansiyon değerinde olsa dahi, küçük değer 70’in altında ölçümleniyorsa tansiyon düşmüş demektir. Diğer yandan büyük tansiyon değeriniz 100 ve altında ise , küçük değerin herhangi bir anlamı olmaksızın tansiyon düşük demektir. Bazı insanların normal tansiyonu, düşük tansiyon değerlerine eşdeğerdir. Sözgelimi 90/60, 100/60 tansiyon değerleri ile yaşam ı sürdüren ve herhangi bir rahatsızlık hissetmeyen insanların bünyesi bu tansiyon değerlerine uyum sağlamıştır. Ama tansiyon değerleri normal tansiyon değerlerinde seyreden bir kişinin ölçümlenen tansiyonu büyük 80 ve civarı, küçük ise 50 ve civarı çıkıyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Yüksek tansiyon kaç olmalı; yüksek tansiyon, tansiyon hastalıkları içinde en tehlikelisidir. Ölçülen bir tansiyonun yüksek sayılabilmesi için büyük değerin 140 ve üzeri, küçük değerin ise 90 ve üzeri olması gerekir. Eğer ölçülen tansiyon değeri büyük 170 ve üzeri; küçük ise 110 ve üzeri ise hiç vakit kaybetmeden en yakın hastaneye başvurmak gerekir.

yuksek tansiyon kac olmali dusuk tansiyon kac olmali

Tansiyon ve nabız değerleri yaşa göre değişen değerledir. Bu durumun temel sebebi her genç bir beden ile yaşlı bir beden arasında metabolizma hızının farklı olmasıdır. Genç olan kişiler aktif bir yaşam sürdüğünden dolayı kalp daha hızlı çalışır ve bu durumda tansiyon ile nabız değerlerinin yükselmesine neden olur. Dünya genelinde çok sayıda kişi nabız ve tansiyon problemi yaşadığından dolayı sizlere yaşa göre tansiyon ve nabız değerleri ne olmalıdır konusunda bilgi vereceğiz.

Durağan bir yaşam süren kişide nabız değerleri ortalama olarak 70 ila 80 arasındadır. Yapılan faaliyetler nabız değerlerinin yükselmesine ya da alçalmasına neden olabilir. Aşırı nabız yükselmesi beraberinde tansiyon yükselmesini de getirdiğinden dolayı sürekli olarak nabız sayısı yüksek olan kişilerde ciddi kalp damar sorunları meydana gelmektedir. Sizlere nabız nasıl ölçülür makalesinde nabzınızı nasıl ölçebileceğinizi anlatmıştık. İlgili makaleye göz atarak nabız değerlerinizin normal olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

 tansiyon belirtileri

Nabız büyük önem arz ettiği kadar tansiyon da büyük önem arz etmektedir. Sağlıklı bireyler üzerinde yapılan incelemeler sonrasında büyük tansiyon değerinin 11 ila 14 arasında olması, küçük tansiyon değerinin ise 7 ile 9 arasında olması sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Nabız değerlerinde olduğu gibi tansiyon değerleri de yaştan ciddi anlamda etkilenir makalemizin devamından yaşa göre tansiyon ve nabız değerleri kaç olmalı konusunda bilgiler yer almaktadır.