Tansiyon Neden Düşer?

tarafından
493
Tansiyon Neden Düşer?

Vücutta serbest olarak dolaşan kanın damarlara yaptığı basıncın değişmesi, tansiyon proplemlerine neden olur. Kanın daha düşük basınç ile damarlarda dolaşması, tansiyon düşmesi olarak adlandırılır. Zaman zaman herkesin başına gelebilen tansiyon düşmesi, çok sık olduğunda ya da etkisi çok yoğun olduğunda mutlak suret ile tedavi edilmelidir.

Tansiyon düşmesi farklı çok sayıda neden ile ortaya çıkabilir. Kişinin dikkatli olması gereken bu nedenler, tedavi sırasında çok önemli bir etkiye sahiptir. Pek çok hastalıkta olduğu gibi tansiyon problemlerinde de tedavi, nedene bağlı, nedeni yok etmeye yönelik olarak uygulanır. Tansiyon ölçümü sonucunda iki farklı değer elde edilir. Bu değerlerden birisi küçük tansiyon, diğeri de büyük tansiyon olarak adlandılır.

[reklam id=1]

Kanın kalp tarafından pompalanması ve damarlara yaptığı basınca göre belirlenen bu değerlerin düşmesi ya da yükselmesi benzer nedenlere bağlıdır. Küçük tansiyon neden düşer ve büyük tansiyon neden düşer, sorularının cevaplarını aşağıda maddeler halinde sıraladık. Düşük tansiyon belirtileri var ise ilk olarak bu maddelerde belirttiklerimizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Vücudun susuz kalması: Tansiyon düşmesinin en önemli nedenlerinden birisi susuzluktur. Vücuda yeterli miktarda su alınmaması halinde ortaya çıkabilir. Genelde baş dönmesi, göz kararması belirtileri ile ortaya çıkan tansiyon düşmesi, ilerlediğinde kişinin şuurunu kaybetmesine kadar ilerleyebilir.
  • Kalp sorunları: Farklı nedenler ile ortaya çıka kalp hastalıkları, tansiyonu da etkiler. Kalp krizi, kalbin normalden daha yavaş atması, kalp yetmezliği, kalp kapakçıklarında sorunlar, tansiyon düşmesine neden olabilir. Bu durumda kalp hastalığı ile ilgili tedaviye başlanmalı ve hastalığın etkileri azaltılmalıdır.

Tansiyon Neden Düşer?

  • Yeme bozuklukları: Yeterli miktarda beslenememe sorunu tansiyon düşmesine neden olabilir. Tansiyonun dengede olması için folat ve B12 vitaminin yeterli miktarda almak gerekir. Bunun için beslenme düzeninizde B12 vitamini ve folata özel olarak yer ayırmanız gerekir.
  • Kan kaybı: Açık yaralanma ya da iç kanama durumlarında kan kaybına bağlı tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Bu durumda hastaya acilen müdahale edilmesi gerekir. Eğer zamanında müdahale olmazsa, hasta şoka girer ve bu da hayati tehlikeye neden olur. Tansiyon için ilk olarak kanamaya müdahale edilmeli ve ardından kaybedilen kan miktarına göre yeterli miktarda kan takviyesi yapılmalı.
  • Bazı ilaçlar: Değişik hastalıklar için kullanılan bazı hapların yan etkisi olarak tansiyon düşmesi sorunu yaşanabilir. Tansiyon düşüklüğüne neden olan ilaçların başında İdrar söktürücü ilaçlar, beta blokerler, parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, antidepresanlar, bazı kalp ilaçları, alfa blokerlar tansiyon düşüren ilaçlar ilk sırada yer alıyor.
  • Hamilelik: Hamilelik döneminde anne adayında çok sayıda değişiklik olur. Bu değişiklikler genelde hormonlara bağlıdır ve gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ya da doğumdan sonra yok olur. Hamilelik dönemindeki tansiyon düşmesi, mutlaka kontrol edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Tansiyon Neden Düşer? 1

  • Bazı hastalıklar: Tansiyon düşmesi, bazı hastalıkların ilk belirtileri arasında yer alır. Bu hastalıklar genelde hormonların çalışmasını etkileyen hastalıklardır. Tansiyon düşmesine neden olan hastalıkların başında tiroit rahatsızlıkları, düşük kan şekeri (hipoglisemi) ve şeker hastalığı geliyor. Bu hastalıkların tedavi edilmesi ile tansiyon düşmesinin de önüne geçilebilir.

Ani, geçici ya da kronik tansiyon düşmesi durumları mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Tansiyonun dengede tutulması ve düşmesinin önüne geçilmesi genel sağlık açısından da önemlidir. Bu nedenle ister küçük, ister büyük tansiyonda devam eden tansiyon düşmesi vakalarında mutlaka doktora başvurulması gerekir.