Taraklı Ayak Nasıl Düzelir?

tarafından
1311
Taraklı Ayak Nasıl Düzelir?

Taraklı ayak, ayak baş parmağının kendi başına ya da ayak ile birleştiği noktada yer alan diğer kemikler ile birlikte dışa doğru çıkıntı oluşturması ile ortaya çıkar. Her yaşta, hem bayan, hem de erkeklerde ortaya çıkabilen bu sorun ilk aşamalarında çok fazla rahatsızlık vermez. Ancak ilerleyen dönemlerinde kişilerin günlük yaşamlarını bile negatif yönde etkileyebilir. Tedavisi mümkün olan taraklı ayak sorununda uygulanabilecek bir kaç değişik yöntem vardır.

Taraklı Ayak Nasıl Düzelir?

Taraklı ayaklar, ayak kemiği çıkıntısı ile ortaya çıkar. Ayak kemiği çıkıntıları genelde yanlış ayakkabı kullanımı ve genetik faktörlerden kaynaklanır. İlk dönemlerinde fark edildiğinde bu çıkıntıların ortadan kaldırılması için evde uygulanabilecek bazı yöntemler mevcutken, ilerlediğinde sadece cerrahi müdahale ile tedavisi sağlanır. Ayak tarak kemiğinin evde tedavisi için lastik yöntemi uygulanabilir.

Bu yöntem yeni yeni çıkıntı olmaya başlayan ayaklar için idealdir. Lastik ile ayak kemiği çıkıntısını düzeltmek için iki ayak baş parmağınızı dışa doğru açın. Her hangi bir lastiği ayak baş parmaklarınıza takın ve ayaklarınızı yavaş yavaş birbirinden uzaklaştırıp yakınlaştırın. Düzenli olarak bu uygulamayı yaptığınızda kemik çıkıntısının düzelmeye başladığınız göreceksiniz.

[reklam id=1]

Ayak tarak kemiği çıkıntısı eğer ağrı yapıyorsa masaj yöntemini kullanabilirsiniz. Ayak kemiği çıkıntısı tedavisi için masaj yaparken vazelin ya da zeytin yağı kullanabilirsiniz. Masaj için baş parmağınızı kemik üzerine koyun ve iyice bastırın. Bu sırada ayak baş parmağınızı tamamen dışa doğru açın. Elinizle ayak parmağınızı tamamen açtırın ve bu sırada kemik üzerine hafif hafif masaj yapın.

Bu masajı düzenli uyguladığınızda hem kemik çıkıntısından kurtulabilir, hem de yaşanan ağrıya çözüm uygulayabilirsiniz.

Taraklı Ayak Nasıl Düzelir? 1

Taraklı ayaklara neden olan ayak kemiği çıkıntısı için aparat da kullanılabilir. Bu aparatlar kemiklerin yan kısımlarına takılıp kullanılır. Kimi sadece uyku ya da dinlenme sırasında takılan bu aparatların kimisi ise yürürken ve gün içinde de kullanılabiliyor. Ayak kemiği çıkıntısı için aparatları sağlık ürünleri satan yerlerden ya da eczanelerden temin edebilirsiniz.

Ayak kemiği çıkıntısı için isterseniz bitkisel yöntemler de deneyebilirsiniz. Bu yöntemler için kırmızı biber ile biraz sirkeyi karıştırın. Çıkıntı olan bölgeye bu karışımı masaj yaparak sürüp. Temiz ve yumuşak bir bez ile bölgeyi sarın. Bu şekilde 15 dakika bekletip masaj yapın. Bu uygulamayı her gün iki kere yapabilirsiniz. Hem ayak çıkıntısı hem de ağrı için etkili olacaktır.

Eğer taraklı ayak sorununuz çok ilerlemişse mutlaka cerrahi müdahale gerekir. Bu cerrahi müdahale kemiğin çıkıklığına ve ilerleme durumuna göre şekillendirilir. Küçük ameliyatlar olan bu operasyonlarda çıkıntıya neden olan kemiklerin kesilmesi ve küçültülmesi sağlanır. Cerrahi müdahale ile ayak kemiklerinin normal ayak kemiği halini alması sağlanır.

Taraklı Ayak Nasıl Düzelir? 3

Taraklı ayak olarak da bilinen ayak baş parmağı kemiğinde çıkıntı olan ayaklar, ilk başlarda fark edilip gerekli önlemler alındığında daha kolay tedavi edilir. Evde kişinin kendi kendine uygulayabileceği yukarıdaki yöntemlerin yanında doktor kontrolünde de bazı özel egzersizler yapılabilir. Bu egzersiz ve uygulamaları en doğru şekilde doktorunuza gidip öğrenebilirsiniz.

Bu evde uygulanan yöntemler ile başarı elde edilemez ve ayak parmak çıkıntısı ilerlerse mutlaka cerrahi müdahale edilmesi gerekir. Cerrahi müdahalenin nasıl yapılacağı konusunda çıkıntının büyüklüğü, yapısı ve ayağın genel durumu önemlidir.