Taraklı Ayak

tarafından
966
Taraklı Ayak

Taraklı ayak, ayaktaki tarak kemiği olarak da bilinen kemiklerin daha fazla gelişmiş olduğu ayaklardır. Bu ayaklar, normal ayaklara göre daha geniş yapılı ve daha büyük durur. Görünüş olarak kişinin rahatsız olmasına neden olan bu durum, beraberinde başka sorunların da ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Taraklı Ayak 2

Ayak tarak kemiği normalden daha fazla çıkık olan ayaklar, taraklı ayak olarak bilinir. Bu ayaklar, görünüşleri ile kendilerini belli eden, geniş yapılı ayaklardır. Çocukluk çağıdan itibaren geniş spor ayakkabı tarzı ayakkabıların kullanımı ya da genel ayak yapısına dayalı olarak ortaya çıkabilen bu rahatsızlık, kişiden kişiye değişik rahatsızlıklara neden olabilir.

Genetik olarak da görülebilen taraklı ayak, normalde çok fazla etki etmez. Ancak ayak yapısına uygun olmayan, dar ayakkabılar taraklı ayakların kızarması, şişmesi, su toplaması ve yara olmasına neden olabilir.
Taraklı ayak, her yaşta ve her iki cinste de ortaya çıkabilir.

[reklam id=1]

Erkeklerde görüntü olarak çok fazla etki etmeyen bu ayak yapısı, bayanlarda özellikle yaz aylarında daha açık ayakkabı kullanımında daha fazla etki eder. Dış görünüşlerinde vücutlarının her bir bölgesinin güzelliğine önem veren bayanlar, ayaklarının da görünüşüne dikkat eder ve taraklı ayak görüntüsü çoğu zaman rahatsızlık verir.

Taraklı Ayak Nedir?

Taraklı ayaklarda ayak kemiği çıkıntısı daha fazladır. Bu fazlalıktan kaynaklanan genişlik çoğu zaman kişinin rahatsızlık duymasına neden olmaz. Ancak ayakkabı seçiminde yapılan yanlışlıklar ayakların zarar görmesine neden olabilir. Taraklı ayak için ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında ayakkabının dar olmaması geliyor.

Ayak genelindeki genişliğin yanında özellikle burun bölgesinde geniş olan ayakkabılar tercih edilmeli. Bu tür ayakkabılarda ayak kemiği çıkıntısı, ayakkabıya daha az değer ve ayakkabıyla daha az temasından dolayı daha fazla rahat eder. Genelde spor ayakkabı ya da ön kısmı dar olmayan babetler bu tür ayaklar için idealdir.

Taraklı Ayak 1

Taraklı ayaklara sahip bay ve bayanların ayakkabı seçiminde dikkat etmesi gereken bir diğer unsur ise ayakkabı numarasıdır. Kalıba ya da ayaklara göre değişebilen bu numaralardan ayağınıza tam uyan numaranının bir büyüğünü alıp kullanmanız önemlidir. Taraklı ayaklara sahip olan bireylerin ayrıca topuklu ayakkabı kullanmaları da ayaklarında sorun oluşturabilir.

Özellikle bayanların kullandıkları çok yüksek topuklu ayakkabıları gerekmedikçe kullanmamak önemlidir. Bu tür ayakkabılar geniş de olsa ayak parmak uçlarının ayakkabının daha ön kısmına yaklaşmasına ve o bölgede sıkışmasına neden olur. Bu da uzun süreli ayakta durmalarda ya da yürümelerde ayak taraklarının zarar görmesine sebep olur.

Taraklı Ayak Tedavisi

Taraklı ayak nasıl olur ve taraklı ayaklar için ayakkabı seçimin konusunda kısa bilgilerin ardından şimdi de taraklı ayak tedavisine kısaca değinmek istiyoruz. Taraklı ayaklara sahip bireylerde bu rahatsızlığın neden olduğu şikayetler değişik şekillerde ortaya çıkar. Bazı durumlarda taraklı ayaklar kişinin çok rahatsızlık duymasına, hatta günlük işlerinin aksamasına neden olabilir. Bu durumda taraklı ayak tedavisi uygulanabilir.

Taraklı Ayak 3

Taraklı ayak tedavisi, en kısa tabiri ile taraklı ayağa neden olan ayak kemiği çıkıntısının normale döndürülmesi amacı ile yapılan uygulamalardır. Bu uygulamalar direkt olarak ayak kemiğine yapıldığı için cerrahi müdalalelerdir. Taraklı ayakların kesin tedavisi sadece cerrahi işlemler ile yapılabilir.

Bunun dışında kişinin çok fazla rahatsızlık duymadığı durumlarda sadece ağrının hafiflemesi için geniş ayakkabı kullanılabilir. Ağrı olduğunda bölgeye soğuk ya da sıcak su uygulaması yapılıp rahatlaması sağlanabilir. Bu uygulamalar taraklı ayak nasıl düzelir, sorusuna tam cevap olmamakla birlikte geçici çözümler arasında yer alabilir.